Zakaz lotów na krótkich trasach. Rząd myśli o zaostrzeniu przepisów

Autor:
jr/ToL
Źródło:
PAP
Samolot PLL LOT wylądował za drugim podejściem
Samolot PLL LOT wylądował za drugim podejściemArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/6
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plSamolot PLL LOT wylądował za drugim podejściem

Od wtorku we Francji obowiązuje zakaz lotów krajowych na krótkich trasach, które można pokonać pociągiem w czasie krótszym niż dwie i pół godziny. - Pójdziemy dalej - zapowiedział minister do spraw transportu Clement Beaune.

Lista zakazanych krótkich lotów krajowych "będzie weryfikowana dwa razy w roku, aby zobaczyć, czy oferta kolejowa się poprawi" – poinformował Beaune, zaznaczając, że obecna ustawa będzie obowiązywała na razie przez trzy lata.

Reguła dwóch godzin i 30 minut

- Moim obowiązkiem jako ministra transportu jest właśnie usprawnienie połączeń kolejowych, aby reguła 2 godz. 30 minut prowadziła do zamknięcia połączeń lotniczych na tych trasach – podkreślił minister. - Być może będziemy również stopniowo zaostrzać zasadę 2,5 godzin do 3 godzin – ostrzegł Beaune. Takie rozwiązanie miałoby wpływ na kilka połączeń lotniczych w kraju. Zapytany o 4-godzinny próg zalecany przez Obywatelską Konwencję Klimatyczną, Beaune stwierdził: "Jest to możliwe, ale musimy równolegle rozwijać kolej".

Projekt budowy kolei dużych prędkości

Minister poinformował o zakupie dodatkowych składów TGV i projekcie budowy linii kolei dużych prędkości między Bordeaux a Tuluzą. Zakaz krótkich lotów krajowych we Francji w przypadku alternatywnego transportu kolejowego wszedł w życie we wtorek. Przepisy te likwidują m.in. połączenia między lotniskiem Paryż-Orly do Nantes, Bordeaux i Lyonu. Jednak nadal można kupić bilety z lotniska Paryż CDG Roissy do Bordeaux, Lyonu i Nantes.

Czytaj też: Musk: jestem przekonany, że Tesla dokona "znaczących inwestycji" we Francji

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości