TVN24 Biznes | Ze świata

"Maks" znów wzbije się w powietrze. Zaplanowano kolejne testy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
BBC, PAP
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/4
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) rozpocznie wkrótce testy Boeingów 737 MAX - informuje BBC. Wszystkie maszyny tego typu pozostają uziemione od marca 2019 roku.

EASA odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony środowiska w transporcie lotniczym w Europie.

Loty testowe

Testy mają wystartować w drugim tygodniu września w kanadyjskim Vancouver. Europejski regulator poinformował o nich dwa miesiące po tym, jak sprawdzanie "Maksów" rozpoczął jego amerykański odpowiednik - Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).

EASA zaznaczyła jednak, że ewentualne pozwolenie, które wyda FAA, nie oznacza automatycznego zezwolenia na loty 737 MAX w Europie - czytamy na BBC.

EASA podkreśliła, że ściśle współpracuje z FAA i Boeingiem, aby jak najszybciej przywrócić samoloty do eksploatacji, ale tylko wtedy, gdy na pewno będzie to całkowicie bezpieczne.

Dodano, że testy rozpoczęłyby się wcześniej, gdyby nie wybuch pandemii COVID-19.

FAA wystąpiła wcześniej do Boeinga z listą poprawek, które amerykański producent musi wykonać przed otrzymaniem pozwolenia na loty cywilne. Chodzi m.in. o zaktualizowanie oprogramowania oraz procedur pokładowych, a także zmiany w okablowaniu samolotu.

Boeing ma nadzieję, że samoloty będą mogły zacząć latać z pasażerami na początku przyszłego roku. Dla firmy model 737 MAX stanowił ponad dwie trzecie portfela zamówień. Pod koniec maja firma wznowiła produkcję tego modelu.

FAA zaczęła testować Maksy dwa miesiące temu Shutterstock

Pierwsze zamówienie

W ubiegły tygodniu polski przewoźnik Enter Air poinformował, że zawarł z Boeingiem pakiet umów, w ramach których rozlicza odszkodowanie za straty poniesione z powodu uziemienia samolotów Boeing 737 MAX, przesuwa dostawę czterech wcześniej zamówionych tego typu maszyn, zwiększając zamówienie o kolejne dwa B737 MAX 8.

Enter Air to polska, prywatna linia lotnicza, która posiada aktualnie dwa Boeingi 737 MAX 8 dostarczone na przełomie 2018 i 2019 roku.

Katastrofy lotnicze

W marcu 2019 roku, po katastrofach w Indonezji i Etiopii, w których zginęło łącznie 346 osób, na całym świecie maszyny 737 MAX zostały uziemione. Przyczyną obu tragedii było najprawdopodobniej wadliwe oprogramowanie kontrolujące system MCAS.

Boeing 737 MaxPAP

"Potwierdzone zamówienia"

Cytowany w komunikacie członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air Grzegorz Polaniecki podkreślił, że pomimo kryzysowej sytuacji "trzeba myśleć o przyszłości".

- Dlatego uzgodniliśmy z Boeingiem zamówienie dodatkowych czterech samolotów modelu 737-8. Dwa z nich są jako "potwierdzone zamówienia", a dwa jako opcje. Uważamy, że maszyny amerykańskiego producenta, po wszystkich modyfikacjach i sprawdzeniach jakie przeszły, będą najlepszymi samolotami na świecie przez długie lata. W umowie zabezpieczyliśmy sobie także opcję zamiany tego zamówienia na inny wariant samolotu, jeśli taki będzie przydatny dla naszego modelu biznesowego - powiedział cytowany w komunikacie Polaniecki.

Jak dodał, sytuacja na rynku jest ciężka i w tej chwili nie ma sensu odbieranie kolejnych nowych samolotów, tym bardziej że oferty na finansowanie są dzisiaj mało atrakcyjne.

- Trzecim elementem pakietu uzgodnionego z Boeingiem jest rozliczenie strat poniesionych w wyniku uziemienia Maxów. Warunki ugody są objęte ścisłą tajemnicą, ale mogę powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni ze sposobu, w jaki Boeing potraktował nas jako swoich klientów. Wszystko było rozsądnie podliczone i uzgodnione, tak jak to powinno wyglądać między dwoma poważnymi partnerami – dodał Polaniecki.

Przewoźnik w komunikacie zaznaczył, że ze względu na klauzule poufności w podpisanych umowach spółka nie może podać kwot ani formy uzyskanych odszkodowań. "Rekompensata będzie rozłożona w czasie i zostanie udzielona częściowo w gotówce, a częściowo w zniżkach na zakupy usług, części zamiennych i samolotów" - czytamy.

Boeingi 737 MAX 8 ma także PLL LOT, który w związku z globalnym uziemieniem tych samolotów wstrzymał loty wszystkich pięciu maszyn, które znajdują się w jego flocie. W sumie spółka zamówiła 15 MAX-ów.

Enter Air przewiózł w Polsce w 2019 r. 2,5 mln pasażerów. Grupa realizuje połączenia dla polskich i zagranicznych biur podróży, latając do ponad 30 krajów, jak m.in. Islandia, Portugalia, Kenia czy Wyspy Zielonego Przylądka. Flota Enter Air składa się z 22 samolotów Boeing 737-800 i dwóch Boeingów 737 MAX 8. Przewoźnik posiada sześć stałych baz operacyjnych: w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Paryżu i Zurychu oraz kilka baz sezonowych, m.in. w Londynie, Madrycie, Pradze i Tel Awiwie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości