Ze świata

Grecja pod ścianą? "Pieniędzy wystarczy do końca marca"

Ze świata


Grecja ma zbyt niskie rezerwy walutowe. Wystarczą one do końca marca. Potem nie będzie w stanie spełnić zobowiązań finansowych. Przed bankructwem mogą ochronić ją tylko dodatkowe środki - podaje agencja Reutersa, cytując słowa osoby znającej sytuację budżetową Grecji.

Agencja podaje, że rząd w Atenach jest w patowej sytuacji. Z jednej strony Grecy walczą z Unią Europejską, bo nie chcą przedłużać programu pomocowego w dotychczasowej formie, a z drugiej brak porozumienia zwiększa ryzyko bankructwa. Wprawdzie do tej pory nie było jasne, ile czasu ma Grecja na przeciąganie negocjacji. Teraz jednak okazuje się, że grecki budżet jest płytszy niż wcześniej się wydawało.

Ile czasu?

Reuters - powołując się na anonimowe źródło - pisze, że Grecja będzie w stanie spłacić 1,5 mld euro pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w połowie marca, ale może mieć problem z kolejnymi płatnościami.

- Grecji wystarczy pieniędzy na pokrycie potrzeb finansowych najpóźniej do końca marca. Innym wyjściem jest tylko uzyskanie dodatkowych środków od kredytobiorców - mówi źródło Reutersa.

Fiasko rozmów

W poniedziałek na spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro Grecja podtrzymała swe stanowisko, że nie chce przedłużenia obecnego programu pomocowego i proponuje w zamian tzw. porozumienie pomostowe, dające jej czas na wynegocjowanie innych warunków pożyczek.

Kraje eurolandu dały w poniedziałek Grecji czas do piątku, by wystąpiła o przedłużenie obecnego programu pomocowego, kończącego się 28 lutego, gdyż w przeciwnym wypadku nie otrzyma dalszych pożyczek.

Na posiedzeniu klubu parlamentarnego SYRIZY premier Grecji Aleksis Cipras podkreślił, że Ateny pracują nad nowym, "uczciwym i wzajemnie korzystnym porozumieniem", ale nie pójdą na kompromis. Zapewnił, że jego partia zamierza dotrzymać obietnic wyborczych i skończyć z programem oszczędności narzuconym przez trojkę w zamian za program ratujący kraj przed bankructwem.

Ogromny dług

W latach 2010-2014 Grecja otrzymała od UE i MFW 240 mld euro w ramach programów ratunkowych, które uchroniły ją przed bankructwem. Nowy rząd w Atenach chce teraz tzw. porozumienia pomostowego zamiast nadzorowanego przez trojkę obecnego programu pomocowego.

Grecja na progu Unii?
Grecja na progu Unii?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości