Boeing przejmie Embraera? Producenci samolotów potwierdzają rozmowy

Ze świata

Najnowocześniejszy samolot wąskokadłubowy świata w WarszawieTVN 24
wideo 2/4

Amerykański koncern lotniczy Boeing oraz brazylijski producent samolotów Embraer potwierdziły w piątek, że prowadzą rozmowy na temat potencjalnego połączenia spółek.

Firmy uprzedzają we wspólnym oświadczeniu, że jakiekolwiek potencjalne transakcje podlegałyby zatwierdzeniu przez brazylijski rząd i organy prawne, a także rady i udziałowców obu firm.

Fuzje producentów

Zdobycie zgody brazylijskiego rządu na zakup Embraera może być sporym wyzwaniem dla Boeinga. Reuters, powołując się na źródła rządowe poinformował, że Brazylia jest otwarta na partnerstwo, ale nie na całkowitą sprzedaż firmy. Według agencji umowa, zgodnie z którą Boeing przejmie kontrolę nad Embraerem, w ogóle nie wchodzi w grę.

"Wall Street Journal" donosi, że Boeing jest otwarty na ochronę miejsc pracy, marki Embraer oraz transakcji, które utrzymają wpływy rządu Brazylii w oddziale Embraer Defense.

Rozmowy o połączeniu spółek to odpowiedź na ruch Airbusa, który dwa miesiące temu zdecydował się przejąć kontrolę nad odrzutowcami CSeries, produkowanymi przez Bombardiera. Embraer rywalizuje z kanadyjskim producentem w segmencie komercyjnych odrzutowców liczących od 100 do 150 miejsc.

Na wiadomość o rozmowach dotyczących ewentualnego połączenia notowania akcji Embraera w Nowym Jorku poszybowały w górę o 25 procent.

Autor: tol/ms / Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock