To najgorszy tydzień na Wall Street od grudnia. Tylko jeden sektor na plusie

Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów, ale kończący się tydzień był najgorszy dla amerykańskich giełd od grudnia 2022 roku. Jedynym sektorem gospodarki, który zakończył ten tydzień na plusie na giełdzie, są koncerny paliwowe.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,50 proc. i wyniósł 33.869,27 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,22 proc. i wyniósł 4.090,46 pkt. Nasdaq Composite stracił 0,61 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.718,12 pkt.

DJI
SP500
NASDAQ

W skali całego tygodnia S&P 500 zniżkował o 1,4 proc. Był to pierwszy spadkowy tydzień dla tego indeksu od trzech tygodni. Dow Jones od poniedziałku stracił 0,4 proc., a Nasdaq 2,7 proc.

Zmienne sygnały

Inwestorzy w dalszym ciągu analizują ostatnie podwyżki stóp proc. w USA, dane makroekonomiczne i komentarze członków Rezerwy Federalnej. Powodują one zmienność na światowych giełdach, na co wskazuje Shana Sissel, założycielka Banrion Capital Management. Jej zdaniem, inwestorzy próbują dostosowywać swoją pozycję na rynku, prognozując jak bank centralny będzie działał w przyszłości w sprawie polityki momentarnej.

- Jest trochę zmiennych sygnałów, które powodują wzrost zmienności. Nie ma szerokiego konsensusu co do tego, jakie będą wskaźniki wyprzedzające i trudno mieć pewność, jak będzie się rozwijała sytuacja w przyszłości. Rynki tego bardzo nie lubią - powiedziała Sissel.

- Napięcie, którego jesteśmy teraz świadkami, polega na tym, że dopiero się okaże, czy rynek będzie miał rację, co do tego, że stopy procentowe będą spadać jeszcze w tym roku, czy też będą na wyższym poziomie na dłużej - powiedział Edward Stanford, szef europejskiej strategii kapitałowej w HSBC.

Zdaniem analityków, rynki cały czas dyskontują scenariusze łagodnego spowolnienia gospodarki, a nie recesji.

- Ogólnie rzecz biorąc, zarówno rynki akcji, jak i rynki kredytowe dyskontują coś w rodzaju miękkiego lądowania i powrotu do znormalizowanej polityki stóp procentowych, co jest coraz mniej prawdopodobne – powiedział Dan Greenhaus, główny strateg Solus Alternative Management.

Jedyny sektor na plusie

Ze spółek podczas piątkowej sesji Lyft spadł o 35 proc. Firma przewiduje, że w pierwszym kwartale fiskalnym 2023 r. przychód wyniesie około 975 mln USD, czyli mniej niż 1,09 mld USD, które przewidywali analitycy. Wyniki za IV kw. również były poniżej oczekiwań rynkowych.

PayPal zniżkował o 0,5 proc. Przychody w IV kw. wyniosły 7,38 mld USD wobec oczekiwanych 7,39 mld USD.

Jedynym sektorem gospodarki, który zakończył ten tydzień na plusie na giełdzie, są koncerny paliwowe. Phillips zyskał w ciągu pięciu dni ponad 7 proc, a po około 7 proc. podrożały akcje Marathon, Diamondback i EOG.

Na drugim biegunie była branża dóbr konsumpcyjnych, tracąc od poniedziałku 6,5 proc. Najsłabiej z tego sektora zachowywały się akcje Lumen, które straciły na wartości ponad 25 proc.

Spotify zyskał w piątek 3 proc. po informacji, że ValueAct przejął pakiet akcji tej platformy muzycznej.

Expedia zniżkowała prawie 8 proc. po tym, jak wyniki tej spółki turystycznej w czwartym kwartale 2022 roku okazały się słabsze od oczekiwań analityków.

Sentyment wśród konsumentów

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w lutym wyniósł 66,4 pkt. wobec 64,9 pkt. miesiąc wcześniej - podano w pierwszym wyliczeniu. Analitycy prognozowali 65 pkt.

Prezes Fed z Richmond Thomas Barkin powiedział w czwartek, że ważne jest, aby kontynuować działania Fed, by powstrzymać inflację. W środę podobne opinie wyraziło czterech innych decydentów z Fed.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 79,83 USD za baryłkę, po wzroście o 2,24 proc., a kwietniowe futures na Brent zwyżkują o 2,34 proc. do 86,46 USD/b.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"