Raport: jest recepta na przyciągnięcie inwestorów do Polski

Ze świata

ShutterstockRaport: Inwestorów przyciąga odpowiednia polityka gospodarcza i stabilność prawa

Inwestorów zagranicznych może przyciągnąć do Polski odpowiednia polityka gospodarcza, stabilność prawa oraz proste i przejrzyste przepisy podatkowe oraz dotyczące zamówień publicznych – wskazuje ogłoszony w czwartek raport ośrodka analiz Warsaw Enterprise Institute (WEI).

Eksperci WEI szacują, że wzrost PKB w czwartym kwartale 2016 roku wyniesie 1,8 proc. Ich zdaniem więc inwestycje zagraniczne w najbliższym czasie mogą okazać się krytyczne dla gospodarki.

Inwestycyjna reputacja Polski

Raport pt "Klimat dla inwestycji w Polsce. Diagnoza sytuacji, propozycje rozwiązań" rekomenduje więc uznanie inwestycji zagranicznych za priorytet polskiej polityki gospodarczej, zmianę retoryki rządu pod adresem inwestorów i potwierdzenie, że zasada pewności prawa rozciąga się w równym stopniu na wcześniejsze umowy prywatyzacyjne i kontrakty z państwem. Proponuje również powołanie Rady Inwestorów Zagranicznych, która pomogłaby wypracowywać rozwiązania podtrzymujące dobrą inwestycyjną reputację Polski.

Krytycznie o SSE

Autorzy raportu krytycznie odnoszą się do Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). Ich zdaniem dobre warunki dla inwestycji należy stworzyć w całym kraju, a nie tylko na wybranych obszarach. Opowiadają się także za kształceniem zawodowym i wprowadzeniem certyfikatów uprawniających do wykonywania zawodu już na etapie szkoły, a nie dopiero po jej ukończeniu za pomocą prywatnych czy cechowych egzaminów. Według raportu prawo podatkowe powinno być proste i przejrzyste. Opracowanie sugeruje istotne obniżenie klina podatkowego nałożonego na pracę i przewidywalność systemu podatkowego.

Proste i przejrzyste prawo

Prawo zamówień publicznych powinno być jak najprostsze i przejrzyste - dodaje. Kryterium decydującym nie powinna być niska cena, a sensowność i przydatność inwestycji - podkreśla. Ponadto zdaniem autorów raportu proces tworzenia i konsultowania nowego prawa powinien zostać opisany w kodeksie legislacyjnym, porządkującym regulacje rozsiane aktualnie w różnych aktach: od Konstytucji poprzez regulamin sejmowy do uchwał Rady Ministrów. - Jest konieczna drastyczna zmiana narracji rządu pod adresem inwestorów - powiedział przy prezentacji raportu wiceprezes WEI Tomasz Wróblewski. - Tutaj mamy pewien dysonans, bo z jednej strony (...) widzieliśmy bardzo duże zainteresowanie strony rządowej, wsparcie, zapowiedź kolejnych inwestycji. Z drugiej strony, na niższych szczeblach, często widzimy pokpiwania, niechęć czy wręcz torpedowanie niektórych działań inwestycyjnych - zauważył.

Inwestycje zagraniczne naturalne

- Na co dzień wolelibyśmy myśleć o inwestycjach zagranicznych, jako czymś, co jest stale naszej gospodarce towarzyszy i jest naturalne. Czasem przychodzą takie momenty jak teraz, kiedy te inwestycje zagraniczne mogą się okazać dla gospodarki krytyczne. To jest jeden z powodów, dla których chcieliśmy przygotować ten raport - mówił. - Z naszych wyliczeń wynika, że w czwartym kwartale PKB Polski za sam czwarty kwartał będzie na poziomie 1,8 proc. Byłyby to fatalne dane. Oczywiście średnia roczna będzie około 2,8 - dodał. - Te inwestycje mogą się okazać w kolejnym roku, kolejnych dwóch latach niezwykle ważne dla utrzymania poziomu wzrostu gospodarczego. Już nie jesteśmy w czołówce Unii Europejskiej, jesteśmy gdzieś na 10 miejscu i myślę że po czwartym kwartale będzie to wyglądało gorzej - ocenił.

Zobacz Szydło o drodze ekspresowej S1: to jest ważna inwestycja (Film z 5.12.2016)

Szydło o drodze ekspresowej S1: to jest ważna inwestycja

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock