Brexitu nie będzie, bitcoin wyprze waluty. Oto szokujące prognozy analityków na 2017 r.

SaxoBank co roku zaskakuje swoimi prognozami Shutterstock

U progu 2017 roku analitycy Saxo Banku przygotowali zestawienie szokujących prognoz, które - jak sami zaznaczyli - kontynuują "tradycję wywoływania dyskusji na temat tego, co może zaskoczyć lub zaszokować rynki inwestycyjne w nadchodzącym roku".

Szokujące prognozy Saxo Banku to już tradycja. Ekonomista Steen Jakobsen podkreśla, że nie są to oficjalne prognozy banku, a "raczej próba wyjścia poza ogólny konsensus i przyjrzenia się wydarzeniom, które na pierwszy rzut oka wyglądają na szalone, ale mają potencjał doprowadzenia do znacznych zmian na rynkach". Co może nas zaskoczyć w 2017 r.

1. Brexitu nie będzie

Populistyczna retoryka widoczna w Europie i za Oceanem odbije się w końcu czkawką - także konserwatywnemu elektoratowi. Brexit, zwycięstwo Trumpa czy włoskie referendum spowoduje, że unijni decydenci złagodnieją i będą bardziej skorzy do współpracy - zarówno ze sobą, jak i wobec UE. Wówczas Artykuł 50 wcale nie zostałby uruchomiony, a zamiast Brexitu mielibyśmy do czynienia z Bremainem. Inwestorzy z kapitałem w Wielkiej Brytanii odetchnęliby z ulgą, a funt zyskałby na wartości, ponieważ firmy finansowe zdecydowałyby się na kupno brytyjskiej waluty. Bank Anglii by dorównać kroku FED-owi ponownie podniósłby stopy procentowe do poziomu 0,50 proc.

2. Bitcoin i inne kryptowaluty rosną w siłę

Jeśli Donald Trump zacznie spełniać swoje obietnice, jego administracja zwolni hamulce i wpadnie w szał wydatków fiskalnych. Poskutkuje to zwiększeniem zadłużenia USA, które już teraz wynosi 20 mld dol. Tempo wzrostu gospodarczego i inflacja przyspieszą. FED silniej podniesie stopy, a dolar zacznie się umacniać. W reakcji na rynkach wschodzących, zwłaszcza w Chinach pojawi się efekt domina. Inwestorzy w takiej sytuacji zaczną szukać alternatywnych walut i systemów płatności - najchętniej takich, które nie są powiązane z polityką banków centralnych. Przy rosnącym zadłużeniu, w centrum uwagi pojawić się mogą kryptowaluty - zwłaszcza bitcoin. Gdyby globalny system bankowy oraz Rosja czy Chiny zaakceptowały bitcoina (jako częściową alternatywę do dolara) spowodowałoby to wzrost kursu tej kryptowaluty. Saxo wskazuje, że może on podrożeć trzykrotnie w ciągu kolejnego roku - z 700 dol. do 2 100 dol.

3. Wzrost PKB Chin przyspiesza do 8 proc.

Choć prognozy wskazują na dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego Chin, to jednak należy przypomnieć, że pekiński rząd dysponuje narzędziami, które mogłyby odwrócić ten trend. Zdaniem analityków Saxo Banku, wsparcie polityki fiskalnej i pieniężnej, państwo może przejść do gospodarki napędzanej konsumpcją. To mogłoby zaowocować wzrostem na poziomie 8 proc. w 2017 roku. Ponadto, coraz większego znaczenia dla wzrostu gospodarczego Państwa Środka ma sektor usług, który odpowiada za 48 proc. PKB. Oznacza to stopniowe odejście od zależności od rynku surowców. Zwiększona konsumpcja prywatna może z kolei nasilić ruchy spekulacyjne na chińskim rynku akcji, co spowodowałoby odbicie na giełdzie i wzrost Shanghai Composite Index do poziomu 5.000 pkt.

4. FED idzie za przykładem BoJ

Kurs dolara i stopy procentowe w USA będą rosnąć w szybkim tempie w 2017 roku. Powodem będą obniżki podatków oraz wsparcie fiskalne ze strony administracji Trumpa. FED wówczas poczuje, że jest wywołany do tablicy, by powstrzymać spadek wycen globalnych aktywów oraz spowolnienie gospodarcze. Zdaniem analityków, USA grozi także wzrost rentowności obligacji i inflacja, a także wolniejszy wzrost gospodarczy. W takim przypadku realny jest niepożądany przez FED scenariusz "stagflacji". W takiej sytuacji FED pójdzie w ślady Banku Japonii, biorąc sobie za cel rentowności 10-letnich obligacji USA na poziomie 1,5 proc. Według Saxo Bank taki zabieg to wprowadzenie QE4 (Quantitative Easing, luzowanie ilościowe), czyli w praktyce dodruku pieniądza. To z kolei zatrzyma wyprzedaż na globalnych rynkach akcji i obligacji, a następnie wpłynie na wzrost notowań w gospodarkach wschodzących - np. Polsce.

5. Niewypłacalność obligacji sięga 25 proc.

Długookresowy średni współczynnik niewypłacalności wynosi 3,77 proc. dla wysoko rentownych obligacji. Podczas recesji w USA rósł w 1990, 2000 i 2009 o odpowiednio 16, 10 i 12 proc. Analitycy SaxoBanku sugerują, że w 2017 roku może sięgnąć nawet 25 proc. Skąd takie wyniki? Ekonomiści sugerują, że główną przyczyną jest "bomba" zgotowana przez banki centralne - długi okres polityki z zerowymi stopami oraz luzowaniem ilościowym - metodami, które zastosowano po wybuchu wielkiego kryzysu finansowego.

6. Miedź łapie zadyszkę

Analitycy wskazują, że miedź była jedną z największych zwyciężczyń po wygranej Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Jej notowania silnie wzrosły głównie z powodu obietnic nowego prezydenta - przeznaczenia miliardów dolarów na inwestycje infrastrukturalne w całym kraju. Rok 2017 może być jednak czasem wyzbywania się złudzeń - rynek zorientuje się, że realizacja pomysłów prezydenta może być trudna. Wzrost popytu na miedź, którego wszyscy się spodziewają, może nigdy nie nastąpić. "Globalny wzrost gospodarczy zacznie spowalniać, a popyt Chin na metale przemysłowe osłabi się. Wynika to z faktu, że Chiny wkroczą w fazę wzrostu, która będzie słabiej oparta na projektach infrastrukturalnych, a silniej na konsumpcji. Dodatkowo, rynek zaleją tanie chińskie zapasy miedzi" - pisze Ole S Hansen, dyrektor ds. strategii rynków surowcowych Saxo Bank.

7. Panika po reformie ochrony zdrowia w USA

Amerykański sektor opieki zdrowotnej jest jedną z rynkowych baniek. Przykładowo ceny leków opartych na insulinie wzrosły o 70 proc. od 1996 i dalej pną się w górę. Równocześnie w USA są one siedmiokrotnie droższe niż np. we Francji. Zarobki lekarzy w USA są średnio pięciokrotnie wyższe niż pacjentów. Częściowo tłumaczy to wysokie koszty administracyjne zarządzania szpitalami w USA. Coraz więcej Amerykanów nie jest w stanie pokryć rachunków za usługi medyczne. Wzrost akcji w sektorze opieki zdrowotnej w USA, jaki nastąpił po wygranej Trumpa będzie tracić tempo w 2017 roku. Inwestorzy zrozumieją wówczas, że jego administracja planuje przeprowadzić zmiany w tym obszarze, by uzdrowić mało wydajny i kosztowny sektor.

8. Włoskie banki prymusami w sektorze

Może się okazać, że włoskie banki poradzą sobie lepiej niż sektor banków w UE i inne klasy aktywów. Bruksela poinstruuje Europejski Bank Centralny, by zagwarantować ochronę tym bankom UE, które są "za duże, aby upaść". Włoskie banki, które dziś zmagają się z niespłaconymi pożyczkami mogą otrzymać ratunek nie ze względu na troskę unijnych decydentów, a z uwagi na kłopoty niemieckich banków. "W ramach polityki UE, pomoc dla niemieckich banków będzie także oznaczać szerszą pomoc dla całego unijnego sektora bankowego, na czym skorzystają także włoskie banki" - przewiduje John J. Hardy, dyrektor w Saxo Banku ds. rynków walutowych.

9. Meksykańskie peso silniejsze

Może się okazać, że rynek błędnie ocenił plany i możliwości Donalda Trumpa wobec Meksyku. Peso się umocni, dzięki działaniom stymulującym administracji Trumpa, które mogą być także pozytywne dla meksykańskiej gospodarki, która jest silnie zależna od popytu z USA. Dużo mniej optymistycznie wygląda sytuacja Kanady, która będzie musiała poradzić sobie z wyższymi stopami procentowymi i załamaniem na rynku kredytów. Tamtejsze banki mogą znaleźć się w tarapatach, prosząc Bank Kanady o uruchomienie luzowania ilościowego i wpompowania kapitału w system finansowy - wszystko po to, by ratować sytuację kredytową w Polsce. Wcześniej sektor mieszkaniowy był głównym motorem wzrostu PKB w Kanadzie, dziś może stać się przysłowiową "kulą u nogi". Równocześnie dolar kanadysjki może się znacznie osłabić, ponieważ Kanada nie będzie już tak mocno, jak kiedyś, korzystała z aktywności gospodarczej płynącej ze współpracy z USA.

10. UE stymuluje wzrost za pomocą wspólnych obligacji

Fale populizmu nadpłyną także do Włoszech i Holandii, gdzie wybory wygra PVV Geert Wilder. Tradycyjne partie zrobią rachunek sumienia i przyznają, że nie dokonały wystarczająco dużo, by ożywić gospodarkę, a plan Junckera wróci na właściwe tory. Plany stymulujące gospodarkę zaczną przynosić pierwsze efekty. Choć skuteczność będzie ograniczona. Potrzebna będzie koordynacja na wspólnym europejskim szczeblu - w przeciwnym razie poskutkuje to silnym zwiększeniem importu. Liderzy UE by uniknąć tego scenariusza ogłoszą wspólnie ogromny plan emisji obligacji UE. Sfinansują one warte 1 bilion euro projekty infrastrukturalne, które zwiększą integrację w regionie oraz przyciągną zagranicznych inwestorów, którzy znów uwierzą w potencjał Starego Kontynentu.

Zobacz: Gorsze prognozy dla polskiej gospodarki (Film z 19.10.2016)

Gorsze prognozy dla polskiej gospodarki. Ważne dane GUS
Gorsze prognozy dla polskiej gospodarki. Ważne dane GUSTVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który we wtorek przyjęła Rady Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grupa Azoty zakończyła pierwszy etap programu naprawczego - podała spółka. Dodała, że zoptymalizowała koszty na poziomie około 350 milionów złotych i pracuje nad aktualizacją strategii i programem dekarbonizacyjnym.

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

Źródło:
PAP

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl