TVN24 Biznes | Ze świata

Inflacja w strefie euro ostatni raz była tak wysoka 10 lat temu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Inflacja w Unii Europejskiej
Inflacja w Unii EuropejskiejTVN24
wideo 2/4
TVN24Inflacja w Unii Europejskiej

Inflacja w strefie euro w sierpniu wyniosła 3,0 procent rok do roku, w porównaniu z 2,2 procent w lipcu. Najmocniej ceny wzrosły w Estonii, która wyprzedziła pod tym względem Litwę i Belgię - wynika z szacunkowych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Tak wysokiego wzrostu cen w strefie euro nie odnotowano od 10 lat.

Eurostat w środę opublikował zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP). Z danych wynika, że w sierpniu br. najniższe wskaźniki inflacji w strefie euro zanotowano na Malcie - 0,3 proc., w Grecji - 1,2 proc. i Portugalii - 1,3 proc.

Inflacja w strefie euro najwyższa od 10 lat

Na drugim biegunie znalazła się Estonia, gdzie inflacja wyniosła 5,0 proc. W przypadku Litwy wzrost cen wyniósł 4,9 proc., a w Belgii - 4,7 proc.

Inflację w strefie euro napędzał głównie wzrost cen energii (+15,4 proc. rdr). Ale ceny innych dóbr przemysłowych również wzrosły - o 2,7 proc. rdr. Jedzenie, alkohol i tytoń podrożały o 2 proc. rdr, a usługi o 1,1 proc. rdr.

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI w Polsce w sierpniu wyniosła 5,4 procent i był najwyższa od 20 lat

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wskaźnik HICP

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości