Dostał dyscyplinarkę, w Autosanie zatrudnili go niedawno. Premier chce wyjaśnień

Z kraju

Premier Beata Szydło o sprawie Autosanutvn24
wideo 2/4

"Związany z poprzednikami pracownik został zwolniony dyscyplinarnie" - napisał wczoraj na Twitterze wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosz Kownacki. Jak się okazuje, dyrektor sprzedaży w spółce pracował od września 2016 roku. - Zwolnienie nie kończy sprawy (...) jestem zbulwersowana tym, co się stało. Oczekuję wyjaśnień - powiedziała pytana o sprawę przetargu premier Beata Szydło.

- Poleciłam ministrowi Kowalczykowi, który w moim imieniu pełni nadzór nad Skarbem Państwa, pełne wyjaśnienie sprawy i również wyciągnięcie konsekwencji, jeżeli będzie taka potrzeba, ale oczekuję przede wszystkim na wyjaśnienia, co się wydarzyło - dodała premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Jak wskazała Beata Szydło, "odpowiedzialność za decyzje personalne ponosi minister nadzorujący spółkę".

Autosan nie wystartował w przetargu na autobusy dla wojska, wycenianym na ok. 30 mln zł, bo pracownik spóźnił się 20 minut ze złożeniem oferty. Dyrektor sprzedaży spółki został za to zwolniony dyscyplinarnie. Jak się okazuje, osoba ta rozpoczęła pracę w firmie we wrześniu zeszłego roku - podał RMF FM, czyli już po tym, jak Autosan został przejęty przez państwową zbrojeniową grupę.

Informacje tę potwierdził portal tvn24bis.pl w biurze prasowym Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zwolniony dyscyplinarnie

Tymczasem wiceminister obrony napisał wczoraj, że zwolniony pracownik był związany z "poprzednikami".

"Związany z poprzednikami pracownik został zwolniony dyscyplinarnie. Nowy Zarząd Spółki w niespełna 3 miesiące zakontraktował autobusy w ilości 23 sztuk" - poinformował w środę na Twitterze wiceszef MON Bartosz Kownacki.

W rozmowie z tvn24bis.pl biuro prasowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej wskazało, że dyrektor sprzedaży w Autosanie został zatrudniony we wrześniu 2016 roku przez poprzedniego prezesa Marka Opowicza, który pełnił funkcję od kwietnia 2016 roku do końca maja tego roku.

Następnie Opowicza w fotelu zastąpił obecny prezes Michał Stachura. Obecny zarząd, na co wskazał we wpisie wiceminister Kownacki, działa zatem od trzech miesięcy. Warto jednak zaznaczyć, że obaj prezesi Autosanu byli powołani już za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że będący w upadłości od 2013 roku Autosan w marcu 2016 roku kupiło konsorcjum dwóch spółek PIT-Radwar i Huta Stalowa Wola, które należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Kupujący za fabrykę zapłacili 17,3 mln zł.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock