Kawior z domieszką złota to szczyt luksusu? Koszt to 100 tys. euro za kilogram

Ze świata

sxc.huTradycyjny kawior jest o wiele tańszy

Czy kawior zmieszany ze złotem to już ostateczny luksus? - pyta CNBC. Dla przeciętnego człowieka już danie z białymi truflami lub homarem może wydawać się ekstremalne. Okazuje się, że może być jeszcze wystawniej.

Biały kawior "Strottarga Bianco" sprzedawany jest po 100 tys. euro za kilogram. I to na specjalne zamówienie klienta. Wykonany jest z białej ikry jesiotra albinosa, a tę posypuje się 22-karatowym złotem. - Z pewnością nie jest to produkt dla każdego, ale rynek domaga się nowych i absolutnie wspaniałych produktów, które kucharze mogą zaoferować swoim gościom - podkreśla Walter Grüll. Dodaje, że "złoto-biały" kawior najlepiej komponuje się z makaronem, risotto lub na tostach.

Zostaje bardzo mało

Aby wyprodukować tylko kilogram "białego złota" potrzebnych jest 5 kilogramów białego kawioru. Podczas procesu odwadniania traci się go 80 proc. Kawior "białe złoto" został stworzony przez producenta ryb z Salzburga Waltera Grülla i jego syna, którzy są właścicielami firmy zajmującej się produkcją takiej żywności. Ta rodzinna firma jest pierwszym producentem kawioru z jesiotra w Austrii. Takich przedsiębiorstw na świecie jest jedynie ok. 30 - podkreśla CNBC. Co ważne, ryba musi dojrzewać od 8 do 10 lat, aby można było pozyskać kawior. Standardowy biały kawior z austriackiej firmy, ale bez dodatku złota, jest w Austrii sprzedawany po 6250 euro za 250 g, co daje ponad 28 tys. dolarów za kilogram. Produkt jest serwowany w ekskluzywnych restauracjach na całym świecie. Trafia m.in. do Szwajcarii, Mediolanu czy Dubaju. Najdroższym kawiorem na świecie jest "Almas", pochodzący od irańskiej bieługi. Kosztuje średnio 20 tys. funtów (30 tys. dolarów) za kilogram - wynika ze spisu rekordów Guinnessa.

Autor: mn//km/kwoj / Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu