TVN24 Biznes | Z kraju

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Senat przegłosował poprawkę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Senatorowie przyjęli projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19
Senatorowie przyjęli projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19TVN24
wideo 2/4
TVN24Senatorowie przyjęli projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19

Senat w nocy ze środy na czwartek przegłosował dodanie poprawki podwyższającej zasiłek dla bezrobotnych do 1800 złotych, to element zmian wprowadzonych podczas prac nad trzecim pakietem antykryzysowym. Poparcie uzyskały też zmiany dotyczące dodatkowych zasiłków opiekuńczych oraz zwolnień z podatku od spadków i darowizn.

Za podjęciem uchwały w sprawie nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 głosowało 95 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu. Projekt zostanie teraz skierowany do prac w Sejmie.

Przyjęte poprawki

Podczas nocnych prac Senat wprowadził 87 poprawek do ustawy. Izba zdecydowała o zgłoszeniu poprawki do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która zakłada podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1800 zł oraz zmianę zasad przyznawania go osobom, które pracowały w innym kraju UE.

Poparcie uzyskała też poprawka dotycząca dodatkowych zasiłków opiekuńczych oraz poprawka dotycząca zwolnienia przedsiębiorców jednoosobowych ze składek na ZUS za kwiecień i maj 2020 r. i ich zwrotu, jeśli zostały opłacone. Senat zaproponował też zmianę w przepisie, który przewiduje ulgę w składkach na ZUS dla osób samozatrudnionych, które w lutym uzyskali dochody do 7 tysięcy złotych. Zgodnie z poprawką Senatu "luty 2020 roku", który jest miesiącem odniesienia, ma być zastąpiony "pierwszym miesiącem, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek".

Senat przyjął także poprawkę, która wprowadza zwolnienia w podatku od spadków i darowizn oraz w CIT związane z nabyciem w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przeznaczonych na zakup wyrobów medycznych, środków ochrony osobistej itp. przeznaczonych m.in. dla podmiotów leczniczych. Przewiduje ona także odpowiednie zwolnienie z VAT, w określonych sytuacjach.

Inna przegłosowana przez Senat poprawka zakłada objęcie pomocą "covidowską" sezonowych pracowników branży turystycznej. Przegłosowano także poprawkę, która mówi, że wpłaty na rzecz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej stanowiłyby koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych.

Poparcie uzyskało kilkadziesiąt wniosków legislacyjnych, ale także liczne poprawki merytoryczne. Wiele z nich ma na celu wykreślenie z ustawy przepisów, które - według Senatu - są w niej zbędne, bowiem nie są bezpośrednio związane z walką koronawirusem.

Chodzi między innymi o regulacje dotyczące sądów powszechnych i elektronizacji niektórych procesów w zakresie prowadzenia rozpraw, przepisy prawa o szkolnictwie wyższym, prawa pocztowego, ustawy o dowodach osobistych, czy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Senat opowiedział się też za skreśleniem z tzw. tarczy przepisów przewidujących nowy sposób wyboru prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz skrócenie kadencji obecnego prezesa Urzędu. Senat nie zmienił jednak przepisów noweli, które dadzą podstawę do anulowania ogłoszonej przez prezesa UKE aukcji 5G. Resort cyfryzacji uzasadniał taką potrzebę wątpliwościami prawnymi powstałymi po ogłoszeniu przez Prezesa UKE informacji o zawieszeniu aukcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Ekonomista o wzroście bezrobocia
Ekonomista o wzroście bezrobociaO tym, jak będzie zmieniać się stopa bezrobocia w Polsce, mówił ekonomista Marek Zuber.TVN24

Prace nad zasiłkiem dla bezrobotnych

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed został zapytany w środę w Polskim Radiu 24 o zapowiadany wzrost zasiłku dla bezrobotnych. Odparł, że prace nad tym pomysłem trwają. - Nie wiadomo, jaka będzie jego ostateczna wysokość, ani czy będzie to (wzrost) tylko na czas epidemii czy już na stałe - powiedział. Podkreślił jednocześnie, że na pewno kwota tego świadczenia nie będzie przewyższała kwoty płacy minimalnej.

- Myślę, że lipiec lub czerwiec to te miesiące, kiedy możemy rozważać wprowadzenie wyższego zasiłku dla bezrobotnych - zaznaczył wiceminister.

Zwrócił również uwagę, że obecnie liczba bezrobotnych w Polsce nie przekroczyła miliona osób. Dodał też, że póki co, dane dotyczące wzrostu bezrobocia w kwietniu są pozytywne, bo wzrost o 0,3 proc., do 5,7 proc., to dobre dane. Przyznał jednak, że fala zwolnień jest wciąż przed nami.

Jeszcze w kwietniu na ten temat wypowiadała się wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która mówiła wtedy, że będzie proponować rządowi podwyżkę zasiłku dla bezrobotnych do ok. połowy płacy minimalnej, czyli ok. 1200-1300 zł brutto.

Obecnie przez pierwsze trzy miesiące bezrobotny, który ma od 5 do 20 lat stażu pracy, otrzymuje zasiłek w wysokości 861,40 zł brutto (741,87 zł netto).

Tarcza 3.0

Tzw. tarcza 3.0 zakłada między innymi dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu 900 milionami złotych na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców. Chodzi na przykład o zwiększenie inwestycji prowadzonych przez firmy.

Nowela przewiduje także wsparcie dla sektora drzewnego. W czasie trwania koronawirusa jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych, które sprzedają drewno nie będą przysługiwały: ustawowe odsetki przy opóźnionych transakcjach handlowych; rekompensaty za koszty odzyskiwania należności; kary umowne za to, że przedsiębiorca do 31 maja br. zrezygnował z kupna zamówionego drewna.

Ustawa zawiera też przepisy antylichwiarskie, które mają chronić kredytobiorców, pożyczkobiorców przed zbyt wysokimi odsetkami, czy opłatami. Tzw. tarcza 3.0 zakłada ponadto wsparcie dla transportu autobusowego poprzez podniesienie z 1 zł do 3 zł maksymalnej dopłaty do jednego wozokilometra.

Nowela zwalnia z opłat za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i ich odcinków oraz urządzeń wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa, co ma obniżyć koszty funkcjonowania sektora turystycznego, jak i armatorów.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości