ZUS wprowadza duże zmiany. Urzędnik sam wypełni wniosek i wyda od ręki

Z kraju

tvn24Pracownik ZUS wydrukuje wniosek i poda go do podpisu zainteresowanemu

Nie trzeba wypisywać wniosków, by uzyskać w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia np. o niezaleganiu ze składkami - poinformował rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Wystarczy powiedzieć, jakiego zaświadczenia potrzebujemy - wyjaśnił.

W ramach zmniejszania biurokracji pracownik obsługi sam dopyta o szczegóły potrzebne do wystawienia zaświadczenia i złoży elektroniczny wniosek w systemie informatycznym ZUS. W ten sposób można uzyskać 27 rodzajów zaświadczeń - podał Andrusiewicz.

Zaświadczenie z ZUS

- Wykonujemy za klienta te czynności, które są możliwe po naszej stronie, a klient tylko sprawdza, czy dane zapisane we wniosku są prawidłowe. Dane w nich zawarte są już automatycznie pobrane z systemu ZUS, co pozwala uniknąć błędów przy wypełnianiu formularzy - wyjaśniła dyrektor departamentu obsługi klienta ZUS Magdalena Mazur-Wolak.

Pracownik ZUS wydrukuje wniosek i poda go do podpisu zainteresowanemu. Jeśli to możliwe, od razu wyda zaświadczenie - zapewnił rzecznik. Wśród zaświadczeń, które można uzyskać w ten sposób, są m.in. te o niezaleganiu w opłacaniu składek, zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a także wysokości pobieranego świadczenia. Andrusiewicz przypomniał, że kontaktować się z ZUS i składać wnioski można też przez internet - przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych ZUS, gdzie trzeba założyć indywidualny profil.

Przedsiębiorco, uważaj na takie pismo. Oszuści w ofensywie:

Przedsiębiorco, uważaj na takie pismo. Oszuści w ofensywieTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24