TVN24 Biznes | Ze świata

Chorwacja o krok bliżej strefy Schengen. "To naprawdę ważna decyzja"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
KE: Chorwacja gotowa na strefę Schengen (mat. archiwalny)
KE: Chorwacja gotowa na strefę Schengen (mat. archiwalny)TVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSKE: Chorwacja gotowa na strefę Schengen (mat. archiwalny)

Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej zgodzili się z oceną Komisji Europejskiej potwierdzającą gotowość Chorwacji do wstąpienia do strefy Schengen - powiedział chorwacki minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović.

- Po pozytywnej ocenie Komisji Europejskiej otrzymaliśmy dziś polityczną zgodę wszystkich państw członkowskich, które potwierdziły spełnienie przez Chorwację warunków acquis Schengen (dorobku prawnego Schengen - red.). Jako rząd włożyliśmy w to mnóstwo pracy i dziś jesteśmy naprawdę szczęśliwi - powiedział w czwartek Bożinović.

- To naprawdę ważna decyzja, która zbliża nas do strategicznego celu chorwackiego rządu, jakim jest przystąpienie do strefy Schengen - napisał na Twitterze premier Chorwacji Andrej Plenković.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Chorwacja na drodze do strefy Schengen. Kiedy ostateczna decyzja?

Ostateczna decyzja o przystąpieniu Chorwacji do strefy Schengen mogłaby zostać podjęta za około sześć miesięcy, podczas prezydencji francuskiej. Do jej podjęcia potrzebna jest zgoda wszystkich liderów państw członkowskich Schengen, którą musi poprzedzić debata i opinia Parlamentu Europejskiego, która nie będzie jednak dla Rady Europejskiej wiążąca - podała chorwacka agencja prasowa Hina.

Chociaż przyjęcie wniosków potwierdzających gotowość Bułgarii i Rumunii do przystąpienia do strefy Schengen ogłoszono w roku 2011, kraje te nadal nie wstąpiły do obszaru, na którym zniesiono wewnętrzne granice.

Wjazd do Chorwacji

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, chorwacką granicę można obecnie przekroczyć na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno dorośli, jak i dzieci – bez względu na ich wiek – muszą na granicy okazać jeden z tych dokumentów).

"Jeśli podróżujesz samolotem, sprawdź, czy wybrane linie lotnicze wymagają okazania paszportu przed wpuszczeniem na pokład, czy akceptują także dowody osobiste" - podkreślono. "Nie ma przepisów, które określają, jak długo wymienione dokumenty powinny być ważne w chwili przekraczania granicy. Ich okres ważności powinien być jednak przynajmniej tak długi jak dozwolony okres pobytu (czyli 90 dni)" - dodano.

Strefa Schengen - kto należy?

Do strefy Schengen należą wszystkie kraje UE z wyłączeniem Chorwacji, Bułgarii, Rumunii oraz Cypru, a także Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein niebędące członkami wspólnoty.

Strefa Schengen to zniesienie kontroli osób na granicach wewnętrznych, wspólne zasady dotyczące kontroli osób przekraczających zewnętrzne granice państw członkowskich UE oraz harmonizacja warunków wjazdu oraz zasad przyznawania wiz krótkoterminowych.

Chorwacja przystąpiła do UE w 2013 roku, jej rząd zgłosił również chęć przystąpienia do strefy euro. 

UE i strefa SchengenPAP/Maciej Zieliński

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości