TVN24 Biznes | Z kraju

Zyski Orlenu w dół, wynagrodzenie prezesa w górę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Karczewski: cieszę, się, że Obajtek nie inwestuje w wille za granicą, tylko w Polsce
Karczewski: cieszę, się, że Obajtek nie inwestuje w wille za granicą, tylko w PolscePolskie Radio
wideo 2/6
Polskie RadioKarczewski: cieszę, się, że Obajtek nie inwestuje w wille za granicą, tylko w Polsce

PKN Orlen zrewidował zysk netto grupy za 2020 rok do 2,8 miliardów złotych - wynika ze sprawozdania finansowego spółki. Dla porównania w 2019 roku wyniósł on 4,3 miliardy złotych. W minionym roku wzrosło za to wynagrodzenie prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

Wynagrodzenie Daniela Obajtka w minionym roku wyniosło 1 milion 286 tysięcy złotych. Dla porównania, w 2019 roku było to ponad 1 milion 206 tysięcy złotych. W skali roku to podwyżka o 80 tysięcy złotych.

Wynagrodzenia członków zarządu OrlenuOrlen

W raporcie uwzględniono też "premie potencjalnie należne Członkom Zarządu Spółki pełniącym funkcję w danym roku do wypłaty w roku kolejnym".

W 2020 roku, w przypadku Daniela Obajtka, ta kwota wyniosła 966 tysięcy złotych. Dla porównania, w 2019 roku, było to 913 tysięcy złotych.

Premie dla zarządu PKN OrlenPKN Orlen

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wyniki Orlenu

PKN Orlen zrewidował skonsolidowany zysk netto za 2020 rok do 2,8 mld zł z 3,3 mld zł podawanych wcześniej w raporcie za czwarty kwartał. EBITDA LIFO przed odpisami wyniosła 12,4 mld zł, a raportowana EBITDA sięgnęła 8,4 mld zł.

W liście do akcjonariuszy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wskazał, że w 2020 roku rekordowy zysk operacyjny w wysokości 3,9 mld zł wypracował segment detaliczny oraz obszar energetyki, uzyskując EBITDA LIFO w wysokości 3,4 mld zł. W 2020 roku do grupy Orlen została włączona Energa.

"Pomimo negatywnego wpływu otoczenia makroekonomicznego, związanego z pandemią Covid-19, przychody ze sprzedaży uplasowały się na poziomie 86,2 mld zł" - napisał Obajtek.

Przed rokiem grupa PKN Orlen miała 4,3 mld zł zysku netto, 9,2 mld zł EBITDA LIFO przed odpisami oraz 8,9 mld zł EBITDA. Przychody w 2019 roku wyniosły 111 mld zł.

Prezes płockiego koncernu podkreślił, że "w minionym roku istotny wpływ na działalność całego sektora – w tym również PKN Orlen – miała kontynuacja trudnych warunków makroekonomicznych". "Mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym wydarzeniem, czyli pandemią COVID-19, której stawić czoła musiały przedsiębiorstwa na całym świecie" – oświadczył Obajtek. Jak ocenił prezes PKN Orlen, "w szczególności negatywne skutki pandemii odczuła branża rafineryjna, ze względu na znaczące ograniczenia mobilności zarówno osób, jak i towarów".

Autor:mp

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości