Brexitu nie będzie, bitcoin wyprze waluty. Oto szokujące prognozy analityków na 2017 r.

SaxoBank co roku zaskakuje swoimi prognozami Shutterstock

U progu 2017 roku analitycy Saxo Banku przygotowali zestawienie szokujących prognoz, które - jak sami zaznaczyli - kontynuują "tradycję wywoływania dyskusji na temat tego, co może zaskoczyć lub zaszokować rynki inwestycyjne w nadchodzącym roku".

Szokujące prognozy Saxo Banku to już tradycja. Ekonomista Steen Jakobsen podkreśla, że nie są to oficjalne prognozy banku, a "raczej próba wyjścia poza ogólny konsensus i przyjrzenia się wydarzeniom, które na pierwszy rzut oka wyglądają na szalone, ale mają potencjał doprowadzenia do znacznych zmian na rynkach". Co może nas zaskoczyć w 2017 r.

1. Brexitu nie będzie

Populistyczna retoryka widoczna w Europie i za Oceanem odbije się w końcu czkawką - także konserwatywnemu elektoratowi. Brexit, zwycięstwo Trumpa czy włoskie referendum spowoduje, że unijni decydenci złagodnieją i będą bardziej skorzy do współpracy - zarówno ze sobą, jak i wobec UE. Wówczas Artykuł 50 wcale nie zostałby uruchomiony, a zamiast Brexitu mielibyśmy do czynienia z Bremainem. Inwestorzy z kapitałem w Wielkiej Brytanii odetchnęliby z ulgą, a funt zyskałby na wartości, ponieważ firmy finansowe zdecydowałyby się na kupno brytyjskiej waluty. Bank Anglii by dorównać kroku FED-owi ponownie podniósłby stopy procentowe do poziomu 0,50 proc.

2. Bitcoin i inne kryptowaluty rosną w siłę

Jeśli Donald Trump zacznie spełniać swoje obietnice, jego administracja zwolni hamulce i wpadnie w szał wydatków fiskalnych. Poskutkuje to zwiększeniem zadłużenia USA, które już teraz wynosi 20 mld dol. Tempo wzrostu gospodarczego i inflacja przyspieszą. FED silniej podniesie stopy, a dolar zacznie się umacniać. W reakcji na rynkach wschodzących, zwłaszcza w Chinach pojawi się efekt domina. Inwestorzy w takiej sytuacji zaczną szukać alternatywnych walut i systemów płatności - najchętniej takich, które nie są powiązane z polityką banków centralnych. Przy rosnącym zadłużeniu, w centrum uwagi pojawić się mogą kryptowaluty - zwłaszcza bitcoin. Gdyby globalny system bankowy oraz Rosja czy Chiny zaakceptowały bitcoina (jako częściową alternatywę do dolara) spowodowałoby to wzrost kursu tej kryptowaluty. Saxo wskazuje, że może on podrożeć trzykrotnie w ciągu kolejnego roku - z 700 dol. do 2 100 dol.

3. Wzrost PKB Chin przyspiesza do 8 proc.

Choć prognozy wskazują na dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego Chin, to jednak należy przypomnieć, że pekiński rząd dysponuje narzędziami, które mogłyby odwrócić ten trend. Zdaniem analityków Saxo Banku, wsparcie polityki fiskalnej i pieniężnej, państwo może przejść do gospodarki napędzanej konsumpcją. To mogłoby zaowocować wzrostem na poziomie 8 proc. w 2017 roku. Ponadto, coraz większego znaczenia dla wzrostu gospodarczego Państwa Środka ma sektor usług, który odpowiada za 48 proc. PKB. Oznacza to stopniowe odejście od zależności od rynku surowców. Zwiększona konsumpcja prywatna może z kolei nasilić ruchy spekulacyjne na chińskim rynku akcji, co spowodowałoby odbicie na giełdzie i wzrost Shanghai Composite Index do poziomu 5.000 pkt.

4. FED idzie za przykładem BoJ

Kurs dolara i stopy procentowe w USA będą rosnąć w szybkim tempie w 2017 roku. Powodem będą obniżki podatków oraz wsparcie fiskalne ze strony administracji Trumpa. FED wówczas poczuje, że jest wywołany do tablicy, by powstrzymać spadek wycen globalnych aktywów oraz spowolnienie gospodarcze. Zdaniem analityków, USA grozi także wzrost rentowności obligacji i inflacja, a także wolniejszy wzrost gospodarczy. W takim przypadku realny jest niepożądany przez FED scenariusz "stagflacji". W takiej sytuacji FED pójdzie w ślady Banku Japonii, biorąc sobie za cel rentowności 10-letnich obligacji USA na poziomie 1,5 proc. Według Saxo Bank taki zabieg to wprowadzenie QE4 (Quantitative Easing, luzowanie ilościowe), czyli w praktyce dodruku pieniądza. To z kolei zatrzyma wyprzedaż na globalnych rynkach akcji i obligacji, a następnie wpłynie na wzrost notowań w gospodarkach wschodzących - np. Polsce.

5. Niewypłacalność obligacji sięga 25 proc.

Długookresowy średni współczynnik niewypłacalności wynosi 3,77 proc. dla wysoko rentownych obligacji. Podczas recesji w USA rósł w 1990, 2000 i 2009 o odpowiednio 16, 10 i 12 proc. Analitycy SaxoBanku sugerują, że w 2017 roku może sięgnąć nawet 25 proc. Skąd takie wyniki? Ekonomiści sugerują, że główną przyczyną jest "bomba" zgotowana przez banki centralne - długi okres polityki z zerowymi stopami oraz luzowaniem ilościowym - metodami, które zastosowano po wybuchu wielkiego kryzysu finansowego.

6. Miedź łapie zadyszkę

Analitycy wskazują, że miedź była jedną z największych zwyciężczyń po wygranej Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Jej notowania silnie wzrosły głównie z powodu obietnic nowego prezydenta - przeznaczenia miliardów dolarów na inwestycje infrastrukturalne w całym kraju. Rok 2017 może być jednak czasem wyzbywania się złudzeń - rynek zorientuje się, że realizacja pomysłów prezydenta może być trudna. Wzrost popytu na miedź, którego wszyscy się spodziewają, może nigdy nie nastąpić. "Globalny wzrost gospodarczy zacznie spowalniać, a popyt Chin na metale przemysłowe osłabi się. Wynika to z faktu, że Chiny wkroczą w fazę wzrostu, która będzie słabiej oparta na projektach infrastrukturalnych, a silniej na konsumpcji. Dodatkowo, rynek zaleją tanie chińskie zapasy miedzi" - pisze Ole S Hansen, dyrektor ds. strategii rynków surowcowych Saxo Bank.

7. Panika po reformie ochrony zdrowia w USA

Amerykański sektor opieki zdrowotnej jest jedną z rynkowych baniek. Przykładowo ceny leków opartych na insulinie wzrosły o 70 proc. od 1996 i dalej pną się w górę. Równocześnie w USA są one siedmiokrotnie droższe niż np. we Francji. Zarobki lekarzy w USA są średnio pięciokrotnie wyższe niż pacjentów. Częściowo tłumaczy to wysokie koszty administracyjne zarządzania szpitalami w USA. Coraz więcej Amerykanów nie jest w stanie pokryć rachunków za usługi medyczne. Wzrost akcji w sektorze opieki zdrowotnej w USA, jaki nastąpił po wygranej Trumpa będzie tracić tempo w 2017 roku. Inwestorzy zrozumieją wówczas, że jego administracja planuje przeprowadzić zmiany w tym obszarze, by uzdrowić mało wydajny i kosztowny sektor.

8. Włoskie banki prymusami w sektorze

Może się okazać, że włoskie banki poradzą sobie lepiej niż sektor banków w UE i inne klasy aktywów. Bruksela poinstruuje Europejski Bank Centralny, by zagwarantować ochronę tym bankom UE, które są "za duże, aby upaść". Włoskie banki, które dziś zmagają się z niespłaconymi pożyczkami mogą otrzymać ratunek nie ze względu na troskę unijnych decydentów, a z uwagi na kłopoty niemieckich banków. "W ramach polityki UE, pomoc dla niemieckich banków będzie także oznaczać szerszą pomoc dla całego unijnego sektora bankowego, na czym skorzystają także włoskie banki" - przewiduje John J. Hardy, dyrektor w Saxo Banku ds. rynków walutowych.

9. Meksykańskie peso silniejsze

Może się okazać, że rynek błędnie ocenił plany i możliwości Donalda Trumpa wobec Meksyku. Peso się umocni, dzięki działaniom stymulującym administracji Trumpa, które mogą być także pozytywne dla meksykańskiej gospodarki, która jest silnie zależna od popytu z USA. Dużo mniej optymistycznie wygląda sytuacja Kanady, która będzie musiała poradzić sobie z wyższymi stopami procentowymi i załamaniem na rynku kredytów. Tamtejsze banki mogą znaleźć się w tarapatach, prosząc Bank Kanady o uruchomienie luzowania ilościowego i wpompowania kapitału w system finansowy - wszystko po to, by ratować sytuację kredytową w Polsce. Wcześniej sektor mieszkaniowy był głównym motorem wzrostu PKB w Kanadzie, dziś może stać się przysłowiową "kulą u nogi". Równocześnie dolar kanadysjki może się znacznie osłabić, ponieważ Kanada nie będzie już tak mocno, jak kiedyś, korzystała z aktywności gospodarczej płynącej ze współpracy z USA.

10. UE stymuluje wzrost za pomocą wspólnych obligacji

Fale populizmu nadpłyną także do Włoszech i Holandii, gdzie wybory wygra PVV Geert Wilder. Tradycyjne partie zrobią rachunek sumienia i przyznają, że nie dokonały wystarczająco dużo, by ożywić gospodarkę, a plan Junckera wróci na właściwe tory. Plany stymulujące gospodarkę zaczną przynosić pierwsze efekty. Choć skuteczność będzie ograniczona. Potrzebna będzie koordynacja na wspólnym europejskim szczeblu - w przeciwnym razie poskutkuje to silnym zwiększeniem importu. Liderzy UE by uniknąć tego scenariusza ogłoszą wspólnie ogromny plan emisji obligacji UE. Sfinansują one warte 1 bilion euro projekty infrastrukturalne, które zwiększą integrację w regionie oraz przyciągną zagranicznych inwestorów, którzy znów uwierzą w potencjał Starego Kontynentu.

Zobacz: Gorsze prognozy dla polskiej gospodarki (Film z 19.10.2016)

Gorsze prognozy dla polskiej gospodarki. Ważne dane GUS
Gorsze prognozy dla polskiej gospodarki. Ważne dane GUSTVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC