"Straty branży centrów handlowych pogłębiają się o kolejne miliardy złotych"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Niedzielski: obowiązujące obostrzenia przedłużamy do 18 kwietniaTVN24
wideo 2/9
TVN24Niedzielski: obowiązujące obostrzenia przedłużamy do 18 kwietnia

- Straty branży centrów handlowych pogłębiają się o kolejne miliardy złotych - przekazał dyrektor zarządzający Polską Radą Centrów Handlowych Krzysztof Poznański. Odniósł się w ten sposób do decyzji rządu, który przedłużył obostrzenia do 18 kwietnia. Jak podała PRCH, szacowane zadłużenie branży osiągnęło poziom 90 miliardów złotych.

W komunikacie umieszczonym w środę na stronie gov.pl poinformowano, że obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia; zamknięte pozostają m.in. galerie handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty noclegowe, siłownie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Wynajmujący pozostają nadal pozbawieni jakiejkolwiek pomocy"

Poznański przypomniał, że na wsparcie najemców z budżetów właścicieli i zarządzających obiektami handlowymi popłynęło ponad 5,5 mld zł, co stanowi około połowę ich rocznych przychodów.

- Mimo przedłużających się lockdownów wynajmujący pozostają nadal pozbawieni jakiejkolwiek pomocy państwa, rekompensującej uprzywilejowanie jednych z uczestników rynku - najemców, względem drugich - wynajmujących. Skutki ostatnich decyzji odczują wszyscy właściciele i zarządcy centrów handlowych w Polsce o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych, a około 300 z ponad 570 obiektów handlowych działających w Polsce należy do polskich właściciel - wskazał Poznański.

Dodał, że nieruchomości handlowe są finansowane w 70-80 proc. z kredytów bankowych, a umowy najmu są zabezpieczeniem spłacanych zobowiązań kredytowych.

"Szacowana wartość zadłużenia branży wynosi do 90 miliardów złotych, a roczny koszt odsetek od zaciągniętego zadłużenia sięga 3,2 miliardów złotych. Obniżenie łącznej wartości umów najmu, nawet o 10-20 procent powoduje niewypłacalność wynajmującego, a w konsekwencji problemy po stronie sektora finansowego" - wyjaśnił PRCH.

"Rekomendujemy wsparcie całej branży handlowej"

W ocenie Rady obecna sytuacja oznacza konieczność pilnego wdrożenia programu pomocy dla właścicieli centrów handlowych.

"Cały czas jako branża rekomendujemy wsparcie całej branży handlowej poprzez stworzenie mechanizmu opartego o dopłaty dla najemców do kosztów stałych, w tym czynszów - zgodnie z dobrymi doświadczeniami pochodzącymi z innych europejskich krajów - tak by mogli regulować swoje zobowiązania względem wynajmujących. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać płynność i stabilność najemców, wynajmujących i sektora finansowego" - zaznaczono.

Polska Rada Centrów Handlowych jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 240 firm działających w branży miejsc handlu i usług. 70 proc. powierzchni centrów handlowych w Polsce jest w rękach firm stowarzyszonych w PRCH.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: