Brexitu nie będzie, bitcoin wyprze waluty. Oto szokujące prognozy analityków na 2017 r.

SaxoBank co roku zaskakuje swoimi prognozami Shutterstock

U progu 2017 roku analitycy Saxo Banku przygotowali zestawienie szokujących prognoz, które - jak sami zaznaczyli - kontynuują "tradycję wywoływania dyskusji na temat tego, co może zaskoczyć lub zaszokować rynki inwestycyjne w nadchodzącym roku".

Szokujące prognozy Saxo Banku to już tradycja. Ekonomista Steen Jakobsen podkreśla, że nie są to oficjalne prognozy banku, a "raczej próba wyjścia poza ogólny konsensus i przyjrzenia się wydarzeniom, które na pierwszy rzut oka wyglądają na szalone, ale mają potencjał doprowadzenia do znacznych zmian na rynkach". Co może nas zaskoczyć w 2017 r.

1. Brexitu nie będzie

Populistyczna retoryka widoczna w Europie i za Oceanem odbije się w końcu czkawką - także konserwatywnemu elektoratowi. Brexit, zwycięstwo Trumpa czy włoskie referendum spowoduje, że unijni decydenci złagodnieją i będą bardziej skorzy do współpracy - zarówno ze sobą, jak i wobec UE. Wówczas Artykuł 50 wcale nie zostałby uruchomiony, a zamiast Brexitu mielibyśmy do czynienia z Bremainem. Inwestorzy z kapitałem w Wielkiej Brytanii odetchnęliby z ulgą, a funt zyskałby na wartości, ponieważ firmy finansowe zdecydowałyby się na kupno brytyjskiej waluty. Bank Anglii by dorównać kroku FED-owi ponownie podniósłby stopy procentowe do poziomu 0,50 proc.

2. Bitcoin i inne kryptowaluty rosną w siłę

Jeśli Donald Trump zacznie spełniać swoje obietnice, jego administracja zwolni hamulce i wpadnie w szał wydatków fiskalnych. Poskutkuje to zwiększeniem zadłużenia USA, które już teraz wynosi 20 mld dol. Tempo wzrostu gospodarczego i inflacja przyspieszą. FED silniej podniesie stopy, a dolar zacznie się umacniać. W reakcji na rynkach wschodzących, zwłaszcza w Chinach pojawi się efekt domina. Inwestorzy w takiej sytuacji zaczną szukać alternatywnych walut i systemów płatności - najchętniej takich, które nie są powiązane z polityką banków centralnych. Przy rosnącym zadłużeniu, w centrum uwagi pojawić się mogą kryptowaluty - zwłaszcza bitcoin. Gdyby globalny system bankowy oraz Rosja czy Chiny zaakceptowały bitcoina (jako częściową alternatywę do dolara) spowodowałoby to wzrost kursu tej kryptowaluty. Saxo wskazuje, że może on podrożeć trzykrotnie w ciągu kolejnego roku - z 700 dol. do 2 100 dol.

3. Wzrost PKB Chin przyspiesza do 8 proc.

Choć prognozy wskazują na dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego Chin, to jednak należy przypomnieć, że pekiński rząd dysponuje narzędziami, które mogłyby odwrócić ten trend. Zdaniem analityków Saxo Banku, wsparcie polityki fiskalnej i pieniężnej, państwo może przejść do gospodarki napędzanej konsumpcją. To mogłoby zaowocować wzrostem na poziomie 8 proc. w 2017 roku. Ponadto, coraz większego znaczenia dla wzrostu gospodarczego Państwa Środka ma sektor usług, który odpowiada za 48 proc. PKB. Oznacza to stopniowe odejście od zależności od rynku surowców. Zwiększona konsumpcja prywatna może z kolei nasilić ruchy spekulacyjne na chińskim rynku akcji, co spowodowałoby odbicie na giełdzie i wzrost Shanghai Composite Index do poziomu 5.000 pkt.

4. FED idzie za przykładem BoJ

Kurs dolara i stopy procentowe w USA będą rosnąć w szybkim tempie w 2017 roku. Powodem będą obniżki podatków oraz wsparcie fiskalne ze strony administracji Trumpa. FED wówczas poczuje, że jest wywołany do tablicy, by powstrzymać spadek wycen globalnych aktywów oraz spowolnienie gospodarcze. Zdaniem analityków, USA grozi także wzrost rentowności obligacji i inflacja, a także wolniejszy wzrost gospodarczy. W takim przypadku realny jest niepożądany przez FED scenariusz "stagflacji". W takiej sytuacji FED pójdzie w ślady Banku Japonii, biorąc sobie za cel rentowności 10-letnich obligacji USA na poziomie 1,5 proc. Według Saxo Bank taki zabieg to wprowadzenie QE4 (Quantitative Easing, luzowanie ilościowe), czyli w praktyce dodruku pieniądza. To z kolei zatrzyma wyprzedaż na globalnych rynkach akcji i obligacji, a następnie wpłynie na wzrost notowań w gospodarkach wschodzących - np. Polsce.

5. Niewypłacalność obligacji sięga 25 proc.

Długookresowy średni współczynnik niewypłacalności wynosi 3,77 proc. dla wysoko rentownych obligacji. Podczas recesji w USA rósł w 1990, 2000 i 2009 o odpowiednio 16, 10 i 12 proc. Analitycy SaxoBanku sugerują, że w 2017 roku może sięgnąć nawet 25 proc. Skąd takie wyniki? Ekonomiści sugerują, że główną przyczyną jest "bomba" zgotowana przez banki centralne - długi okres polityki z zerowymi stopami oraz luzowaniem ilościowym - metodami, które zastosowano po wybuchu wielkiego kryzysu finansowego.

6. Miedź łapie zadyszkę

Analitycy wskazują, że miedź była jedną z największych zwyciężczyń po wygranej Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Jej notowania silnie wzrosły głównie z powodu obietnic nowego prezydenta - przeznaczenia miliardów dolarów na inwestycje infrastrukturalne w całym kraju. Rok 2017 może być jednak czasem wyzbywania się złudzeń - rynek zorientuje się, że realizacja pomysłów prezydenta może być trudna. Wzrost popytu na miedź, którego wszyscy się spodziewają, może nigdy nie nastąpić. "Globalny wzrost gospodarczy zacznie spowalniać, a popyt Chin na metale przemysłowe osłabi się. Wynika to z faktu, że Chiny wkroczą w fazę wzrostu, która będzie słabiej oparta na projektach infrastrukturalnych, a silniej na konsumpcji. Dodatkowo, rynek zaleją tanie chińskie zapasy miedzi" - pisze Ole S Hansen, dyrektor ds. strategii rynków surowcowych Saxo Bank.

7. Panika po reformie ochrony zdrowia w USA

Amerykański sektor opieki zdrowotnej jest jedną z rynkowych baniek. Przykładowo ceny leków opartych na insulinie wzrosły o 70 proc. od 1996 i dalej pną się w górę. Równocześnie w USA są one siedmiokrotnie droższe niż np. we Francji. Zarobki lekarzy w USA są średnio pięciokrotnie wyższe niż pacjentów. Częściowo tłumaczy to wysokie koszty administracyjne zarządzania szpitalami w USA. Coraz więcej Amerykanów nie jest w stanie pokryć rachunków za usługi medyczne. Wzrost akcji w sektorze opieki zdrowotnej w USA, jaki nastąpił po wygranej Trumpa będzie tracić tempo w 2017 roku. Inwestorzy zrozumieją wówczas, że jego administracja planuje przeprowadzić zmiany w tym obszarze, by uzdrowić mało wydajny i kosztowny sektor.

8. Włoskie banki prymusami w sektorze

Może się okazać, że włoskie banki poradzą sobie lepiej niż sektor banków w UE i inne klasy aktywów. Bruksela poinstruuje Europejski Bank Centralny, by zagwarantować ochronę tym bankom UE, które są "za duże, aby upaść". Włoskie banki, które dziś zmagają się z niespłaconymi pożyczkami mogą otrzymać ratunek nie ze względu na troskę unijnych decydentów, a z uwagi na kłopoty niemieckich banków. "W ramach polityki UE, pomoc dla niemieckich banków będzie także oznaczać szerszą pomoc dla całego unijnego sektora bankowego, na czym skorzystają także włoskie banki" - przewiduje John J. Hardy, dyrektor w Saxo Banku ds. rynków walutowych.

9. Meksykańskie peso silniejsze

Może się okazać, że rynek błędnie ocenił plany i możliwości Donalda Trumpa wobec Meksyku. Peso się umocni, dzięki działaniom stymulującym administracji Trumpa, które mogą być także pozytywne dla meksykańskiej gospodarki, która jest silnie zależna od popytu z USA. Dużo mniej optymistycznie wygląda sytuacja Kanady, która będzie musiała poradzić sobie z wyższymi stopami procentowymi i załamaniem na rynku kredytów. Tamtejsze banki mogą znaleźć się w tarapatach, prosząc Bank Kanady o uruchomienie luzowania ilościowego i wpompowania kapitału w system finansowy - wszystko po to, by ratować sytuację kredytową w Polsce. Wcześniej sektor mieszkaniowy był głównym motorem wzrostu PKB w Kanadzie, dziś może stać się przysłowiową "kulą u nogi". Równocześnie dolar kanadysjki może się znacznie osłabić, ponieważ Kanada nie będzie już tak mocno, jak kiedyś, korzystała z aktywności gospodarczej płynącej ze współpracy z USA.

10. UE stymuluje wzrost za pomocą wspólnych obligacji

Fale populizmu nadpłyną także do Włoszech i Holandii, gdzie wybory wygra PVV Geert Wilder. Tradycyjne partie zrobią rachunek sumienia i przyznają, że nie dokonały wystarczająco dużo, by ożywić gospodarkę, a plan Junckera wróci na właściwe tory. Plany stymulujące gospodarkę zaczną przynosić pierwsze efekty. Choć skuteczność będzie ograniczona. Potrzebna będzie koordynacja na wspólnym europejskim szczeblu - w przeciwnym razie poskutkuje to silnym zwiększeniem importu. Liderzy UE by uniknąć tego scenariusza ogłoszą wspólnie ogromny plan emisji obligacji UE. Sfinansują one warte 1 bilion euro projekty infrastrukturalne, które zwiększą integrację w regionie oraz przyciągną zagranicznych inwestorów, którzy znów uwierzą w potencjał Starego Kontynentu.

Zobacz: Gorsze prognozy dla polskiej gospodarki (Film z 19.10.2016)

Gorsze prognozy dla polskiej gospodarki. Ważne dane GUS
Gorsze prognozy dla polskiej gospodarki. Ważne dane GUSTVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl

Niby mam dach nad głową w domu pomocy społecznej, ale jak rozglądam się wokół, to widzę, że jestem za zdrowa, aby tu być. Otrzymałam dużą pomoc od ludzi, od sąsiadów, od urzędu miasta, ale chciałabym wrócić do swoich 27 metrów kwadratowych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl blisko 90-letnia Anna Wilkus, która straciła w pożarze budynku wielorodzinnego mieszkanie. - Byłem przekonany, że skoro opłacamy co roku ubezpieczenie, to w razie dramatu możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela - dodaje Paweł Jaskulski, jej sąsiad.

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

Źródło:
tvn24.pl

IKEA ma przeznaczyć sześć milionów euro (ponad 26 milionów złotych) na odszkodowania dla więźniów byłej NRD - podaje CNN. Z dziennikarskiego śledztwa sprzed lat wynikało, że szwedzki koncern wykorzystywał przymusową pracę między innymi więźniów politycznych, z czego miało zdawać sobie sprawę ówczesne kierownictwo firmy.

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Źródło:
CNN

Przez Polskę w ciągu najbliższych pięciu lat przetoczy się rewolucja cyfrowa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - uważa Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to szybka i intensywna zmiana, a to, ile osób straci pracę, zależy od sposobu jej przeprowadzenia - wskazała ekspertka.

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto padła główna wygrana. Do jednego z graczy trafi 2,6 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 2 listopada 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Gmina Kościelisko zaapelowała do mieszkańców, którzy nielegalnie wynajmowali pokoje, by zarejestrowali swoją działalność, bo nie spotkają ich za to żadne konsekwencje. Z szarej strefy wyszło wielu przedsiębiorców. Tylko w jednym apartamentowcu znalazły się 134 miejsca hotelowe

Ogłosili, że nie będzie kar. Nagle przybyło 600 miejsc dla turystów. "To jeszcze nie koniec"

Ogłosili, że nie będzie kar. Nagle przybyło 600 miejsc dla turystów. "To jeszcze nie koniec"

Źródło:
PAP

Berkshire Hathaway zgromadziło na koniec trzeciego kwartału 325,2 miliarda dolarów gotówki, pozbywając się w ciągu trzech ostatnich miesięcy dużych pakietów akcji, w tym Apple i Bank of America - wynika z raportu finansowego opublikowanego w sobotę.

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Źródło:
PAP

Finansiści, prawnicy, specjaliści do spraw administracji, programiści czy sekretarki - to jedne z zawodów najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 20 wymienianych przez ekspertów zawodach zatrudnionych jest obecnie w Polsce około 3,68 miliona osób. Większość to kobiety.

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pracownik obsługi naziemnej lotniska w Helsinkach zginął podczas odholowywania samolotu na płycie. 61-latek znalazł się między kadłubem samolotu, a pojazdem do opróżniania toalet samolotowych i został zmiażdżony.

Pracownik lotniska zmiażdżony podczas odholowywania samolotu

Pracownik lotniska zmiażdżony podczas odholowywania samolotu

Źródło:
PAP

Nie zgadzamy się z takimi rozliczeniami. To jest państwo w państwie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Tomasz z Zielonej Góry. Dostał fakturę za prąd na ponad 20 tysięcy złotych i wysokie prognozy na kolejne miesiące. - Ktoś zmienił taryfę - stwierdza. Enea zapowiada korektę rozliczeń.

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Źródło:
tvn24.pl

W grudniu udostępniona zostanie aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy, a w lutym 2025 roku znajdzie się w niej usługa e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Podatnicy będą mogli złożyć w ten sposób deklarację podatkową. W systemie e-usług w marcu ma być również dostępny chatbot i płatności kartą.

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Źródło:
PAP

W Rosji rośnie liczba przypadków kradzieży masła po gwałtownym wzroście cen tego produktu - informują niezależne rosyjskie portale. W Moskwie zatrzymano dwóch uzbrojonych w noże mężczyzn, którzy - nie zwracając uwagi na kamery monitoringu - zapakowali do plecaka 25 kostek masła i usiłowali uciec.

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

Źródło:
Reuters, The Moscow Times, tvn24.pl

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl

Kwota zasiłku pogrzebowego wynosi obecnie 4 tysiące złotych. Wysokość tego świadczenia nie zmieniła się od 13 lat mimo, że koszty pogrzebu w tym czasie mocno poszły w górę. Podwyżkę zasiłku pogrzebowego zapowiadała Koalicja Obywatelska w swoich 100 konkretach. Na stole leżą dwie propozycje. Materiał programu "Polska i Świat".

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Źródło:
tvn24.pl

Mikroprzedsiębiorcy od piątku mogą składać do ZUS wnioski o tak zwane wakacje składkowe, czyli zwolnienie raz w roku z opłaty własnego obowiązkowego ubezpieczenia. Według prognoz resortu rozwoju i technologii z nowego rozwiązania może skorzystać 1,7 miliona małych przedsiębiorców.

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP

W tym roku po Wszystkich Świętych z polskich cmentarzy na wysypiska trafi blisko 120 tysięcy ton odpadów - szacuje Stowarzyszenie "Polski Recykling". Zdaniem ekspertów antidotum na zalew śmieci jest segregacja.

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

Źródło:
PAP

Do końca października bieżącego roku spadkobiercy wysłali blisko 7 tysięcy zapytań dotyczących odnalezienia rachunków bankowych zmarłej osoby - przekazała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jeszcze dwa lata temu wynik ten był o połowę niższy.

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Roman Awdiejew oznajmił w czwartek, że sprzedał swoje akcje w Rossium Group i nie posiada już żadnych aktywów w Rosji, co pozwoli mu zajmować się swoimi 23 dziećmi.

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Źródło:
PAP

Organizatorzy turystyki poszkodowani przez powódź będą mogli się ubiegać o bezzwrotne dotacje z Turystycznego Funduszu Pomocowego na pokrycie zwrotów wpłat podróżnym - przewiduje opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki.

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w czwartek formalne postępowanie w sprawie chińskiej platformy handlowej Temu, między innymi za handel podróbkami, w tym kosmetykami i zabawkami oraz stosowanie systemów, które mogą prowadzić do uzależnienia użytkowników.

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły rok do roku o 5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności, roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na efekt niskiej bazy - ocenili analitycy.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP