Zachodnie marki opuściły Rosję, ale ich towary wciąż tam są

Źródło:
Reuters

Po brutalnej napaści Rosji na Ukrainę wiele zachodnich firm opuściło rosyjski rynek. Jednak wytwarzanie przez nie produkty już niekoniecznie. Ubrania Zary, meble IKEI, puszki z Coca-Colą - zachodnie produkty są dostępne. Mimo że europejskie, północnoamerykańskie i japońskie firmy opuszczają Rosję z powodu jej działań na Ukrainie, wpływ na rosyjskich konsumentów jest minimalny, czas dostawy może być dłuższy, a niektóre towary droższe.

Jak zauważa Reuters największe zmiany dotyczyły kwestii tras dostaw produktów. Wiele wciąż można kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Tylko konsument musi wiedzieć, gdzie je znaleźć. Nie bez znaczenia jest też to, że większość towarów nie podlega sankcjom i wciąż można nimi z Rosją handlować. Moskwa zaś chętnie je wpuści, niezależnie od trasy.

Stała dostępność marek pokazuje wyzwania, przed którymi stają firmy w zakresie kontrolowania łańcuchów dostaw przy wychodzeniu z rynku.

Turystyka zakupowa po ubrania Zary

Inditex, właściciel Zary, zamknął swoje 502 sklepy, a następnie sprzedał je grupie Daher, która pochodzi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Teraz, jak wynika z analizy rynku Reutersa i rozmów zarówno ze sprzedającymi jak i kupującymi, import na małą skalę i sprzedawcy internetowi utrzymują je przy życiu.

Podczas gdy większość zachodnich marek, które wstrzymały działalność w Rosji, wycofała się również z Białorusi – zagorzałego sojusznika Moskwy – Inditex tego nie zrobił. Firma nie odpowiedziała na to pytanie, gdy agencja zwróciła się z prośbą o komentarz.

W ten sposób 32-letnia Albina kupuje ubrania w Mińsku, do którego jedzie z pusta walizką i wraca 24-godziny później już z wypełnioną po brzegi. Kobieta powiedziała agencji Reutera, że w ten sposób kupowała ubrania także w Paryżu i Dubaju oraz korzystała z sieci sprzedawców internetowych.

- Są strony na Instagramie, na Telegramie, są dziewczyny, które znam, które przeprowadziły się do Europy, Stambułu lub Dubaju” – stwierdziła kobieta. - Zbierają zamówienia, powiedzmy w Stambule, pobierają 15–30 proc. (jako prowizję), a następnie dostarczają je tutaj, a ty płacisz za dostawę - opisała jak wygląda proces zakupów.

Ubiegłoroczny silny rubel i słaba lira turecka działały na korzyść rosyjskich konsumentów. Dynamika walut była częściowo odpowiedzialna za siedmiokrotny wzrost dostaw z Turcji w CDEK Forward, usłudze dostawy z zagranicznych witryn e-commerce, powiedziała agencji Reuters jej dyrektor marketingu Dinara Ismailova.

- Gdy tylko marki powiedziały, że odchodzą, zaczęła się jakaś panika, a liczba wolumenów i zamówień gwałtownie wzrosła” – powiedziała Ismailova. Zajmując się małymi, prywatnymi dostawami, obroty CDEK Forward w ujęciu pieniężnym podwoiły się w ubiegłym roku, z czego 80 proc. pochodziło z odzieży, podczas gdy obroty towarowe potroiły się. - Można to porównać do sytuacji, w której osobiście poszłabyś do sklepu Zara w Nowym Jorku, kupiła tam coś i wysłała to znajomym w Moskwie – powiedziała przedstawicielka firmy.

Rosja zalegalizowała "import równoległy"

Po tym, jak łańcuchy dostaw zostały zerwane Rosja zalegalizowała tzw. "import równoległy", zezwalając handlarzom na import produktów zza granicy bez zgody właściciela znaku towarowego. Sklepy internetowe sprzedają szeroki asortyment dóbr i często reklamują się, że sprowadzają je wszystkie zza granicy.

Reuters zauważa, że lider rynku Wildberries sprzedaje stare zapasy marek Inditex i ma prawie 17 000 towarów w swoim katalogu Zara. Źródło zbliżone do Inditexu powiedziało, że były to zapasy z wyprzedaży, które znajdowały się w Rosji, kiedy zawiesiła tam działalność. Wildberries nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

W Rosyjskich sklepach wciąż można kupić Coca-Colę, sprowadzaną zza granicy, co z resztą często jest podkreślane na dowód jej autentyczności. Na półkach stoją puszki z Europy, Chin czy Kazachstanu - z napisami w różnych językach, ale nie tylko to je różni.

W jednym moskiewskim supermarkecie sprzedawano trzy puszki Coca-Coli w trzech różnych cenach, importowane odpowiednio z Danii, Polski i Wielkiej Brytanii. Starszy pracownik dużego detalisty wyjaśnił, w jaki sposób firmy się dostosowały.

- Szybko nawiązano kontakty i podpisano nowe umowy z nowymi partnerami, uruchomiono nowe przepływy pieniężne i łańcuchy dostaw logistycznych z firmami tureckimi, polskimi i kazachskimi - powiedział pod warunkiem zachowania anonimowości.

- Wraz z opracowywaniem nowych tras spadną dodatkowe koszty logistyki, podróży i skalowania, a chociaż handel pozostaje stosunkowo nieefektywny, te nowe relacje zostaną z nami - powiedział Reutersowi Ram Ben Tzion, dyrektor generalny cyfrowej platformy Publican. - Mechanizmy importu równoległego zostały skonsolidowane i rozszerzone, co oznacza, że ​​prawie wszystko jest dostępne i nadal będzie dostępne w przyszłości - podsumował.

Agencja zauważa, że Cocca-Cola z pewnością widzi wzrost zainteresowania ich produktami w państwach sąsiadujących z Rosją, skąd pochodzi większość "importu równoległego", ale jak zauważył Ben Tzion, "nie leży w ich interesie, by cokolwiek z tym zrobić". Koncern odmówił komentarza Reutersowi.

Podróbki i przeróbki

Nie brak także inicjatyw niezgodnych z prawem międzynarodowym jak kopiowanie cudzych projektów, wzorów i patentów. Rosyjscy rywale Coca-Coli zwiększyli moce rozlewnicze i wprowadzili na rynek nowe napoje Cola.

Szwedzki gigant meblarski IKEA sprzedał swoje akcje Yandex Market, działowi e-commerce giganta technologicznego Yandex, kiedy opuszczał Rosję. Właściciel marki IKEA, Inter IKEA Group, powiedział, że sprzedał pozostałe zapasy za nieujawnioną kwotę firmie Yandex. Tymczasem Yandex Market twierdzi, że umożliwia bezpośredni kontakt z klientami dostawców, którzy wcześniej sprzedawali towary za pośrednictwem sklepów IKEA.

Ale byli dostawcy są również gotowi sprzedawać lekko zmodyfikowane produkty IKEA pod różnymi nazwami. IKEA powiedziała Reutersowi, że ​​przygląda się towarom reklamowanym jako podobne do tych sprzedawane przez nich.

Chociaż przed rosyjskimi firmami otwierają się nowe możliwości, fiksacja na zachodnich markach może utrudniać wysiłki na rzecz pobudzenia lokalnej produkcji.

- Z biegiem czasu siły rynkowe będą nadal wprowadzać na rynek produkty, do których Rosjanie są przyzwyczajeni, i chociaż istnieje aspiracja do przejścia na "Made in Russia", bardzo trudno będzie faktycznie skłonić ludzi do rosyjskiej coli – powiedział Ben Tzion.

Autorka/Autor:JW

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP