Ministrowie z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników (OPEC+) odwołali zaplanowane na poniedziałek rozmowy na temat wydobycia ropy. To efekt sprzeciwu Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie przedłużenia ograniczeń produkcji surowca. Ceny ropy są najwyższe od 2018 roku.
Saudyjski minister energii książę Abdulaziz bin Salman wezwał w niedzielę do "kompromisu i racjonalności", by doprowadzić do porozumienia po dwóch dniach nieudanych rozmów, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Poniedziałkowe rozmowy zostały jednak odwołane - poinformowała Agencja Reutera. Nie wyznaczono nowego terminu. Informację potwierdził sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo.
Brak porozumienia oznacza, że oczekiwany wzrost wydobycia ropy od sierpnia nie będzie miał miejsca - powiedziały źródła agencji z OPEC+. Inni rozmówcy Reutersa wskazali, że kolejne spotkanie odbędzie się w najbliższych dniach i wierzą we wzrost wydobycia od sierpnia. "Nie ma decyzji w sprawie sierpnia i dyskusje nadal trwają. Rynek potrzebuje tej ropy" - powiedziało jedno ze źródeł zaznajomionych z rozmowami.
Decyzje w OPEC+ są podejmowane jednomyślnie.
Ropa drożeje
W efekcie obserwujemy wzrost cen ropy. Ropa Brent w poniedziałek wieczorem drożała o ponad 1 procent, do ponad 77 dolarów za baryłkę. To poziom niewidziany od października 2018 roku.
O ponad 1,5 procent drożała ropa WTI. Za baryłkę tej ropy trzeba było zapłacić blisko 76,5 dolara.
Z powodu pandemii OPEC+ uzgodnił w ub.r. rekordowe cięcia wydobycia na poziomie prawie 10 mln baryłek dziennie, co odpowiada ok. 10 proc. światowej produkcji. Ograniczenia te były stopniowo łagodzone i obecnie wynoszą ok. 5,8 mln baryłek.
ZEA, jak podały źródła Agencji Reutera, zaakceptowały w piątek propozycję Arabii Saudyjskiej i innych członków OPEC+, by zwiększać produkcję etapami, o ok. 2 mln baryłek od sierpnia do grudnia. Jednocześnie Zjednoczone Emiraty Arabskie odrzuciły przedłużenie cięć do końca 2022 roku. Obecna umowa zakłada zakończenie cięć w kwietniu. Agencja zauważyła, że ZEA zainwestowały miliardy dolarów, aby zwiększyć swoje moce produkcyjne.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock