Ceny w Polsce wzrosły najmocniej w całej Unii. Najnowsze dane

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Wzrost cen w Unii Europejskiej. Polska na czele
Wzrost cen w Unii Europejskiej. Polska na czeleTVN24
wideo 2/4
TVN24Wzrost cen w Unii Europejskiej. Polska na czele

Wzrost cen w Polsce w czerwcu był najwyższy w całej Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat. W minionym miesiącu inflacja w naszym kraju wyniosła 3,8 procent w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem. Niewiele mniej, bo o 3,4 procent wzrosły ceny w Czechach.

Z danych Eurostatu wynika, że ceny w czerwcu w strefie euro podskoczyły o 0,3 procent rok do roku, w porównaniu do 0,1 procent w maju. Rok wcześniej wskaźnik wynosił 1,3 procent. W przypadku całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 0,8 procent w czerwcu, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 0,6 procent. Rok wcześniej wzrost cen osiągnął poziom 1,6 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wzrost cen w Unii Europejskiej

Eurostat podał, że największy spadek cen zanotowano na Cyprze o -2,2 procent, w Grecji o -1,9 procent i w Estonii o -1,6 procent. Z drugiej strony największy wzrost odnotowano w Polsce o 3,8 procent, Czechach o 3,4 procent i na Węgrzech o 2,9 procent.

Z danych Eurostatu wynika, że w porównaniu z majem inflacja obniżyła się w 7 krajach członkowskich i wzrosła w 20.

Na terenie strefy euro największy skok wskaźnika inflacyjnego odnotowano w przypadku jedzenia, alkoholu i tytoniu (+0,60 punktu procentowego), usługach (+0,55 punktu procentowego) oraz nieenergetycznych dobrach przemysłowych (+0,09 punktu procentowego).

Dane GUS

Nieco inne dane, ze względu na odmienną metodologię, podał niedawno Główny Urząd Statystyczny. Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) obliczane są przez kraje członkowskie według ujednoliconej metodologii Unii Europejskiej. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI - podawanej przez GUS - tylko z wydatków budżetów domowych.

GUS podał w ubiegłym tygodniu, że ceny towarów i usług wzrosły w czerwcu 2020 roku o 3,3 procent w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,6 procent.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości