Zawirowania na rynku bankowym. Tysiące miejsc pracy pod znakiem zapytania

Autor:
mp/ams
Źródło:
"The Guardian"
Maciej Samcik: Credit Suisse jest bankiem w bardzo trudnej sytuacji (wypowiedź z 15 marca 2023)
Maciej Samcik: Credit Suisse jest bankiem w bardzo trudnej sytuacji (wypowiedź z 15 marca 2023)TVN24
wideo 2/4
TVN24Maciej Samcik: Credit Suisse jest bankiem w bardzo trudnej sytuacji (wypowiedź z 15 marca 2023)

Los tysięcy miejsc pracy w Londynie staje pod znakiem zapytania po niespodziewanym połączeniu się szwajcarskich banków UBS i Credit Suisse - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Jak dotąd żadna z instytucji nie sprecyzowała jeszcze, jak przekształcenia własnościowe wpłyną na zatrudnionych. W nieoficjalnych rozmowach z gazetą zarządzający bankiem przyznają jednak, że pewne redukcje muszą być przeprowadzone. Mają one okazać się najbardziej dotkliwe dla osób zajmujących się bankowością inwestycyjną.

Credit Suisse poinformował w czwartek nad ranem, że pożyczy do 50 miliardów franków szwajcarskich od Narodowego Banku Szwajcarii w ramach tak zwanej "decydującej akcji", mającej na celu zwiększenie jego płynności. Akcje Credit Suisse straciły w zeszłym tygodniu jedną czwartą wartości.

W niedzielę władze Szwajcarii poinformowały, że Bank UBS przejmie Credit Suisse. Problemy Credit Suisse, banku o zasięgu globalnym, pogłębiły perturbacje w światowym sektorze finansowym po niedawnym upadku amerykańskiego Silicon Valley Bank.

Będą zwolnienia?

Zawirowania na rynku bankowym będą miały też duże znaczenie dla osób zatrudnionych w szwajcarskich instytucjach. Banki nie poinformowały jeszcze, co ich połączenie może oznaczać dla ponad 5 tys. pracowników Credit Suisse i ok. 6 tys. zatrudnionych w UBS w Londynie.

W nieoficjalnych rozmowach z gazetą zarządzający bankiem przyznają jednak, że pewne redukcje muszą być przeprowadzone. Mają one okazać się najbardziej dotkliwe dla osób zajmujących się bankowością inwestycyjną. Jak mówi informator gazety z Credit Suisse, w pozostałych działach banków pracę ma stracić 20 proc. zatrudnionych.

- Nie mamy pewności, co będzie oznaczać dla nas ta fuzja. Wiemy tylko, że w naszej branży będzie mniej miejsc pracy. W tym środowisku wszyscy uzupełniamy właśnie nasze CV - mówi jeden z pracowników.

Sprzeczne komunikaty

W komunikacie prasowym dotyczącym fuzji UBS poinformował, że połączenie banków pozwoli zaoszczędzić 8 mld dolarów na kosztach operacyjnych do 2027 roku. To oświadczenie kontrastowało z wydanym przez Credit Suisse, w którym czytamy, że "UBS zadeklarował, że zatrudnienie pracowników Credit Suisse będzie utrzymane".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: "The Guardian"

Źródło zdjęcia głównego:  Brookgardener / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości