"Im mniejsza firma, tym gorzej radzi sobie w kryzysie". Najnowsze badanie przedsiębiorców

Źródło:
PAP
Noga: mamy teraz rynek pracodawcy
Noga: mamy teraz rynek pracodawcytvn24
wideo 2/4
Noga: mamy teraz rynek pracodawcytvn24

Prawie połowa firm ocenia swoją sytuację ekonomiczną jako złą, a ponad połowa spodziewa się jej pogorszenia w najbliższych trzech miesiącach - takie wnioski płyną z badania Krajowego Rejestru Długów.

Z najnowszego ogólnopolskiego, przekrojowego badania "KoronaBilans MŚP" wynika, że niemal połowa (49,3 proc.) przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm ocenia swoją aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, zaś jedna czwarta badanych (24,6 proc.) ocenia ją pozytywnie. Im większa firma - tym mniejsze problemy ekonomiczne.

Prezes KRD Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki zauważył, że patrząc przez pryzmat wielkości firm, wyraźnie widać, że najwięcej, bo prawie 55 proc. mikro firm ocenia swoją sytuację finansową jako złą. - W małych firmach taką opinię wyraziło 46 procent badanych, zaś w średnich firmach tylko 37,8 procent. To nic dziwnego, im większa firma, tym większe zaplecze finansowe, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko zachwiania ekonomicznego. Im mniejsza firma, tym gorzej radzi sobie w kryzysie - wyjaśnił Łącki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Najbliższe trzy miesiące

W sondażu czytamy, że ponad połowa firm (54,6 proc.) przewiduje, że na przestrzeni najbliższych trzech miesięcy ich sytuacja finansowa się pogorszy. Tylko 13,7 proc. spodziewa się poprawy. Jeszcze więcej, bo 79 proc. ankietowanych firm uważa, że w najbliższych trzech miesiącach ich przychody mogą zmaleć. Z tego 45,4 proc sądzi, że spadek ten będzie sięgał nawet połowy dotychczasowych przychodów firmy. Ci, którzy sądzą, że ich przychody wzrosną, w większości nie zakładają wzrostu wyższego niż 25 proc. dotychczasowych zarobków - uważa tak 42,9 proc. badanych.

Sytuacja ekonomiczna za 3 miesiące - badanie przedsiębiorców w maju 2020 rokukrd.pl

Badanie wykazało, że zdecydowana większość firm z sektora MŚP (89 proc.) wskazuje, że koronawirus widocznie wpływa na ich produkcję, sprzedaż bądź świadczenie usług.

Według 60 proc. z nich pandemia spowodowała, że musiały ograniczyć działalność. Bardziej radykalne kroki powzięło 37 proc. badanych, z których połowa zdecydowała się na częściowe zawieszenie, a druga połowa - na całkowite zawieszenie działalności.

Przedsiębiorcy w badaniu wykazali, że decyzję o wstrzymaniu działalności podejmują z różnych powodów. Choć dla większości, takim powodem nie jest np. brak surowców, bowiem 58 proc. firm twierdzi, że nie miała problemów z uzyskaniem materiałów, komponentów czy podzespołów niezbędnych do produkcji, sprzedaży czy świadczenia usług. Połowa firm jednak obawia się takich problemów w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Mniej inwestycji

Z ankiety wynika ponadto, że epidemia wywołana przez koronawirusa przyspieszyła automatyzację i cyfryzację firm. Blisko połowa firm (46 proc.) wskazała, że może częściowo lub całkowicie prowadzić działalność online. Z tego odsetka, połowa przedsiębiorstw już to zrobiła, bądź w najbliższym czasie ma zamiar to zrobić.

Badanie "KoronaBilans MŚP" pokazało jednak wyraźnie, że pandemia ostudziła zapał przedsiębiorców jeśli chodzi o inwestycje. Ponad 3/4 firm w najbliższych trzech miesiącach nie ma zamiaru przeznaczać na nie żadnych środków. Tylko co dziesiąta firma (12,3 proc.) planuje inwestycje.

W przypadku tych zdecydowanych inwestycje mają polegać przede wszystkim na kupnie nowego sprzętu i maszyn (54 proc.). Jedna trzecia ma zamiar rozwijać systemy IT w tym strony internetowe, sklepy online. 13,6 proc. przedsiębiorstw z kolei przeprowadzi prace budowlane i remontowe. Z kolei 11,4 proc. zdecyduje się na materiały i półprodukty, a prawie co dziesiąty kupi lub wynajmie nowe lokale.

Prezes KRD zauważył, że mimo iż koronawirus osłabił gospodarkę, to u wielu przedsiębiorców wyzwolił pokłady kreatywności.

- Potrafią się szybko przebranżowić, elastycznie prowadzić dotychczasową działalność, dostosowując się do ograniczeń, lub znaleźć awaryjne źródła dochodów (...). Restauratorzy przestawili się na posiłki z dostawą, firmy, które od miesięcy zastanawiały się, czy prowadzić działalność przez Internet, wdrożyły rozwiązania online w miesiąc. To dobry zwiastun dla naszej gospodarki - ocenił Łącki.

Ile firm zmniejszy zatrudnienie?

Przedsiębiorcy w badaniu dodali, że na razie pandemia nie wpłynęła istotnie na poziom bezrobocia. Mimo trudnej sytuacji, wiele firm stara się przeczekać trudny czas i nie zwalniać pracowników.

"Wnioski płynące z badania KRD pokazują, że być może i w kolejnych miesiącach nie będziemy mieli do czynienia z zapowiadaną falą zwolnień. Aż 60,5 proc. przedsiębiorstw nie zamierza bowiem redukować zatrudnienia w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Takie posunięcie planuje tylko 25,8 proc. firm. W tej grupie 39,1 proc. chce zmniejszyć liczbę pracowników najwyżej o jedną czwartą" - podkreślił KRD.

Badanie wykazało, że są i tacy, którzy planują zwiększenie zatrudnienia. Deklaruje to 8,2 proc. firm - wskazują tak głównie średnie przedsiębiorstwa.

Nowi pracownicy - badanie przedsiębiorców w maju 2020 rokukrd.pl

Ile firm chce skorzystać z pomocy rządu?

Przedsiębiorcy odnieśli się w sondażu także do rządowej pomocy związanej z przeciwdziałaniem gospodarczym skutkom pandemii. Trzy czwarte firm (77,9 proc.) zamierza z niej skorzystać. Najbardziej zainteresowane są tym (86,2 proc.) małe przedsiębiorstwa.

Dla porównania, w gronie firm średnich tylko niespełna połowa planuje skorzystać z pakietu antykryzysowego - dodał KRD.

Z badania wynika, że największym zainteresowaniem rozwiązań z pakietu antykryzysowego cieszą się ulgi i zwolnienia ze składek ZUS (86 proc.). Ponad 58 proc. firm chce skorzystać również z dofinansowania zatrudnienia (głównie średnie firmy - 68,2 proc. Badanie pokazało, że najmniejszym zainteresowaniem cieszą się z kolei pożyczki i kredyty na preferencyjnych warunkach (38,5 proc.).

W sondażu czytamy jednak, że przedsiębiorstwa nie są zadowolone z przygotowanych przez rząd rozwiązań. "Ponad 3/4 firm ocenia, że oferowane wsparcie jest niewystarczające. Twierdzą tak zwłaszcza małe firmy (79,7 proc.). Blisko 40 proc. ankietowanych uważa, że dopłaty do wynagrodzeń i postojowego powinny być wyższe. Problemem dla przedsiębiorców są też zbyt skomplikowane procedury, które trzeba spełnić, żeby uzyskać pomoc. Ich uproszczenia oczekuje co piąta firma. Przedsiębiorcy dobrze przyjęliby również umorzenie części podatków (16,1 proc.) oraz składek ZUS (15 proc.)" - poinformował KRD.

Korzystanie z pomocy rządowej - badanie przedsiębiorców w maju 2020 rokukrd.pl

Badanie zostało przeprowadzone przez IMAS International pod koniec kwietnia 2020 r. Objęło grupę 357 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniających 3-9 osób), małych (10-49) i średnich (50-249).

Zadłużenie firm - maj 2020 rokuPAP

Autorka/Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Banco Santander sprzedał ponad 5 procent akcji Santander Bank Polska po 463 złotych za akcję, znacznie poniżej ceny z wtorkowego zamknięcia sesji na giełdzie (503 złote). W reakcji na tę informację w środę kurs Santandera na warszawskiej giełdzie mocno spada.

Kurs akcji wielkiego banku ostro w dół

Kurs akcji wielkiego banku ostro w dół

Źródło:
PAP

Rynki azjatyckie zachwiały się, a kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadły - podał Reuters, wskazując przy tym, że jest to reakcja rynków na debatę wiceprezydentki Kamali Harris i byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Źródło:
Reuters

To jest przestępstwo? Wiele lat temu pożyczyłem od niego dziewięć tysięcy, zgłosiłem to do Urzędu Skarbowego - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 były minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do swojej znajomości z szefem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosławem Piesiewiczem. Deklarował, że jego osobiste relacje nie miały żadnego wpływu na powołanie Piesiewicza na to stanowisko.

Bliskie relacje Sasina z Piesiewiczem. "To jest przestępstwo?"

Bliskie relacje Sasina z Piesiewiczem. "To jest przestępstwo?"

Źródło:
TVN24

34 złote, czyli o 2 złote więcej niż do tej pory, muszą od środy płacić kierowcy aut osobowych za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 pomiędzy Koniem a Nowym Tomyślem (woj. wielkopolskie). To druga w tym roku podwyżka wprowadzona przez spółkę Autostrada Wielkopolska (AWSA).

Od środy drożej za przejazd autostradą. Są nowe stawki

Od środy drożej za przejazd autostradą. Są nowe stawki

Źródło:
PAP

W planach jest zaangażowanie do programu kredytowego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że pieniędzy na mieszkalnictwo w przyszłym roku może być "bardzo dużo".

Minister: chcemy zaangażować środki z KPO do programu kredytowego

Minister: chcemy zaangażować środki z KPO do programu kredytowego

Źródło:
PAP

Ministerstwo rolnictwa znów chce podjąć próbę zmiany układu sił w łańcuchu dostaw. Kosztem sieci sklepowych zyskać mają producenci żywności - poinformował w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ukryty koszt wojny cenowej marketów. "Dostawcy stoją pod ścianą"

Ukryty koszt wojny cenowej marketów. "Dostawcy stoją pod ścianą"

Źródło:
PAP

Dochody z tradycyjnych usług listowych będą maleć, a rosnąć w usługach finansowych, kurierskich czy handlu - stwierdził prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Jego zdaniem od 2027 roku firma może zarabiać więcej na usługach dodatkowych niż na listach.

Plany prezesa Poczty. "Jesteśmy dramatycznie opóźnieni"

Plany prezesa Poczty. "Jesteśmy dramatycznie opóźnieni"

Źródło:
PAP

Apple we wtorek przegrało przed Trybunałem Sprawiedliwości UE walkę z unijnymi organami regulacyjnymi do spraw konkurencji, które nakazały jej zapłacenie Irlandii zaległych podatków w kwocie 13 miliardów euro.

Gigantyczny podatek do zapłacenia. Wyrok TSUE

Gigantyczny podatek do zapłacenia. Wyrok TSUE

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto padła główna wygrana. Do szczęśliwca, który miał szóstkę, trafi ponad 7,5 miliona złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 10 września 2024 roku.

Wyniki Lotto z 10 września 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 10 września 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska uważa, że Morze Bałtyckie stanie się drugim co do wielkości miejscem produkcji energii z farm wiatrowych w Unii Europejskiej. - Region ma duży potencjał - powiedział na konferencji w Brukseli Łukasz Koliński, pełniący obowiązki dyrektor do spraw zielonej transformacji w KE.

To ma być "drugie co do wielkości miejsce produkcji energii z farm wiatrowych" w Unii Europejskiej

To ma być "drugie co do wielkości miejsce produkcji energii z farm wiatrowych" w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

Dług publiczny liczony według krajowej metodologii wyniósł na koniec drugiego kwartału 2024 roku niemal 1,46 biliona złotych - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Dług liczony według metodologii unijnej przekroczył natomiast 1,82 biliona złotych. W obu przypadkach nastąpiły wzrosty - zarówno w wartościach nominalnych, jak i w relacji do PKB.

Potężne kwoty zadłużenia. Ministerstwo podało dane

Potężne kwoty zadłużenia. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Rada Ministrów omówiła projekt w sprawie tak zwanej drugiej waloryzacji emerytur - przekazało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. "Rada Ministrów powróci do procedowania projektu, jeżeli pojawi się ryzyko przekroczenia 5-procentowej inflacji" - poinformowano. 

Zaskakujący zwrot w sprawie podwyżek dla emerytów

Zaskakujący zwrot w sprawie podwyżek dla emerytów

Źródło:
tvn24.pl

Drugie największe lotnisko w Portugalii, port lotniczy imienia Francisco Sa Carneiro w Porto, zostało zamknięte dla ruchu lotniczego od poniedziałkowego wieczora. Obiekt przestał tymczasowo działać z powodu remontu.

Drugie największe lotnisko w kraju zamknięte z powodu remontu

Drugie największe lotnisko w kraju zamknięte z powodu remontu

Źródło:
PAP

Rumuńska Dacia (Renault) zaczyna program "dobrowolnych odejść" dla swoich pracowników. 1 października pracownicy, którzy przystąpią do programu we wrześniu, otrzymają odprawy w wysokości nawet do 185 tysięcy lei rumuńskich.

Dacia zaczyna program dobrowolnych zwolnień

Dacia zaczyna program dobrowolnych zwolnień

Źródło:
PAP

Koszt systemu kaucyjnego w Polsce może przekroczyć 37 miliardów złotych w ciągu dekady - podał Deloitte na konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano raport "System kaucyjny w Polsce - koszty, perspektywy, szanse". W pierwszym roku funkcjonowania mechanizmu może zostać nim objęta zaledwie połowa butelek PET i puszek metalowych wprowadzanych do obiegu.

Rewolucja w sklepach ma ruszyć w 2025 roku, ale wciąż jest wiele niewiadomych

Rewolucja w sklepach ma ruszyć w 2025 roku, ale wciąż jest wiele niewiadomych

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Orlen wstrzymuje wszystkie przelewy sponsorskie na rzecz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) - poinformowało Radio Zet. Dodało, że powodem takiej decyzji mają być "kontrowersje wokół działań zarządu PKOl i prezesa Radosława Piesiewicza". "Potwierdzamy, że analizujemy warunki współpracy z PKOl" - przekazało tvn24.pl biuro prasowe Orlenu.

Media: Orlen wstrzymuje przelewy na rzecz PKOl

Media: Orlen wstrzymuje przelewy na rzecz PKOl

Źródło:
Radio Zet, tvn24.pl, PAP

Grupa Azoty w latach 2021-2023 zamawiała usługi reklamowe oraz promocyjne, udzielane nie w celu promocji spółki czy produktów, ale w interesie innych podmiotów, w tym na rzecz partii politycznej - wynika z zawiadomienia Grupy Azoty skierowanego do prokuratury. Jak wylicza koncern, na darowizny i działania reklamowe w ubiegłym roku przeznaczono ponad 7,5 mln zł.

Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę. Pieniądze na promocję "w interesie podmiotów politycznych"

Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę. Pieniądze na promocję "w interesie podmiotów politycznych"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKP Intercity wypowiada umowę sponsorską Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu (PKOl) ze skutkiem natychmiastowym - podała spółka. Nie jest to pierwsza firma, która zdecydowała się na podobny krok.

PKP Intercity wypowiada umowę sponsorską PKOl-owi

PKP Intercity wypowiada umowę sponsorską PKOl-owi

Źródło:
PAP

Fabryka przyborów szkolnych w Baranowie Herlitz-Pelikan ma zostać zamknięta - podają lokalne media. W zakładzie zostaną przeprowadzone zwolnienia grupowe, póki co nie podano, ile osób straci pracę. Informację o likwidacji firmy Herlitz przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl jej właściciel, spółka Hamelin Polska.

Polscy pracownicy stracą na fuzji. Po 30 latach  fabryka zostanie zamknięta

Polscy pracownicy stracą na fuzji. Po 30 latach fabryka zostanie zamknięta

Źródło:
tvn24.pl

- Cieszę się, że odnieśliśmy pierwszy sukces - mówi burmistrz niemieckiego Guben. Tak ocenia projekt, w ramach którego kilkunastu osobom udostępniono za darmo mieszkania na okres próbny. Miejscowym władzom zależy, by zachęcić je do pozostania w tym przygranicznym mieście na dłużej.

Mieszkanie za darmo? Niecodzienna oferta miasta tuż przy granicy z Polską 

Mieszkanie za darmo? Niecodzienna oferta miasta tuż przy granicy z Polską 

Źródło:
ENEX, rbb24

Przeciętna powierzchnia mieszkań w budynkach wielorodzinnych w pierwszej połowie roku wyniosła 51,8 mkw. - wynika z danych GUS. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 r. najwięcej nowych mieszkań wybudowano w mazowieckim i małopolskim. Ale to w województwie pomorskim jest największe nasilenie budownictwa.

Tak się buduje w Polsce. Branża zalicza spadki

Tak się buduje w Polsce. Branża zalicza spadki

Źródło:
PAP

W końcówce 2025 roku może być przestrzeń do obniżenia taryf - oceniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w Radiu Zet.

"Ceny prądu będą niższe, bo wychodzimy z górki pokryzysowej"

"Ceny prądu będą niższe, bo wychodzimy z górki pokryzysowej"

Źródło:
PAP