Wzrost cen w Polsce jednym z najwyższych w Unii Europejskiej

Ze świata

Ceny mocno w górętvn24bis
wideo 2/2

W styczniu 2020 roku ceny w Polsce wzrosły o 3,8 proc. w porównaniu do poprzedniego roku - podał w piątek Eurostat. Obok Czech, to trzeci najwyższy wynik wśród państw Unii Europejskiej.

Wyższy wzrost cen odnotowano jedynie w Rumunii (3,9 proc.) i na Węgrzech (4,7 proc.). Ceny wzrosły o 3,8 proc. także w Czechach.

Najniższa inflacja we Włoszech

Średni wskaźnik inflacji dla wszystkich państw Wspólnoty wyniósł 1,7 proc. w ujęciu rocznym, w porównaniu z 1,6 proc. w grudniu 2019 roku. W krajach strefy euro ceny wzrosły o 1,4 proc. rok do roku (w poprzednim miesiącu o 1,3 proc.).

W porównaniu do grudnia, roczny wskaźnik inflacji spadł w pięciu państwach członkowskich, pozostał na tym samym poziomie w pięciu i wzrósł w osiemnastu.

Najniższą inflację odnotowano we Włoszech (0,4 proc.), na Cyprze (0,7 proc.), Danii i Portugalii (w zarówno jednym, jak i drugim państwie po 0,8 proc.).

Dane GUS

Nieco inne dane, ze względu na odmienną metodologię, podał niedawno Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Według GUS, ceny towarów i usług wzrosły w styczniu 2020 roku o 4,4 procent w porównaniu do stycznia 2019. Miesiąc wcześniej, w grudniu 2019 roku ceny wzrosły o 3,4 procent.

Styczniowe dane o inflacji to najwyższy odczyt od ośmiu lat. W grudniu 2011 roku ceny wzrosły rok do roku o 4,6 proc.

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego ostatnie wzrosty inflacji są jednak przejściowe, a w 2021 roku nastąpi powrót inflacji w pobliże 2,5 procent.

"Dochody gospodarstw domowych rosną wyraźnie szybciej niż ceny, przez co Polaków i tak stać na coraz więcej" - ocenił w artykule dla "Rzeczpospolitej" Glapiński.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis