Ze świata

Grecki minister finansów chce "inteligentnej" restrukturyzacji długu

Ze świata


Grecki minister finansów Janis Warufakis wezwał do "inteligentnej" restrukturyzacji greckiego długu. W rozmowie z niemieckim dziennikiem gospodarczym "Handelsblatt" przyznał, że odpisanie zadłużenia Aten przez wierzycieli byłoby dla nich nie do przyjęcia.

- Redukcja to brzydkie słowo. Nauczyłem się tego. Tak jak my nie chcemy więcej słyszeć słowa "trojka", tak nasi wierzyciele nie chcą słyszeć słowa "redukcja" - odparł na pytanie, czy liczy na odpisanie części greckiego zadłużenia.

Grecki plan

W rozmowie, która ukazała się w poniedziałek, grecki minister ocenił, że są "bardziej inteligentne rozwiązania". Zasugerował przede wszystkim "przekonwertowanie części kredytów, otrzymanych z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF) w obligacje, których zwroty byłyby powiązane ze wskaźnikami wzrostu greckiego PKB". - Wówczas nasi kredytodawcy także mieliby interes w tym, by grecka gospodarka zaczęła znowu rosnąć - dodał. W ubiegłym tygodniu ministrowie finansów państw strefy euro podjęli pozytywną decyzję w sprawie wniosku Grecji o przedłużenie programu pomocowego. Warunkiem przedłużenia o cztery miesiące wygasającego z końcem lutego programu było przesłanie przez Ateny listy planowanych reform gospodarczych. Warufakis oświadczył, że nie chce, "by kraj w dalszym ciągu się zadłużał". - Nowe porozumienie, które chcemy wynegocjować do końca czerwca, musi zawierać pakt na rzecz rozwoju, który wspierałby inwestycje w sektorze prywatnym - zaznaczył. Grecki minister przyznał, że kraj ma w marcu i kwietniu zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). - W tym samym czasie Europejski Bank Centralny (EBC) powinien przekazać nam 1,9 mld euro z greckich obligacji. Proponujemy, by część tej kwoty przekazać na zwrot pożyczek w MFW - mówił. W sobotnim wywiadzie dla agencji AP Warufakis mówił, że priorytetem będą dla Aten spłaty zadłużenia w MFW, natomiast spłaty zadłużenia w EBC to "inna sprawa" i będzie wymagała dyskusji z kredytodawcami.

Porozumienie Grecji z EurolandemTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP