Dlaczego Facebook przestał działać? Ekspert wyjaśnia

Źródło:
TVN24
Dlaczego Facebook przestał działać? Ekspert wyjaśnia (wideo z października 2021)
Dlaczego Facebook przestał działać? Ekspert wyjaśnia (wideo z października 2021)TVN24
wideo 2/4
Dlaczego Facebook przestał działać? Ekspert wyjaśniaTVN24

Kiedy wpisujemy w przeglądarkę facebook.com albo instagram.com, ładuje się nam odpowiednia informacja. W rzeczywistości pod spodem występuje bardzo skomplikowana wymiana danych. Wczoraj właśnie ta wymiana danych w tle nie mogła wystąpić - tak o przyczynach awarii Facebooka, Instagrama i WhatsAppa mówił na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu niebezpiecznik.pl.

Facebook Inc. przekazał we wpisie na blogu, że za sześciogodzinną awarią platform należących do firmy takich, jak Messenger, Whatsapp i Instagram, stała "błędna zmiana konfiguracji". Jak podał na Twitterze ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Brian Krebs, powołując się na źródła w Facebooku, awarię spowodowało błędne uaktualnienie protokołu BGP, systemu sterującego ruchem w internecie. 

Awaria Facebooka a protokół BGP

- Protokół BGP dowcipnie też w naszej branży jest nazywany "bardzo groźnym protokołem". Dlaczego? Bo pomyłka wielu konfiguracji może być katastrofalna. To obserwowaliśmy wczoraj wieczorem - tłumaczył we wtorek w TVN24 Piotr Konieczny z portalu niebezpiecznik.pl.

- BGP to jest sposób komunikacji między tymi węzłami w internecie, które mówią, gdzie się udać, żeby zobaczyć Facebooka, WhatsAppa, zdjęcia na Instagramie. Każda firma, która ma swoje serwery, swoje bazy danych, serwisy internetowe, ale takie naprawdę duże, a Facebook jest przykładem takiej firmy, musi stale rozgłaszać innym instytucjom w internecie, gdzie można znaleźć te serwery - wyjaśniał.

- My wpisujemy w przeglądarkę facebook.com albo instagram. com i ładuje się nam odpowiednia informacja. W rzeczywistości pod spodem występuje bardzo skomplikowana wymiana danych. Wczoraj właśnie ta wymiana danych w tle nie mogła wystąpić. Innymi słowy nasze urządzania, które chciały wejść na Facebooka, nie wiedziały, gdzie te serwery są. Nie wiedziały dlatego, że jeden z inżynierów Facebooka wprowadził niestety zmianę w swojej konfiguracji i powiedział: od dzisiaj całemu światu nie mówimy, gdzie jesteśmy - wyjaśniał.

- Facebook zniknął z internetu, ale to był dopiero początek tragedii. Okazało się, że to zniknięcie z internetu było tragiczne w skutkach - z winy Facebooka tak naprawdę, bo on jako firma korzysta ze swojej infrastruktury. Wszystko zamiast decentralizować trzyma u siebie, żeby mieć na tym kontrolę. Kiedy wszystko zniknęło, to pracownicy Facebooka nie byli się w stanie ze sobą na firmowych systemach komunikować. Niektórzy pracownicy, którzy zostali wysłani do naprawy poszczególnych serwerów odciętych od internetu, nie byli w stanie wejść do budynku, bo ich karty nie działy - mówił. Stąd też opóźnienie w usunięciu awarii.

- System, który obsługuje te karty, również miał swoje serwery zlokalizowane w tym data center, w tej serwerowni, która została tą zmianą odcięta. Także poważna zmiana logistyczna i nieplanowane ćwiczenia z tak zwanego disaster recovery albo planowanie działania firmy w trakcie, gdy następuje awaria wszystkiego – mówił w TVN24 Konieczny.

- To się najczęściej psuje. Jest jeszcze drugi protokół DNS (...) to są dwie najczęstsze przyczyny, gdy widzimy jakiś problem w komunikacji internetowej na skutek błędów w konfiguracji usług tych dwóch protokołów, którymi zarządzają poszczególne firmy, czy też dostawcy usług internetowych - podkreślał.

Konieczny: internet jest systemem naczyń połączonych

Piotr Konieczny mówił też o tym, jaki wpływ awaria Facebooka i Instagrama miała na inne serwisy oraz dostawców internetu. - Proszę sobie wyobrazić, że te trzy miliardy osób próbuje włączyć Facebooka i zobaczyć, co tam się dzieje, a tam się nic nie dzieje. Więc co robią? Włączają i wyłączają, odświeżają, a w tle ta aplikacja mówi: nie mogę podłączyć się do serwerów Facebooka. Więc próbuje jeszcze raz i jeszcze raz - powiedział.

- W niektórych firmach zauważano 60-procentowy wzrost takich zapytań o to, gdzie te strony Facebooka są. Innymi słowy ten ruch z niedziałających aplikacji Instagrama, WhatsAppa, Facebooka od tych miliardów osób zalał i obciążył też infrastrukturę poszczególnych operatorów. Dlatego wczoraj niektórzy mogli się skarżyć, że gorzej działa im internet u jednego czy drugiego operatora. To nie dlatego, że ten operator zrobił coś nie tak, tylko to dlatego, że jego infrastruktura związana z obsługą operatora DNS była obciążona poprzez ludzi, którzy próbowali dostać się na Facebooka - mówił.

- Teraz widzimy, że internet jest systemem naczyń połączonych, gdzie jak jedno znika i próbujemy się do tego dostać, to ci ludzie nie wyparowali z internetu. To nie jest tak, że te miliardy ludzi przestały funkcjonować albo zaczęło czytać książkę, oni uciekali po prostu na inne serwisy i dociążyli te serwisy. Twitter, czyli konkurencyjna dla Facebooka sieć społecznościowa, dowcipnie wczoraj napisał "witamy wszystkich". To było dobre podsumowanie tego, co się stało, bo wszyscy weszli na Twittera, gdy nie działał Facebook - ocenił.

Kilka godzin bez Facebooka i Instagrama

Awaria Facebooka zaczęła się w poniedziałek około godziny 17.40 czasu polskiego, kiedy aplikacje Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp przestały być dostępne w sieci na całym świecie. Serwisy zaczęły powracać do funkcjonalności około północy, choć problemy z komunikatorem WhatsApp trwały dłużej niż w przypadku innych.

"Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger znowu działają. Przepraszam za dzisiejsze zakłócenia. Wiem, jak bardzo polegacie na naszych serwisach w kontekście pozostawania w kontakcie z ludźmi, o których się troszczycie" - napisał w oświadczeniu Mark Zuckerberg.

Problem dotknął też wewnętrzne sieci Facebooka czy firmowy system komunikacji Workplace.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC