Giełdy w górę drugi dzień z rzędu, rynek czeka na ważną decyzję

Źródło:
PAP
Oskar Sobolewski o spadkach na giełdzie i wpływie na portfele przyszłych emerytów (wypowiedź z 5 października 2022)
Oskar Sobolewski o spadkach na giełdzie i wpływie na portfele przyszłych emerytów (wypowiedź z 5 października 2022)TVN24
wideo 2/4
Oskar Sobolewski o spadkach na giełdzie i wpływie na portfele przyszłych emerytów (wypowiedź z 5 października 2022)TVN24

Wtorek na Wall Street przyniósł kontynuację wzrostów z poprzedniego dnia. Po przynajmniej chwilowym uspokojeniu obaw o kryzys bankowy uwaga inwestorów kieruje się na posiedzenie Fed. Analitycy są podzieleni - część oczekuje w środę podwyżki stóp o 25 punktów bazowych, a część stawia na brak zmian.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,98 proc. i wyniósł 32.560,60 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,30 proc. i wyniósł 4.002,87 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 1,58 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.860,11 pkt.

DJI
SP500
NASDAQINTERNET

Uwaga kieruje się na Fed

Uwaga inwestorów kieruje się na rozpoczynające się we wtorek dwudniowe posiedzenie Fed, a debata na rynkach dotyczy tego, czy bankierzy z Fed dokonają podwyżki stóp procentowych o 25 pb. w tym tygodniu, czy też wstrzymają się z takim ruchem. Obecnie rynki pieniężne wyceniają 50-proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp proc. w USA o 25 pb. Fed opublikuje decyzję w sprawie polityki monetarnej w środę o 19.00 czasu polskiego.

- Nie pojawiły się nowe problemy w sektorze bankowym w ciągu ostatnich 24 godzin, więc rynki mają nadzieję, że to znak, że kryzys mógł osiągnąć szczyt. Jutrzejsza decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych wciąż może wywołać zamieszanie, jeśli rynek uzna, że podwyżki stóp są zbyt agresywne - powiedział Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

- Ryzyko rozlania się problemów w sektorze bankowym rośnie i może skłonić Fed do wstrzymania obecnego cyklu podwyżek stóp procentowych, chociaż nie jest to nasz scenariusz bazowy. Fed prawdopodobnie zasygnalizuje, że zbliża się koniec kampanii podwyżek stóp procentowych, bowiem ryzyko recesji wzrośnie, a presja inflacyjna spadnie - powiedział Jeffrey Roach, główny ekonomista LPL Financial.

Lindsay Rosner, zarządzająca wielosektorowym portfelem w PGIM Fixed Income, uważa, że najlepiej byłoby, gdyby Rezerwa Federalna wstrzymała się w środę z kolejnymi podwyżkami stóp proc.

- Nie sądzę, by nasze założenie, że Fed podniesie jutro stopy o 25 punktów bazowych, miało duży stopień pewności, ponieważ jest wiele obaw. Nie sądzę też, że gdyby Fed miał zarządzić pauzę, to oznaczałoby to nadchodzący kryzys ani że Fed wie coś, czego my nie wiemy - powiedziała Rosner.

- Mogą pauzować, mają kolejną szansę na podwyżkę za sześć tygodni od teraz; więc to nie jest tak, że pauzują i już nigdy nie wolno im zrobić podwyżki. Osobiście chciałabym, żeby pauzowali, chciałabym, żeby przewidzieli jakiś czas pomiędzy podwyżkami, żebyśmy mogli przepracować to, co się działo w sektorze bankowym - dodała.

Niepokój małych firm

Rosner powiedziała, że to nie jest tak, że mniejsze banki regionalne są mniej ważne dla struktury systemu finansowego.

- Odnosząc się do całej idei zaufania, nie rozwiązaliśmy tego problemu, system jest kruchy i mała firma nie może działać z 250 tysięcy USD w wielu bankach regionalnych, to po prostu nie będzie działać – dodała.

Rosner powiedziała, że małe firmy są zaniepokojone i widać, że dużo pieniędzy jest przenoszonych do rynku pieniężnego i funduszy rządowych, a nie funduszy inwestycyjnych opartych na prywatnym kapitale. Podała, że jej zdaniem jest to znak, że małe firmy są bardzo zaniepokojone tym, co dzieje się z regionalnymi bankami.

- Warunki kredytowe zostały zaostrzone i będą znacznie bardziej rygorystyczne w przyszłości - powiedziała.

Podczas gdy wspierane przez państwo przejęcie Credit Suisse przez UBS, a także kroki podjęte przez banki centralne w celu zwiększenia płynności złagodziły obawy przed rozprzestrzenieniem się ryzyka na szerszy sektor bankowy, analitycy nadal uważają, że kryzys nie został w pełni zażegnany.

Czytaj więcej: Zawirowania na rynku bankowym. Tysiące miejsc pracy pod znakiem zapytania>>>

- Chociaż plusem jest to, że jak dotąd banki zostały uratowane w sensie depozytów, nie sądzę, abyśmy byli świadkami końca zawirowań. Ostatnią rzeczą, jaką Fed chce zrobić, jest sianie spustoszenia na rynkach, a najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić, to po prostu zrobić sobie przerwę, a następnie wrócić do sprawy w maju – powiedział Peter Cardillo, główny ekonomista rynkowy w Spartan Capital Securities.

- Podczas gdy ostatni światowy kryzys finansowy trwał ponad 18 miesięcy, dzisiejszy kryzys trwa zaledwie 10 dni i już doprowadził do upadku niektórych amerykańskich banków regionalnych oraz zaaranżowanego mariażu UBS i Credit Suisse. Podczas gdy globalne organy regulacyjne działają w tempie, wydaje się, że jest to tymczasowa, powierzchowna poprawa - powiedział analityk bankowy Jonathan Mott z Barrenjoey w Sydney.

Zmiana kluczowego ryzyka

Z badania ankietowego wśród zarządzających funduszami, przeprowadzonego przez Bank of America Corp., wynika, że systemowe zdarzenie kredytowe zastąpiło uporczywą inflację jako kluczowe ryzyko dla rynków wśród ankietowanych inwestorów. Wydarzenie kredytowe zostało wybrane przez 31 proc. uczestników badania jako największe zagrożenie.

- Uważamy, że za 6-12 miesięcy europejskie banki będą znacznie wyżej wyceniane niż obecnie. Nie można powiedzieć, że sektor bankowy jest przeszacowany. Oczekuje się, że wyniki tej branży w 2023 r. będą dobre i nie przewidujemy, aby takie prognozy znacząco miały się zmienić - wskazywał Alexandre Hezez, dyrektor ds. inwestycji w Group Richelieu.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lutym wyniosła 4,58 mln w ujęciu rocznym vs oczekiwane 4,20 mln - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 4 mln. W ujęciu mdm wskaźnik wzrósł o 14,5 proc. wobec -0,7 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano +5 proc

Akcje regionalnych pożyczkodawców w USA rosły, a First Republic Bank zyskał 30 proc. po osiągnięciu rekordowo niskiego poziomu w poniedziałek.

"Wall Street Journal" podał w poniedziałek, że dyrektor generalny JP Morgan Jamie Dimon prowadzi rozmowy z innymi dużymi bankami na temat nowych kroków w celu ustabilizowania First Republic, z możliwą inwestycją w pożyczkodawcę.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump zapowiada nałożenie wysokich ceł na Unię Europejską i Meksyk. Jak ogłosił w sobotę na swojej platformie społecznościowej Truth Social, od 1 sierpnia nałoży 30-procentowe cła na towary importowane z tych krajów. Na te zapowiedzi zareagowała szefowa Komisji Europejskiej. "Podejmiemy wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony interesów UE"- oświadczyła Ursula von der Leyen.

Trump zapowiada podwyżkę ceł dla Unii Europejskiej. Szefowa Komisji odpowiada

Trump zapowiada podwyżkę ceł dla Unii Europejskiej. Szefowa Komisji odpowiada

Źródło:
PAP

Skontrolowane przez NIK samorządy wydawały na znakowanie, sterylizację lub kastrację bezdomnych zwierząt zaledwie pięć procent z dostępnych środków. Na co idzie reszta pieniędzy? - Najwięcej wygrywają ci, którzy wyłapują zwierzęta i mają swoje schroniska. To jest wielki biznes - mówi w rozmowie z TVN24+ Tadeusz Wypych, szef Biura Ochrony Zwierząt, będącego częścią Fundacji dla Zwierząt KOTERIA, i wskazuje, że chodzi o kilkaset milionów złotych.

Na tym "zarabia się ogromną kasę"

Na tym "zarabia się ogromną kasę"

Źródło:
TVN24+

Widmo podwyżek zawisło nad cenami amerykańskich śniadań. Wszystko za sprawą zapowiedzi ceł Donalda Trumpa na produkty z Brazylii. Mają one wpłynąć między innymi na ceny soku pomarańczowego i kawy. Na nowojorskiej giełdzie już pojawiły się pierwsze zwyżki za sok pomarańczowy.

Drożeje kawa i sok pomarańczowy. Słony rachunek za amerykańskie śniadania

Drożeje kawa i sok pomarańczowy. Słony rachunek za amerykańskie śniadania

Źródło:
tvn24.pl

W środku wakacyjnego sezonu Unia Europejska bierze na celownik opłaty za bagaż podręczny. Parlament chce ukrócić dodatkowe koszty, a linie lotnicze biją na alarm - bilety mogą podrożeć. To jednak nie koniec ich kłopotów: europejscy regulatorzy baczniej przyglądają się takim praktykom jak pobieranie opłat za nadbagaż tuż przed odlotem.

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Źródło:
TVN24+

Francja wszczęła śledztwo karne w sprawie należącej do Elona Muska platformy X w związku z podejrzeniem omanipulowanie przez tę firmę algorytmami w celu "zagranicznej ingerencji" – poinformował portal Politico. Według parlamentarzysty Erica Bothorela, platforma jest coraz dalej od "gwarantowania środowiska bezpiecznego".

Platforma Muska na cenzurowanym we Francji. "Nienawistne, rasistowskie, homofobiczne treści"

Platforma Muska na cenzurowanym we Francji. "Nienawistne, rasistowskie, homofobiczne treści"

Źródło:
PAP

W minionym roku w całej Unii Europejskiej odnotowano rekordowy wzrost liczby ludności do 450,4 miliona osób, pomimo większej liczby zgonów niż urodzeń - poinformował Eurostat. To wynik nasilonych ruchów migracyjnym po pandemii Covid-19. Największy wzrost liczby ludności zanotowała Malta, z kolei Polska i Estonia mają największe spadki.

Rekordowy wzrost ludności w Unii Europejskiej. Polska w tyle tabeli

Rekordowy wzrost ludności w Unii Europejskiej. Polska w tyle tabeli

Źródło:
PAP

Władze Kazachstanu są przywiązane do swojej polityki "dedolaryzacji" i mają pomysł na ochronę własnej waluty - tenge. Od 1 września informacje dotyczące kursów walut muszą zniknąć z przestrzeni publicznej - poinformował prezes Narodowego Banku Kazachstanu.

Z ulic mają zniknąć informacje o kursach walut. Mentalna "dedolaryzacja"

Z ulic mają zniknąć informacje o kursach walut. Mentalna "dedolaryzacja"

Źródło:
PAP

Ryanair chce zwiększyć liczbę lotów z kilku polskich lotnisk. - Spodziewamy się, że we wrześniu lub październiku tego roku ogłosimy plany rozwoju co najmniej trzech naszych dużych polskich baz - Krakowa, Gdańska i Wrocławia - poinformował dyrektor generalny linii Michael O’Leary.

Nowe inwestycje Ryanaira w Polsce. "Jesteśmy w trakcie negocjacji"

Nowe inwestycje Ryanaira w Polsce. "Jesteśmy w trakcie negocjacji"

Źródło:
PAP

Rada Dialogu Społecznego (RDS) nie osiągnęła porozumienia w sprawie waloryzacji rent i emerytur w 2026 roku. Rządowa propozycja została krytycznie oceniona przez związki zawodowe. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów.

Waloryzacja emerytur. Krytyka rządowej propozycji

Waloryzacja emerytur. Krytyka rządowej propozycji

Źródło:
PAP

Nie uzgodniono wspólnego stanowiska w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) w sprawie podwyżki płacy minimalnej w 2026 roku. Rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji.

Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej

Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 300 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 900 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 11 lipca 2025 roku.

Wysoka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Wysoka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Fale upałów coraz bardziej utrudniają turystykę w Rzymie - wskazuje branża turystyczna. Wysokie temperatury zniechęcają do odwiedzin i negatywnie wpływają na zdrowie zarówno zwiedzających, jak i pracowników - podają lokalne media.

Turystyczny problem Rzymu. "To przyczyna poważnych zmian"

Turystyczny problem Rzymu. "To przyczyna poważnych zmian"

Źródło:
PAP

Ferrero, włoski producent Nutelli, przejmuje za 3,1 miliarda dolarów amerykańską firmę WK Kellogg, która jest znana z produkcji kultowych marek płatków śniadaniowych - podał portal stacji CNN.

Gigant kupuje kultową markę

Gigant kupuje kultową markę

Źródło:
CNN

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) nie dopuściła do obrotu ponad milion sztuk biżuterii ze względu na nieprawidłowości formalne i zbyt wysokie stężenie kadmu i ołowiu. Niebezpieczne ilości metali ciężkich dotyczyły blisko 4,5 tysiąca sztuk.

Toksyczna biżuteria. Norma przekroczona 400 razy

Toksyczna biżuteria. Norma przekroczona 400 razy

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny autogazu i benzyny mogą wyraźnie się obniżyć - przewidują analitycy e-petrol.pl. Z kolei eksperci Refleksu zapowiadają w najbliższych dniach kilkugroszowe podwyżki cen oleju napędowego.

Szykują się zmiany w cenach paliw. "Wracają obawy o wojnę handlową"

Szykują się zmiany w cenach paliw. "Wracają obawy o wojnę handlową"

Źródło:
PAP

Ambasadorowie państw przy Unii Europejskiej (UE) nie porozumieli się w sprawie kolejnego pakietu sankcji na Rosję. Decyzję ma blokować Słowacja - podało źródło Polskiej Agencji Prasowej.

Sankcje na Rosję. Ten kraj ma blokować nowy pakiet

Sankcje na Rosję. Ten kraj ma blokować nowy pakiet

Źródło:
PAP

Kanada w trakcie negocjacji z USA broni kanadyjskich pracowników i firm - podkreślił premier Mark Carney. W ten sposób zareagował na zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie wprowadzenia 35-procentowych ceł na kanadyjskie towary.

Zdecydowana reakcja na słowa Donalda Trumpa. "Nadal będziemy tak robić"

Zdecydowana reakcja na słowa Donalda Trumpa. "Nadal będziemy tak robić"

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski oraz VeloBank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w nadchodzących dniach.

Dostęp do tych usług będzie utrudniony

Dostęp do tych usług będzie utrudniony

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie ataku hakerskiego na systemy spółki Herbapol Lublin. Hakerzy zażądali 900 tysięcy dolarów okupu. Śledczy ustalają okoliczności i sprawców ataku.

Polska firma Herbapol ofiarą ataku hakerskiego. Żądają 900 tysięcy dolarów

Polska firma Herbapol ofiarą ataku hakerskiego. Żądają 900 tysięcy dolarów

Źródło:
PAP

Od początku prac nad nowelą o mieszkalnictwie społecznym Polska 2050 akcentowała, że możliwość wykupienia lokali społecznych inicjatyw mieszkaniowych w mniejszych ośrodkach jest konieczna, by przeciwdziałać ich depopulacji - stwierdziła szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Głosowali razem z PiS. Ministra mówi o "gigantycznym problemie"

Głosowali razem z PiS. Ministra mówi o "gigantycznym problemie"

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotarły sygnały o możliwym ograniczeniu swobody wyboru metod dostawy na Allegro - poinformował UOKiK biznesową redakcję portalu tvn24.pl. Jak dodał, są one analizowane obecnie w ramach postępowania wyjaśniającego. Wcześniej o "konflikt interesów" oskarżał Allegro Rafał Brzoska.

Wojna gigantów e-handlu. Urząd zabiera głos

Wojna gigantów e-handlu. Urząd zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Poznański sąd wyraził zgodę na tymczasowe aresztowanie Marcina P., prezesa zarządu spółki Cinkiciarz.pl, który przebywa poza Polską. Decyzja nie jest prawomocna. Według szacunków prokuratury klienci internetowego kantoru mieli stracić 112 milionów złotych. W marcu tego roku śledczy postawili prezesowi firmy zarzuty, które dotyczą między innymi oszustwa.

Jest decyzja sądu w sprawie aresztu dla prezesa spółki Cinkciarz.pl

Jest decyzja sądu w sprawie aresztu dla prezesa spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Lotniska w Edynburgu i Birmingham w Wielkiej Brytanii zrezygnowały już z dotychczasowego ograniczenia dotyczącego maksymalnej pojemności płynów w bagażu podręcznym. Teraz zamiast 100 ml wynosi on dwa litry. Pozostałe brytyjskie porty są na różnych etapach wdrażania nowoczesnych technologii, które pozwalają na złagodzenie obostrzeń.

Lotniska rezygnują z uciążliwego limitu. Chodzi o płyny w bagażu podręcznym

Lotniska rezygnują z uciążliwego limitu. Chodzi o płyny w bagażu podręcznym

Źródło:
BBC, tvn24.pl