Amazon.com poinformowało w środę, że za 8,45 miliarda dolarów kupuje legendarne amerykańskie studio filmowe MGM. W wyniku transakcji koncern zyska ogromną bibliotekę filmów oraz programów telewizyjnych - zwróciła uwagę agencja Reutera.
Wytwórnia MGM, czyli Metro-Goldwyn-Mayer, została założona w 1924 roku, jest właścicielem sieci telewizji kablowej Epix, a także tworzy popularne programy telewizyjne, w tym "Shark Tank". Transakcja ma wzmocnić usługę Amazon Prime Video.
"Prawdziwą wartością finansową stojącą za tą transakcją jest skarbnica własności intelektualnej znajdująca się w obszernym katalogu MGM, którą postaramy się rozwinąć. To bardzo ekscytująca możliwość dająca wiele okazji do opowiedzenia wysokiej jakości historii" – skomentował Mike Hopkins z Prime Video i Amazon Studios.
W efekcie transakcji bibliotekę Amazon Prime uzupełni teraz około czterech tysięcy filmów i 17 tysięcy godzin programów telewizyjnych. To produkcje takie jak filmy o Bondzie, seria "Rocky" czy "Hobbit", ale również klasyczne filmy pokroju "Czarnoksiężnika z krainy Oz", "West Side Story" czy "Przeminęło z wiatrem".
Wielka fuzja
Amazon Prime Video mierzył się z długą listą konkurentów, w tym HBO Max, Disney+, Apple TV+, czy platformą Netflix.
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że WarnerMedia i Discovery tworzą nowy koncern medialny, który ma być globalnym liderem rozrywki i informacji oraz wiodącą platformą streamingową.
Do WarnerMedia należą m.in. HBO, CNN, Cartoon Network, wytwórnia filmowa Warner Bros. i platforma streamingowa HBO Max. W skład Discovery wchodzą m.in. kanał Discovery, platforma discovery+, HGTV, Eurosport, Animal Planet i TVN.
- Naszą wspólną wizją jest firma zajmująca się czystą rozrywką. Łącząca najbardziej cenione formaty na świecie z najlepszych gatunków programowych, w tym telewizji i filmów premium, animacji, światowego sportu i wiadomości, dzieci i rodzin, stylu życia - rozrywka pod jednym dachem - poinformował David Zaslav, prezes Discovery Inc.
Wartość nowego koncernu, według "Financial Times", szacowana jest na 150 miliardów dolarów.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock