Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Źródło:
PAP
Donald Trump ponagla Rosję w sprawie Ukrainy. Twierdzi, że "musi się ruszyć"
Donald Trump ponagla Rosję w sprawie Ukrainy. Twierdzi, że "musi się ruszyć"Andrzej Zaucha/Fakty TVN
wideo 2/5
Donald Trump ponagla Rosję w sprawie Ukrainy. Twierdzi, że "musi się ruszyć"Andrzej Zaucha/Fakty TVN

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie pierwszą liderką kraju Unii Europejskiej, która odwiedzi go od czasu ogłoszenia przez niego ceł na produkty ze Wspólnoty. Cła zostały później zawieszone na 90 dni. - Meloni udaje się z pokojową misją handlową - podkreśla szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

Szefowa rządu przyznała na dwa dni przed podróżą, że ma świadomość tego, iż sytuacja jest trudna. Na trudności kładą też nacisk komentatorzy we włoskich mediach, którzy zaznaczają zarazem, że oczy wszystkich przywódców w Europie będą zwrócone na wizytę Meloni w Białym Domu.

Giorgia Meloni spotka się z Donaldem Trumpem

Ona zaś jedzie z powtarzanym od początku przekonaniem, że podniesienie ceł przez Trumpa jest "absolutnie błędne".

Rząd w Rzymie ma nadzieję na rozwiązanie konfliktu USA-UE w formule: zero ceł. Obserwatorzy ostrzegają jednak, że kolejne wypowiedzi prezydenta USA nie wskazują na to, aby był skłonny to zaakceptować.

Jak się zauważa, w przypadku tej skomplikowanej misji mogą nie wystarczyć dobre relacje Meloni z Trumpem. Nie jedzie ona wprawdzie jako wysłanniczka UE, ale nieformalnie będzie ją reprezentować.

Podróż do Waszyngtonu była tematem nadzwyczajnej narady Meloni we wtorek z wicepremierami: Antonio Tajanim, który jest też ministrem spraw zagranicznych, oraz z Matteo Salvinim, a także szefami resortów: finansów - Giancarlo Giorgettim, obrony - Guido Crosetto i spraw europejskich - Tommaso Fotim.

Premier powiedziała podczas wtorkowych obchodów Krajowego Dnia Made in Italy: "Jestem świadoma tego, co reprezentuję i tego, czego bronię".

Następnie dodała, odnosząc się do swojej misji za oceanem: - To jest trudny moment. Zobaczymy, jak pójdzie w najbliższych godzinach. Zapewniła też z ironią: - Nie czuję żadnej presji przed nadchodzącymi dniami, jak możecie sobie wyobrazić.

Jednocześnie Meloni stwierdziła, zwracając się do włoskich przedsiębiorców: - Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja, w jakiej się znajdujemy. Ale pamiętajmy o tym, że mamy siłę, zdolności, inteligencję i kreatywność, by pokonać każdą przeszkodę.

Odnosząc się do kwestii zapowiedzianych przez Trumpa ceł na produkty z UE zaznaczyła: - Pokonaliśmy większe przeszkody.

Giorgia MeloniETTORE FERRARI/PAP/EPA

"Pokojowa misja handlowa"

Optymizmu co do powodzenia wyprawy za Atlantyk nie traci szef dyplomacji Tajani, który oświadczył: - Pragnę, aby podróż do Stanów Zjednoczonych była pokojową misją handlową; na pewno tak będzie. - Nie możemy zatrzymywać się w obliczu trudności ani ulegać strachowi - ocenił.

Minister wyraził opinię, że w kwestii ceł "panika wywołała większe straty niż stan rzeczywisty". - Mieliśmy rację z Giorgią, kiedy mówiliśmy, że trzeba zachować spokój - dodał.

Szef MSZ pozytywnie ocenił zarówno zawieszenie amerykańskich ceł na 90 dni, jak i starania UE na rzecz dialogu. Według niego sytuacja w relacjach UE-USA ulegnie poprawie.

Tajani zwrócił również uwagę, że to premier Włoch została zaproszona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Nikt nie jedzie z kapeluszem w ręku - oświadczył, odnosząc się do apeli centrolewicowej opozycji, by nie przyjęła takiej postawy.

Meloni - jak uważa Tajani - "na pewno zachęci USA do zawarcia porozumienia z Unią Europejską". To właśnie - podkreślił - jest celem podróży: "nakłonić stronę amerykańską do zerowych ceł", by "stworzyć wielki rynek euro-amerykański wolnej wymiany handlowej".

Minister ds. Firm i Made in Italy Adolfo Urso na kilka dni przed wyjazdem premier wyraził przekonanie, że spotkanie z prezydentem USA będzie sprzyjać deeskalacji napięć na tle ceł.

Włoski rząd podkreśla, że nie można dopuścić do narastania sporu i do ceł odwetowych, bo to przekształciłoby się w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi. Taka wojna w ocenie ministra rolnictwa Francesco Lollobrigidy byłaby "szaleństwem" i właśnie to - jego zdaniem - Meloni powie Trumpowi.

Minister obrony Crosetto powiedział w poniedziałek w telewizji RAI, że Meloni lepiej niż ktokolwiek inny w Europie "nadaje się do prowadzenia dialogu" z Trumpem.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Arianna Podesta, cytowana przez włoskie media, oświadczyła odnosząc się do podróży premier: - Wszelkie kontakty ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo mile widziane, a ta wizyta jest bardzo pozytywnie przyjmowana i ściśle koordynowana.

Dodała, że Meloni i przewodnicząca KE Ursula von der Leyen "utrzymują ścisły kontakt".

Giorgia Meloni, Donald Trumpgoverno.it

"Podróż pełna pułapek"

- Ta podróż nie będzie z całą pewnością łatwa i jest pełna pułapek - przyznał podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów Giovanbattista Fazzolari. Jego zdaniem zagrożenia dla Włoch i dla całej UE wynikają z wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej administracji, wskazujących na to, że chce ona prowadzić "mocno protekcjonistyczną politykę".

- To będzie spotkanie dwustronne i dobrze, że do niego dochodzi - dodał Fazzolari.

Włoska prasa w przeddzień podróży cytuje jako najbardziej według niej celny komentarz z brytyjskiego dziennika "The Guardian": "Ulubienica Trumpa wystawi na próbę swój wpływ na prezydenta".

Jak się zauważa, przed włoską premier zważywszy na temperament i postawę amerykańskiego przywódcy stoi wyjątkowo delikatne zadanie: wejść z nim w dialog, przekonać i nie zirytować.

Komentatorzy we włoskich mediach podkreślają, że choć nikt w kancelarii Meloni nie przyzna tego publicznie, to wiadomo, że w przypadku Trumpa trudno przewidzieć to, jak jego gość zostanie przyjęty i co usłyszy.

Wyrażane są opinie, że brak widocznych rezultatów byłby porażką i oznaczałby umniejszenie roli i ambicji Meloni na forum UE.

Publicyści zastanawiają się, ile "asów" ma w rękawie włoska premier i wyrażają przypuszczenie, że będzie ona nalegać na bezpośrednie spotkanie Trumpa z von der Leyen.

"Meloni wyrusza z bagażem pełnym zmartwień"

To będzie pierwsza wizyta Giorgii Meloni w Waszyngtonie od styczniowego zaprzysiężenia Donalda Trumpa, w którym uczestniczyła jako jedyna liderka z UE.

Politycy centrolewicowej opozycyjnej Partii Demokratycznej powtarzają, że premier nie może udać się do Białego Domu "z kapeluszem w ręku" i to w momencie, gdy - jak dodają - Trump obraża Włochy i inne kraje europejskie. Według ich oceny nie jest potrzebna samotna wyprawa premier, ale skuteczne, wspólne działania i odpowiedź całej Unii w reakcji na cła.

Prezes Federacji Przemysłowców - Confindustria, Emanuele Orsini zapewnił zaś, że włoscy przedsiębiorcy stoją po stronie szefowej rządu. - Pozytywne jest to, że premier jedzie w imieniu całej Europy - ocenił i wyraził nadzieję na korzystne rezultaty.

Środowa "La Repubblica" pisząc o trudnym momencie podróży przyznaje: "Giorgia Meloni wyrusza do Waszyngtonu z bagażem pełnym zmartwień". Jak zauważa, na obu brzegach Atlantyku klimat wokół ceł, a także wojny Rosji przeciwko Ukrainie jest bardzo gorący. Być może według gazety należy w związku z tym obniżyć oczekiwania.

Już następnego dnia po spotkaniu z Trumpem premier Meloni przyjmie w Rzymie wiceprezydenta USA J.D. Vance'a.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ETTORE FERRARI/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Honda przenosi produkcję hybrydowej wersji modelu Civic z Japonii do USA - przekazał koncern motoryzacyjny. Według agencji Kyodo jest to efekt analizy kosztów uwzględniających dodatkowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Gigant przenosi produkcję do USA

Gigant przenosi produkcję do USA

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 roku wyniosła 3,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W lutym ten wskaźnik również wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed mailami, których autorzy podszywają się pod tę instytucję finansową. Oszuści rozsyłają rzekome "potwierdzenie przelewu", a otworzenie wiadomości i pobranie załącznika może spowodować, że stracimy pieniądze.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Chin zaskoczyła analityków. Wzrost PKB był wyższy od przewidywań i w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 5,4 procent rok do roku - wynika z rządowych danych.

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Źródło:
PAP, Reuters

Aż 30 procent zawodów może zostać zastąpionych do 2030 roku przez algorytmy, roboty i sztuczną inteligencję (AI). Jak wskazuje raport firmy SAIO, zajmującej się tworzeniem robotów, szczególnie zagrożone są profesje związane z manualnym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Źródło:
PAP

Powołano nowego przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych i wiceministra handlu - podał chiński resort zasobów ludzkich. Został nim Li Chenggang, który zastąpił na tym stanowisku Wanga Shouwena.

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę od godziny 14 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników do pracy w handlu - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po tej godzinie za ladą mogą stanąć jedynie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Hongkongu ogłosiła w środę, że wstrzymuje dostawy paczek do Stanów Zjednoczonych w reakcji na "nadmierne" podniesienie ceł przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

- Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska, po wtorkowym spotkaniu z polskimi władzami, zaakceptowała zaproponowane środki przeciwdziałające ptasiej grypie, które zostaną wdrożone na Mazowszu i w Wielkopolsce. Nie przewidziano jednocześnie żadnych dodatkowych rozwiązań na szczeblu unijnym.

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Źródło:
PAP

Kontrolowane przez państwo spółki energetyczne, w tym największa - PGE, mocno tracą na wartości podczas wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie. Wcześniej premier Donald Tusk stwierdził, że priorytetem spółek Skarbu Państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i taniego prądu, a nie maksymalizacja zysków.

Tąpnięcie na akcjach giganta po słowach Tuska

Tąpnięcie na akcjach giganta po słowach Tuska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill zadeklarował, że unijne standardy, głównie te dotyczące żywności, są nienaruszalne i nie będą przedmiotem negocjacji z USA ani z nikim innym. Podkreślił, że Unia Europejska już odpowiedziała na zarzuty Stanów Zjednoczonych dotyczące sprzedaży aut, proponując zerowe stawki celne.

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Źródło:
PAP

Rozwój technologii był głównym tematem dwudniowych obrad w ramach polskiej prezydencji, którym przewodniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem jest on zagrożeniem dla konkretnych zawodów, ale jednocześnie powodem pojawienia się nowych.

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Źródło:
PAP

Pekin nakazał liniom lotniczym wstrzymanie odbioru kolejnych samolotów Boeing. Chińscy przewoźnicy mają też przestać kupować sprzęt i części do samolotów od firm z USA - podała agencja Bloomberg.

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Źródło:
PAP

Na początku maja Komisja Europejska przedstawi plan uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku - wynika z aktualnego kalendarza prac instytucji. Pierwotnie zakładano, że proces ten potrwa do końca dekady.

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

Źródło:
PAP

Zbycie aktywów w ramach połączenia Orlenu z Lotosem o 5 miliardów złotych poniżej wartości ich wyceny było niegospodarne - wynika z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w spółce Orlen. - Połączenie nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego - powiedział prezes NIK Marian Banaś podczas konferencji prasowej.

NIK miażdży fuzję gigantów

NIK miażdży fuzję gigantów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Orlen podał wysokość wynagrodzeń prezesów za 2024 rok. Daniel Obajtek piastował to stanowisko do 5 lutego i za nieco ponad miesiąc pracy zgarnął 651 tysięcy złotych. Ireneusz Fąfara, który objął stanowisko szefa koncernu w kwietniu ubiegłego roku, otrzymał za ponad osiem miesięcy trochę ponad milion złotych.

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni 

Źródło:
PAP

Urzędnicy na niższych szczeblach rządowej administracji publicznej zarabiają więcej od swoich przełożonych - zwraca uwagę w najnowszym artykule "Dziennik Gazeta Prawna". Wpłynęło na to między innymi wieloletnie mrożenie płac.

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Premier Donald Tusk zapowiedział, że państwo zainwestuje w Rafako, aby utrzymać zakład. Dodał, że nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić produkcję zbrojeniową w miejscu, gdzie wcześniej wytwarzano kotły.

Premier ma pomysł na Rafako

Premier ma pomysł na Rafako

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił się do polskiego biznesu o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Podkreślił, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją.

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z ubiegłym miesiącem inflacja wyniosła 0,2 procent.

O tyle wzrosły ceny

O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny mieszkań w Katowicach rosną najszybciej, a w Warszawie spadają - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io. Według raportu, główną przyczyną zmiany trendu na spadkowy jest nadwyżka podaży nad zmniejszonym popytem

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Grupa Orlen osiągnęła w 2024 roku 1 miliard 383 milionów zysku netto - podał we wtorek koncern w giełdowym skonsolidowanym raporcie rocznym. W 2023 roku było to 20 miliardów 969 milionów złotych. Prezes Ireneusz Fąfara tłumaczy, skąd ta różnica.

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Źródło:
PAP