Szczepienia przeciw COVID-19 w sieciach handlowych. "Jesteśmy gotowi"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Dworczyk o szczepieniach w zakładach pracy
Dworczyk o szczepieniach w zakładach pracyTVN24
wideo 2/6
TVN24Dworczyk o szczepieniach w zakładach pracy

W drugim kwartale mają ruszyć szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy – wynika z zapowiedzi przedstawicieli rządu. Warunkiem ma być co najmniej 500 chętnych pracowników. Zapytaliśmy przedstawicieli największych sieci handlowych o udział w programie.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk ogłosił, że w drugim kwartale rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy, w których będzie przynajmniej 500 chętnych pracowników. Jak dodał, całość odpowiedzialności za organizację szczepień będzie spoczywała na pracodawcy.

W związku z tym postanowiliśmy zapytać największe sieci handlowe, czy planują udział w programie szczepień.

Szczepienia pracowników sieci handlowych

W odpowiedzi na nasze pytania sieć Żabka zadeklarowała gotowość do szczepień i to od zaraz. - Jesteśmy gotowi rozpocząć go (proces szczepień - red.) jeszcze w kwietniu br. Jesteśmy w stanie uruchomić nawet kilkanaście punktów szczepień. Zastanawiamy się też nad uruchomieniem punktu mobilnego. Czekamy na rozporządzenie określające formalne założenia przeprowadzenia takiej operacji. Niezwłocznie po jego publikacji będziemy podejmować konkretne działania w tej sprawie – czytamy w odpowiedzi biura prasowego sieci.

Tomasz Dejtrowski, dyrektor ds. wynagrodzeń i świadczeń w sieci Biedronka, podkreślił, że sieć "umożliwi wszystkim swoim chętnym pracownikom możliwość łatwiejszego zaszczepienia się".

"Pracownicy handlu spełniają określoną misję, codziennie są narażeni na kontakt z wieloma osobami, więc - jako grupa zawodowa - powinni być szczepieni tak szybko, jak to możliwe. Sieć Biedronka umożliwi wszystkim swoim chętnym pracownikom możliwość łatwiejszego zaszczepienia się" – zapewnił w przesłanej nam odpowiedzi.

Jak dodał, jeśli będzie taka możliwość, sieć planuje udostępnienie niezbędnej przestrzeni w centrach dystrybucyjnych czy w biurach, "aby przyśpieszyć i usprawnić akcję szczepień w formie wyjazdowej (tak jak to się odbywa najczęściej w przypadku sezonowych szczepień przeciwko grypie)". 

ZMIANY W PROGRAMIE SZCZEPIEŃ >>>

Jednocześnie Tomasz Dejtrowski poinformował, że sieć pozostaje w kontakcie z partnerami medycznymi. "Pozostajemy w bieżącym kontakcie z naszymi partnerami medycznymi i jak tylko szczepionki będą dostępne oraz będzie możliwość prawna przeprowadzenia takiej akcji, będziemy niezwłocznie podejmować odpowiednie i konkretne decyzje i działania w tej sprawie" – wyjaśnił.

Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska podkreśliła, że zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz klientów jest priorytetem. "W tym momencie analizujemy wymogi prawne oraz nasze możliwości infrastrukturalne w zakresie przedstawionego rozwiązania. Jeśli takie działanie będzie możliwe przez nas do zrealizowania, z radością przyłączymy się do programu szczepień i wesprzemy system opieki zdrowotnej w tym obszarze" – poinformowała w przesłanej nam odpowiedzi.

Dorota Patejko z Auchan Retail Polska zwróciła uwagę, że sieć organizowała już wcześniej "szczepienie przeciwko grypie dla pracowników, więc organizacja pewnie będzie podobna". "Każdy sklep organizował salę do szczepień dla chętnych" – wskazała.

Patejko zaznaczyła jednak, że trudno obecnie podać więcej szczegółów. "W pierwszej kolejności będziemy informować naszych pracowników" – dodała.

"Popieramy wszelkie działania, które maja na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zarówno naszym pracownikom, jak i klientom. Z uwagą obserwujemy rozwój sytuacji, a kolejne działania w tym zakresie będziemy podejmować zgodnie z pojawiającymi się nowymi wytycznymi" – napisała w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes sieć Netto.

"Na obecnym etapie możemy zadeklarować, że chętnie przyłączymy się do wszelkich inicjatyw służących ochronie zdrowia naszych pracowników oraz klientów i będziemy je wspierać w ramach obowiązujących przepisów prawa" – podkreśliła sieć.

Przedstawiciele sieci Kaufland także wskazali, że bezpieczeństwo pracowników jest dla nich priorytetem. "Dlatego jak tylko pojawi się taka możliwość, niezwłocznie podejmiemy działania mające na celu zaszczepienie przeciwko wirusowi SARS-COV-2 wszystkich chętnych pracowników. Szczepienia rozpoczniemy od grupy osób zatrudnionych w marketach, które mają codzienny kontakt z klientem" - czytamy w odpowiedzi biura prasowego.

"Obecnie czekamy na publikację rozporządzenia ws. szczepień w przedsiębiorstwach, prowadzimy też już rozmowy z naszym partnerem medycznym m.in. o organizacji punktów szczepień i prowadzeniu samej akcji" - dodało biuro prasowe spółki Kaufland Polska Markety.

Sytuacji związanej z postępem programu szczepień przygląda się Aldi. "Jeśli tylko pojawią się takie możliwości dołożymy wszelkich starań, żeby ułatwić pracownikom ALDI szybkie i sprawne zaszczepienie się. Aktualnie analizujemy sytuację i sprawdzamy możliwości. Jak tylko wypracujemy optymalne rozwiązanie, podzielimy się tą informacją z samymi pracownikami i z opinią publiczną" - zapewniła Dominika Juszczyk z Aldi.

Kwestia szczepień dla pracowników jest "sprawą absolutnie priorytetową" dla sieci Carrefour. "Opublikowane przez rząd w dniu 30 marca br. informacje są przez nas analizowane. Jak tylko kwestia szczepień dla pracowników będzie doprecyzowana, na pewno z dużą chęcią oraz odpowiedzialnością podejdziemy do tego tematu, który niewątpliwie zostanie skonsultowany także wewnętrznie" - wskazało biuro prasowe sieci w przesłanej nam odpowiedzi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ustanowienie 24 grudnia, czyli Wigilii, dniem wolnym od pracy jest rozwiązaniem bardzo oczekiwanym przez zatrudnionych w sklepach - stwierdził w komentarzu do przyjętych w środę przez Sejm zmian w zakazie handlu wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność" Paweł Skowron. Jak dodał, związkowcom zależało jednak na tym, żeby czas pracy w dodatkowe niedziele handlowe odbywał się w skróconym wymiarze.

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Na granicy Polski ze Słowacją na początku października przywrócono tymczasowe kontrole. Jak wynika z najnowszego projektu rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), mają one potrwać jeszcze przynajmniej do 2 stycznia 2024 roku.

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Po ataku hakerów na ALAB Laboratoria infolinia Biura Informacji Kredytowej jest "ekstremalnie obciążona". - Klienci pytają głównie, jak się uchronić przed ryzykiem wyłudzenia - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego BIK.

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Najnowszy i największy blok elektrowni Olkiluoto położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw zostanie wprowadzone do sprzedaży nowy typ paliwa - benzyna E10. Nie do wszystkich aut będzie można ją zatankować, ale kierowcy będą mogli to sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Resort klimatu na miesiąc przed zmianami przypomina, co warto wiedzieć o nowym paliwie.

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" - poinformował bank w komunikacie. Pierwotnie miało się to stać 20 listopada.

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Duży spadek podczas środowych notowań na warszawskiej giełdzie zanotował w związku z tym kurs akcji Orlenu. Spółka ma być objęta gazową składką na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, z którego sfinansowany ma być program osłonowy dotyczący cen prądu.

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Aktualizacja:
Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski - oceniła Rada Przedsiębiorczości. Wyjaśniła, że problemy transportowe na granicy szkodzą polskiej racji stanu, w centrum której leży zdolność Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji. Zaapelowała do polskich władz o natychmiastowe zaangażowanie się w ich rozwiązanie.

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

Aktualizacja:
Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tysięcy ton odpadów, które z Niemiec "trafiły nielegalnie do Polski".

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 rok do 3,1 procent z 3 procent w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych - podała firma w opublikowanym we wtorek raporcie.

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Uber ogłosił nawiązanie współpracy ze słynnymi londyńskimi czarnymi taksówkami. Kierowcy takich pojazdów będą mogli wyrazić zgodę na uzyskanie dostępu do zleceń przejazdów od Ubera, a korzystający z aplikacji będzie mógł zamówić kurs specjalnie takim autem i z góry będą znali cenę przejazdu.

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Autor:
JW/ams
Źródło:
CNN

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters