Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy?

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Maciej Witucki o zakazie handlu w niedziele
Maciej Witucki o zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/7
TVN24Maciej Witucki o zakazie handlu w niedziele

W nadchodzącą niedzielę 8 listopada nie zrobimy zakupów w większych sklepach. Otwarte będą tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele lub te nieobjęte zakazem handlu. W sklepach obowiązują limity osób, godziny dla seniorów oraz maseczki, dostęp do rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jeszcze jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, czyli 13 i 20 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W związku w rozwojem epidemii i nowymi obostrzeniami od soboty, 7 listopada do 29 listopada br. w galeriach handlowych będą otwarte tylko sklepy spożywcze, drogerie oraz apteki i punkty usługowe, np. pralnie czy poczta.

Handel w dobie pandemii

Do 29 listopada br., w otwartych sklepach i placówkach pocztowych o powierzchni nie większej niż 100 m kwadratowych może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw., w sklepach powyżej 100 m kw. – jedna osoba na 15 m kw.

W sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i w placówkach pocztowych nadal obowiązują godziny dla seniorów - od 10.00 do 12.00 zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Ponadto we wszystkich tych placówkach jest wymóg noszenia maseczek ochronnych, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Niedziele handlowe w 2020 rokuPAP

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości