Od początku lutego każdy, kto przechodzi na świadczenie z ZUS, otrzymuje nową legitymację emeryta-rencisty dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących. Stare legitymacje zachowują jednak ważność i nie będą wymieniane automatycznie.
Legitymacja emeryta-rencisty jest potwierdzeniem pobierania świadczenia z ZUS. Rocznie wydawanych jest od 350 tys. do 400 tys. tych dokumentów.
Legitymacja z ZUS
Dotychczas legitymacje miały jasnozielony wzór (z elementami graficznymi w tle), który obowiązywał od 2004 r. Od 1 lutego br. ZUS wydaje już tylko nowe biało-zielone legitymacje. Na nowej legitymacji alfabetem Braille’a zapisano skrót "LER" (od legitymacji emeryta-rencisty). Ma to ułatwić rozpoznanie dokumentu osobom słabowidzącym i niewidzącym. Stare legitymacje zachowują ważność i ZUS nie będzie ich automatycznie wymieniał. Jednak osoby, które mają problem ze wzrokiem i chciałyby otrzymać legitymację opisaną alfabetem Braille’a, mogą w każdej chwili zdać stary dokument i odebrać nowy.
Na nowej legitymacji pole "numer świadczenia" zastąpiono "rodzajem świadczenia", w którym będą wpisywane: emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. ZUS przypomina, że legitymacja z zasady nie stanowi tytułu do jakichkolwiek ulg (np. o ulgach w transporcie publicznym decydują odrębne przepisy dotyczące przewozów w transporcie krajowym oraz lokalnym).
Jak oszczędzać na emeryturę? Zobacz materiał wideo:
Autor: msz/ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24