Ze świata

Francuskie produkty wycofywane z obawy przed salmonellą

Ze świata

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Czy to baby boom?tvn24bis
wideo 2/2

Francuski rząd nakazał w niedzielę wycofanie prawie siedem tysięcy ton produktów mlecznych dla niemowląt z powodu ryzyka zakażenia salmonellą. Produkty wytwarzane przez koncern Lactalis były przeznaczone na rynek francuski i rynki zagraniczne.

Ministerstwo gospodarki i finansów Francji opublikowało listę ponad 600 partii produktów. Zakazano ich konsumpcji oraz eksportu. Według agencji AFP lista obejmuje artykuły wysyłane do Algierii, Maroka, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Grecji, Bangladeszu, Chin, Peru, Gruzji, Pakistanu i na Tajwan.

Wycofane produkty

Według rzecznika koncernu Lactalis Michela Naleta decyzja dotyczy "ogromnej" ilości towarów, prawie 7 tys. ton, m.in. mleka dla dzieci w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym, czy produktów zastępujących mleko. - Nie jestem w stanie ocenić, ile już zostało skonsumowane - dodał. Wcześniej, 2 grudnia, Lactalis wycofał już partie artykułów wyprodukowane w fabryce w Craon, na zachodzie Francji. W swoim komunikacie francuski resort gospodarki i finansów ocenił jednak, że środki zastosowane przez firmę "nie były w stanie opanować ryzyka zakażenia" bakteriami salmonelli. Choroba ta jest najbardziej niebezpieczna dla małych dzieci, osób starszych i ludzi o osłabionym układzie odpornościowym.

Zakażenie salmonellą

Decyzję z 2 grudnia podjęto w wyniku wystąpienia we Francji salmonelli u 20 niemowląt w wieku do 6 miesięcy, karmionych tymi produktami. Kolejne pięć przypadków zakażenia dzieci wykryto we Francji w tym tygodniu - jedno z nich piło mleko ryżowe niefigurujące na liście produktów wycofanych 2 grudnia. Ministerstwo poinformowało, że stan dzieci jest dobry. Wezwało ponadto rodziców, by nie wykorzystywali produktów, których dotyczy wydana w niedzielę decyzja. Rzecznik Lactalis tłumaczył, że do skażenia doszło prawdopodobnie na początku maja, na jednym z urządzeń wykorzystywanych w fabryce w Craon. - Na wszelki wypadek zdecydowano o wycofaniu szerszej gamy towarów, wyprodukowanych od 15 lutego - dodał Nalet. Według jego słów koncern Lactalis, jednym ze światowych liderów produkcji przetworów mlecznych, przerwał na weekend produkcję "w celu dodatkowego czyszczenia i dezynfekcji" maszyn.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock