Ludzie szukają bezpiecznej przystani. "Popyt nigdy nie był tak wysoki"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters

Mennica Austriacka, mimo że jest jedną z najstarszych i jednym z największych producentów złotych monet na świecie, nie jest w stanie nadążyć za popytem. Ludzie w pośpiechu szukają bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy w obliczu rosnącej inflacji i obaw gospodarczych spowodowanych wojną na Ukrainie - wskazała Agencja Reutera.

- Popyt na złoto nigdy nie był tak wysoki jak w tym roku - powiedział Agencji Reutera szef mennicy Gerhard Starsich. - W tej chwili każda złota moneta, która schodzi z prasy, została już sprzedana - zauważył Starsich, dodając, że Mennica Austriacka w tej chwili mogłaby sprzedać trzy razy więcej monet niż jest w stanie wyprodukować.

Filharmonik Wiedeński - moneta kolekcjonerskaShutterstock

Boom na złoto

Przed sklepem mennicy od miesięcy można obserwować długie kolejki. Jedną z osób, które zdecydowały się na zakupy jest emerytka Renate. - Jestem ze starszego pokolenia. Zawsze, gdy sprawy są trochę niepewne, wracamy do złotych monet i mówimy sobie, że zawsze będziemy mogli je sprzedać - powiedziała. - Złoto ma ten czynnik bezpieczeństwa - dodała Renate.

Starsich powiedział, że klienci mennicy są w różnym wieku i reprezentują różne branże. Z przekazanych przez niego danych wynika, że około jedna trzecia produktów sprzedawanych przez mennicę trafia do zagranicznych nabywców.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Sven Sambunjak/Shutterstock

Pozostałe wiadomości