Roboty wkrótce zabiorą pracę milionom ludzi. Alarmujący raport

Ze świata

Kogo zastąpią roboty?TVN24 BiS
wideo 2/4

375 milionów miejsc pracy może zostać zautomatyzowanych do 2030 roku - wynika z szacunków firmy konsultingowej The McKinsey Global Institute.

Z raportu MGI wynika, że aż 375 milionów pracowników na całym świecie będzie musiało w ciągu najbliższych 13 lat zmienić zawód z powodu automatyzacji. Wśród zawodów najbardziej zagrożonych zautomatyzowaniem są proste prace fizyczne (np. obsługa maszyn czy przygotowywanie fast-foodów) oraz biurowe związane z gromadzeniem danych czy administracją.

O przyszłość swojej pracy nie powinny martwić się osoby, które wykonują zadania wiążące się z zarządzaniem ludźmi, interakcjami społecznymi, czy wymagają specjalistycznej wiedzy. Mowa np. o osobach opiekujących się osobami starszymi, czy hydraulikami i ogrodnikami.

Receptą elastyczność

Eksperci ostrzegają, że pracownicy, którzy chcą zachować swoją konkurencyjność na rynku pracy powinni być elastyczni i szkolić się w wielu różnych dziedzinach. - Model, w którym ludzie uczą się przez pierwsza 20 lat życia a następnie 40 lub 50 lat pracują się załamał - uważa Susan Lund, współautorka raportu. - Musimy myśleć o edukacji i zdobywaniu doświadczenia w całym okresie kariery zawodowej - dodała. Jednocześnie eksperci z MGI uspokajają, że automatyzacja nie sprawi, że wielu ludzi nagle pozostanie bez zajęcia. Uważają, że rozwijająca się technologia stworzy nowe miejsca pracy. - Drastyczne prognozy mówiące o tym, że roboty zabiorą nam pracę są przesadzone - mówi Lund. - Owszem, praca będzie w większym stopniu zautomatyzowana, ale będzie w większości obszarów ilość pracy będzie wystarczająca - dodała.

O przyszłości rynku pracy w kontekście robotyzacji szeroko pisaliśmy w Magazynie TVN24.

Autor: msz / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock