Katastrofa Airbusa, Putin grozi Zachodowi i wybuch w Nowym Jorku. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


Co kierowało 28-letnim Andreasem Lubitza, który rozbił samolot ze 150 osobami na pokładzie? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy dziś na naszej antenie. Nie zabraknie też nowych informacji ze śledztwa ws. katastrofy airbusa. Ponadto powiemy o Władimirze Putinie, który kolejny raz pogroził Zachodowi, a także o wielkim wybuchu na Manhattanie.

Wczoraj prokuratura w Marsylii poinformowała, że do katastrofy airbusa Germanwings, najprawdopodobniej rozmyślnie, doprowadził drugi pilot. - Intencją drugiego pilota było zniszczenie samolotu - powiedział prokurator Brice Robin. Drugi pilot tuż przed katastrofą był sam w kokpicie. Kapitan przekazał mu kontrolę nad maszyną, wychodząc do toalety. Nie mógł później dostać się do kokpitu, bo - według informacji przekazanych przez prokuraturę - drugi pilot nie wpuścił go.

W reakcji na katastrofę airbusa we francuskich Alpach linie lotnicze w Europie i Kanadzie poinformowały w czwartek, że wprowadzają lub zamierzają wprowadzić obowiązek stałego przebywania dwóch osób w kokpicie podczas lotu. Taka zasada obowiązuje już w USA.

Najnowsze informacje i komentarze ekspertów w sprawie katastrofy dziś w TVN24 Biznes i Świat.

Putin grozi Zachodowi

Nie zabraknie tez doniesień z Rosji. Prezydent Władimir Putin zapowiedział podczas dorocznego rozszerzonego kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), że władze będą nadal kontrolować organizacje pozarządowe pod kątem zagranicznego finansowania, a także weryfikować ich cele statutowe z praktyczną działalnością. Putin oświadczył, że zagraniczni partnerzy Rosji wykorzystują wszystkie metody do jej powstrzymywania - od izolacji politycznej i presji ekonomicznej po wojny informacyjne i narzędzia służb specjalnych. Zauważył też, że NATO rozwija siły szybkiego reagowania i rozbudowuje swoją infrastrukturę w pobliżu granic z FR. - Widoczne są próby naruszenia parytetu jądrowego, forsowana jest budowa elementów tarczy antyrakietowej w Europie oraz regionie Azji i Oceanu Spokojnego - stwierdził Putin. Gospodarz Kremla oznajmił, że Rosja będzie adekwatnie odpowiadać na wszystkie zewnętrzne i wewnętrzne zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa międzynarodowego. - Jest absolutnie jasne, że zastraszyć lub wywrzeć presję na nasz kraj w przeszłości nikomu się nie udawało i nie uda się w przyszłości - powiedział.

Dzisiaj o godz. 19.25. na antenie TVN24 oraz TVN24 Biznes i Świat specjalna Debata Faktów, która będzie poświęcona tematowi Rosji Putina.

Wielki wybuch na Manhattanie

Na naszej antenie będziemy też w Nowym Jorku. Budynek mieszkalny na Manhattanie zawalił się na skutek wybuchu, którego przyczyną prawdopodobnie były źle wykonane prace remontowe przy instalacji gazowej. Co najmniej 19 osób zostało rannych, w tym cztery ciężko. Do wybuchu i towarzyszącego mu pożaru doszło w pobliżu Uniwersytetu Nowojorskiego; znajdują się tam starsze budynki z mieszkaniami wynajmowanymi m.in. przez studentów. Z pożarem walczyło ok. 250 strażaków. Komendant straży pożarnej ocenił, że wybuch uszkodził jeszcze cztery budynki, z których jeden grozi zawaleniem.

Autor: mb//bgr / Źródło: TVN24BiS / PAP