Wychodzenie Polski z deficytu. Minister Domański składa ważną obietnicę

Źródło:
PAP
Komisja Europejska wydała opinię na temat polskiego planu budżetowego
Komisja Europejska wydała opinię na temat polskiego planu budżetowego TVN24
wideo 2/6
Komisja Europejska wydała opinię na temat polskiego planu budżetowego TVN24

- Polska gospodarka rośnie, dzięki temu będą większe wpływy podatkowe i nie ma mowy o jakimkolwiek cięciu wydatków, w szczególności społecznych - powiedział w czwartek minister finansów Andrzej Domański, odnosząc się do przyjętego przez Komisję Europejską polskiego planu wychodzenia z nadmiernego deficytu.

Komisja Europejska zgodziła się na polski plan wychodzenia z deficytu, chociaż Polska planuje ograniczać lukę w budżecie nierównomiernie. Jak ustaliła PAP, jest to bonus od KE za wysiłek Polski związany z wydatkami na wojsko. Domański pytany był, czy plan zaakceptowany przez KE oznacza ograniczenie wydatków. - Absolutnie o żadnym ograniczeniu wydatków nie ma mowy - odpowiedział. - Polska gospodarka rozwija się coraz szybciej. Przypomnę, że w zeszłym roku wzrost gospodarczy wynosił 0 procent. W tym roku będziemy blisko 3 procent, w przyszłym blisko 4 procent. Dzięki temu będziemy generować również więcej wpływów podatkowych, więc absolutnie o żadnym ograniczeniu wydatków nie ma mowy - podkreślił.

Rekomendacje KE wobec Polski

Minister przypomniał, że KE nie tylko pozytywnie zaopiniowała złożony przez rząd plan budżetowo-strukturalny, ale uwzględniła w nim "duży wysiłek fiskalny związany z finansowaniem obrony narodowej". Domański zaznaczył, że w przyszłym roku wydatki na obronę narodową wyniosą łącznie 4,7 proc. PKB. Procedura nadmiernego deficytu została uruchomiona wobec Polski i siedmiu innych krajów członkowskich ze względu na wykraczający poza unijne reguły deficyt. W ramach tej procedury polski rząd zobowiązał się do obniżenia deficytu budżetowego do poziomu 3 proc. PKB, zgodnie z zapisami traktatów UE, w ciągu czterech lat. Komisja Europejska we wtorek zaproponowała dwie rekomendacje dotyczące Polski. Zaleciła krajom członkowskim w Radzie UE zaakceptowanie tzw. średniookresowego planu budżetowego przyjętego przez polski rząd i wysłanego do Brukseli w październiku. Druga rekomendacja wobec Polski dotyczy samej procedury nadmiernego deficytu. KE również zaleciła krajom członkowskim przyjęcie zaproponowanej przez polski rząd ścieżki wychodzenia z deficytu (stolice są zaangażowane w kontrolowanie budżetów narodowych, niejako pilnując same siebie). Gdy ministrowie zaakceptują polskie założenia, resort finansów będzie zobowiązany do składania półrocznych raportów do Komisji. Pierwsze takie sprawozdanie ma zostać złożone w kwietniu 2025 r.

Nieliniowe wychodzenie z deficytu

Polska ścieżka budżetowa – jak podkreśliła Komisja Europejska w wydanych we wtorek zaleceniach – odbiega od założeń, ponieważ przewiduje nieliniowe wychodzenie z deficytu. W 2025 r. Polska dokona mniejszego wysiłku, ograniczając deficyt jedynie o 0,25 proc. PKB. Zalecany pułap wynosi co najmniej 0,5 proc. W kolejnych trzech latach Polska "nadrobi” tę różnicę, gdy redukcja będzie musiała wynieść powyżej 1 proc. PKB. Jak dowiedziała się PAP od źródeł w UE, Komisja Europejska zaakceptowała polski plan pomimo odstępstw od założeń, bo wzięła pod uwagę zwiększone wydatki Polski na inwestycje obronne. Zgodnie z szacunkami KE w 2025 r. wzrosną one o 0,25 proc. PKB. Wydatki te są brane pod uwagę jako dodatkowe czynniki "łagodzące" i "uelastyczniające" podejście KE do cięć w budżecie. O uwzględnienie wydatków na obronność przy szacowaniu deficytu zabiegał polski rząd. Bruksela uwzględniła również współfinansowanie przez Polskę projektów z funduszy unijnych oraz wydatki na inwestycje realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Tu z kolei założony wzrost wydatków wyniesienie odpowiednio o 0,03 proc. i 0,16 proc. PKB. Polski plan zakłada redukcję deficytu poniżej ustanowionego w traktacie poziomu 3 proc. PKB w 2028 r. Oznacza to, że Polska może wyjść z procedury nadmiernego deficytu w 2029 r., po zrealizowaniu planu.

Polska poszła inną drogą

Polska nie zdecydowała się na drogę, którą poszło pięć z ośmiu krajów objętych procedurą nadmiernego deficytu - by przyjąć dłuższy, siedmioletni okres wychodzenia z deficytu. Warszawa zakłada bowiem wysoki wzrost gospodarczy. Wydłużenie okresu redukowania deficytu wymagałoby też zadeklarowania przez Polskę dodatkowych reform, czego - jak podkreśliło źródło w UE - polski rząd chciał uniknąć. Zgodnie z reformą reguł fiskalnych przeprowadzoną niedawno w UE, każdy kraj musi co cztery lata składać dokument, w którym pokazuje swoje plany budżetowe, reform i inwestycji. KE we wtorek wydała łącznie opinie na temat planów 22 krajów, poza Holandią i Węgrami, opinie te były pozytywne. Natomiast Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria i Litwa, ze względu na nadchodzące wybory lub formowanie się rządów, przyślą je później.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W 2025 roku minimalna emerytura może wzrosnąć o 94 złote miesięcznie "na rękę" - wynika z wyliczeń głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego dla redakcji biznesowej tvn24.pl. Prognozowana przez eksperta waloryzacja świadczeń może wynieść 5,83 procent. Ostateczne wskaźniki poznamy jednak dopiero na początku przyszłego roku.

O tyle mogą wzrosnąć emerytury. Wyliczenia i kwoty

O tyle mogą wzrosnąć emerytury. Wyliczenia i kwoty

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) niespodziewanie zapowiedział, że rusza modernizacja programu Czyste Powietrze po 6 latach od jego powstania. Zapowiedziano, że w ramach programu Fundusz skupi się na pomocy powodzianom i na obsłudze wszystkich złożonych wniosków.

Program Czyste Powietrze ma przejść "remont". Zawieszono przyjmowanie wniosków

Program Czyste Powietrze ma przejść "remont". Zawieszono przyjmowanie wniosków

Źródło:
tvn24.pl

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski wzrósł w trzecim kwartale o 2,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

PKB w górę. "Szalona, recesyjna kompozycja"

PKB w górę. "Szalona, recesyjna kompozycja"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prawie 70 procent populacji Unii Europejskiej posiada dom na własność, pozostali decydują się na wynajem - wynika z najnowszego badania Eurostatu. Spośród wszystkich krajów Wspólnoty w Niemczech wynajem cieszy się największą popularnością. Według Eurostatu w UE przypada średnio 1,6 pokoju na osobę.

Tak mieszkają Europejczycy. Własne mieszkanie to podstawa

Tak mieszkają Europejczycy. Własne mieszkanie to podstawa

Źródło:
PAP

Prokuratura sformułowała zarzuty wobec byłego już europosła Ryszarda Czarneckiego związane z 243 wnioskami o zwrot kosztów podróży. W sumie chodzi o kwotę przekraczającą 200 tysięcy euro (ponad 860 tysięcy złotych). W odpowiedzi na pytania redakcji "Czarno na białym" prokuratura udostępniła pełną listę przejazdów kwestionowanych przez śledczych.

Tak jakby pięć razy objechał Ziemię. Lista podróży Czarneckiego

Tak jakby pięć razy objechał Ziemię. Lista podróży Czarneckiego

Źródło:
"Czarno na białym", tvn24.pl

Zastrzeżony numer PESEL może skomplikować załatwianie spraw w banku. PKO BP w odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania wyjaśnia, na jakie utrudnienia musi być przygotowany klient, który z usługi zastrzegania PESEL skorzystał.

Może być kłopot z wypłatą gotówki. Największy bank w Polsce tłumaczy

Może być kłopot z wypłatą gotówki. Największy bank w Polsce tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym roku ma być czternaście dni ustawowo wolnych od pracy. Nie zabraknie też okazji do przedłużenia wypoczynku.

Dni wolne i długie weekendy. Szykuje się ważna zmiana

Dni wolne i długie weekendy. Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Legnicy zbada, czy Fundacja KGHM nielegalnie finansowała kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości - donosi "Gazeta Wyborcza". Chodzi o milionowe dotacje między innymi na kubki, parasole, a także koszulki z logo PiS.

Fundacja giganta pod lupą prokuratury. Chodzi o kampanię PiS

Fundacja giganta pod lupą prokuratury. Chodzi o kampanię PiS

Źródło:
PAP

Black Friday to nie tylko szansa na zrobienie zakupów w okazyjnej cenie, ale też zagrożenie, jeśli chodzi o niepotrzebne wydatki - twierdzi ekspert do spraw marketingu Mariusz Woźniakowski z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak podkreślił, w ostatnim czasie rośnie jednak świadomość zakupowa klientów, a także transparentność cenowa sprzedawców, między innymi za sprawą unijnej dyrektywy Omnibus.

"To potężny oręż w rękach klientów"

"To potężny oręż w rękach klientów"

Źródło:
PAP

Ambasadorowie krajów członkowskich przy Unii Europejskiej zadecydowali, że 12 grudnia zapadnie decyzja dotycząca zniesienia od 1 stycznia kontroli na granicach lądowych z Rumunią oraz Bułgarią. Austria, która była wcześniej przeciw, zmieniła zdanie w ubiegłym tygodniu.

"Pełne Schengen" w kolejnych krajach. "Kluczowy krok"

"Pełne Schengen" w kolejnych krajach. "Kluczowy krok"

Źródło:
PAP

Posłowie opowiedzieli się w środę za wprowadzeniem dodatkowego dnia wolnego od pracy w Wigilię. Zmiany wejdą w życie w 2025 roku. Nowela przewiduje także, że od przyszłego roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Jest decyzja Sejmu w sprawie Wigilii wolnej od pracy

Jest decyzja Sejmu w sprawie Wigilii wolnej od pracy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w środę ustawę o zamrożeniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca września 2025 roku. Do końca marca przyszłego roku zamrożone ceny energii będą miały też samorządy i podmioty użyteczności publicznej.

Ceny prądu zamrożone, ale nie na cały rok. Głosowanie w Sejmie

Ceny prądu zamrożone, ale nie na cały rok. Głosowanie w Sejmie

Źródło:
PAP

Likwidację składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych oraz obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 procent minimalnego wynagrodzenia zakładają przepisy uchwalone w środę przez Sejm.

Będą zmiany w składce zdrowotnej

Będą zmiany w składce zdrowotnej

Źródło:
PAP

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieć wydłużony urlop macierzyński - zdecydował w środę jednomyślnie Sejm, zmieniając Kodeks pracy. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Ważna zmiana w sprawie urlopów macierzyńskich

Ważna zmiana w sprawie urlopów macierzyńskich

Źródło:
PAP

Ziarna kawy na światowych rynkach są najdroższe od blisko pół wieku, co według analityków uderzy w konsumentów. Wśród powodów wzrostów wymienia się zmiany klimatu, susze i pożary w Brazylii oraz niższe zbiory w Wietnamie. Dodatkowym ryzykiem dla rynku są cła zapowiadane przez Donalda Trumpa.

Ceny najwyższe od niemal 50 lat. "Znaczący wpływ na klientów"

Ceny najwyższe od niemal 50 lat. "Znaczący wpływ na klientów"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na utworzenie przez Industrial Bank of Korea nowego banku w Polsce. Jak wynika z komunikatu, instytucja finansowa będzie działała pod nazwą IBK Bank Polska.

Nowy bank w Polsce

Nowy bank w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski stwierdził w środę, że decyzja dotycząca odwołania Michała Fijoła ze stanowiska prezesa PLL LOT jest bulwersująca. - Zadeklarowałem pełną współpracę, jeśli chodzi o wyjaśnienie i dalsze zbadanie tej sprawy - dodał.

Burza po odwołaniu prezesa PLL LOT. "Sprawa jest bulwersująca"

Burza po odwołaniu prezesa PLL LOT. "Sprawa jest bulwersująca"

Źródło:
PAP

Niemiecka firma motoryzacyjna Volkswagen sprzedała swoją fabrykę w Sinciangu, w północno-zachodniej części Chin – poinformowała agencja dpa. Firma była krytykowana za naruszenia praw człowieka wobec mniejszości Ujgurów zamieszkującej ten region.

Volkswagen sprzedał swoją chińską fabrykę. W tle naruszenia praw Ujgurów

Volkswagen sprzedał swoją chińską fabrykę. W tle naruszenia praw Ujgurów

Źródło:
PAP

15 grudnia ma zmienić się rozkład jazdy PKP Intercity. Pociągi Pendolino przestaną zatrzymywać się między innymi w Ciechanowie czy Włoszczowie. PKP Intercity pokazuje statystyki. A pasażerów na niektórych z tych stacji liczy na placach obu rąk. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Nowy rozkład jazdy na kolei. Pendolino już się tam nie zatrzyma

Nowy rozkład jazdy na kolei. Pendolino już się tam nie zatrzyma

Źródło:
TVN24

Hongkong staje się centrum prania pieniędzy i unikania sankcji pod coraz mocniejszym naciskiem Pekinu - ostrzegają amerykańskie władze. Wzywają też do ponownej oceny bliskich relacji biznesowych USA z azjatyckim centrum finansowym - podał portal stacji CNN.

Hongkong ma stawać się centrum przestępczości finansowej

Hongkong ma stawać się centrum przestępczości finansowej

Źródło:
CNN

W listopadzie Stały Komitet Rady Ministrów podjął decyzję o wznowieniu prac nad projektem w sprawie podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Aktualnie proponowanym terminem wejścia w życie ustawy jest 1 stycznia 2026 roku - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podwyższenie zasiłku znajduje się na liście stu konkretów.

Na realizację tego konkretu czeka wielu Polaków. Znów ruszają prace

Na realizację tego konkretu czeka wielu Polaków. Znów ruszają prace

Źródło:
PAP

Firma Walt Disney, pozwana przez pracownice oskarżające ją o zaniżanie pensji kobiet, zapłaci w ramach ugody 43,3 miliona dolarów. Ma także zatrudnić eksperta do przeanalizowania płac i zaproponowania zmian zapobiegających dyskryminacji - poinformowała we wtorek agencja Reuters.

Gigant zapłaci milionowe odszkodowanie tysiącom kobiet

Gigant zapłaci milionowe odszkodowanie tysiącom kobiet

Źródło:
PAP, Reuters

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynęło zawiadomienie od Versuni Poland sp. z o.o., autoryzowany licencjobiorca marki Philips dla sprzętu gospodarstwa domowego, o akcji naprawczej dotyczącej żelazek tej firmy. W kilku modelach stwierdzono problem, w wyniku którego może dojść do poparzenia użytkownika.

Żelazka popularnej firmy objęte akcją naprawczą. Może dojść do poparzenia

Żelazka popularnej firmy objęte akcją naprawczą. Może dojść do poparzenia

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM) poinformował, że otrzymał oświadczenie o niewypłacalności biura podróży Tamada Tour. Oznacza to, że organizator turystyki nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z klientami ani zwrócić im wpłaconych pieniędzy. Co teraz mogą zrobić poszkodowani?

Biuro podróży ogłosiło niewypłacalność. Ważny komunikat dla klientów

Biuro podróży ogłosiło niewypłacalność. Ważny komunikat dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W październiku sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2024 roku była wyższa niż przed rokiem o 1,3 procent (wobec wzrostu o 2,8 procent w październiku 2023 roku). W porównaniu z wrześniem 2024 roku. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 7,8 procent.

Sprzedaż detaliczna. GUS podał najnowsze dane

Sprzedaż detaliczna. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
GUS