Ziobro zachwala gotówkę. "Walka z szarą strefą schodzi na drugi plan"

Źródło:
TVN24 Biznes
Limit gotówki a używane auta (wideo z marca 2022)
Limit gotówki a używane auta (wideo z marca 2022)TVN Turbo
wideo 2/4
Limit gotówki a używane autaTVN Turbo

Jeżeli retoryką ostatnich lat była walka z szarą strefą, z niepłaceniem podatków za wszelką cenę, to można powiedzieć, że w tym momencie to schodzi na drugi plan - tak o wpisie Zbigniewa Ziobry w mediach społecznościowych w sprawie gotówki mówi w rozmowie z TVN24 Biznes ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB. - Ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu powinno zależeć na promowaniu płatności bezgotówkowych. Takie działanie byłoby spójne z działaniami innych resortów - dodaje dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland Piotr Mieczkowski.

- To jest 100 złotych. Jeśli zapłacimy tym banknotem w sklepie, wydamy dokładnie 100 złotych. Nie zapłacimy za to dodatkowej prowizji, bankowej opłaty za przelew, za posiadanie karty czy konta. Możemy wydać te 100 złotych o każdej porze dnia i nocy bez obaw, że bank będzie miał przerwę techniczną albo zabraknie prądu w terminalu płatniczym - zachwalał gotówkę Zbigniew Ziobro w materiale opublikowanym 3 czerwca na Twitterze.

Przekonywał też, że "te przykładowe 100 złotych to gwarancja, że nikt nam banknotów na koncie nie zablokuje".

Jak podał we wtorek Konkret24, w niedzielę, 4 czerwca, partia Zbigniewa Ziobry Suwerenna Polska zorganizowała w Jarosławiu konferencję prasową pod hasłem "W obronie gotówki". Ziobro twierdził, że "tendencje w Unii Europejskiej są takie, aby gotówkę likwidować i taki też projekt został w swoim czasie uchwalony przez polski parlament". Jednak, jak wyjaśnił Konkret24, pomysł Komisji Europejskiej, ani uchwalona wcześniej polska ustawa, nie ma na celu likwidacji gotówki.

Dlaczego Ziobro staje w obronie gotówki?

- Zbliżają się wybory, spora część elektoratu i PiS-u, i w szczególności Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry, to są ludzie starsi. I teraz taki bardzo mocny głos, że chcemy, żeby gotówka została, chcemy, żeby nie było szybkiego procesu odejścia od niej, to jest z pewnością taki ukłon w kierunku tej grupy obywateli, czyli przede wszystkim starszych osób. Ma to pomóc, jeśli chodzi o głosy wyborców - komentuje w rozmowie z TVN24 ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB.

Także zdaniem Piotra Mieczkowskiego, dyrektora zarządzającego Fundacji Digital Poland, zarówno najnowsza deklaracja Zbigniewa Ziobry, jak i wcześniejszy projekt prezydenta przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego "to odpowiedź polityków na potrzeby pewnej grupy Polaków". Jak dodał, według badań przeprowadzonych przez Fundację Digital Poland "około 10 procent Polaków podchodzi sceptycznie do szeregu usług i produktów cyfrowych, w tym płatności bezgotówkowych".

- Są to częściej kobiety, częściej osoby najstarsze (powyżej 65 lat), częściej mieszkające na wsi, częściej z niższym wykształceniem (podstawowe/zawodowe), trochę częściej osoby o niskim statusie ekonomicznym. Postrzegają nowe technologie jako skomplikowane, szkodliwe dla zdrowia, tworzące sztuczny świat i stanowiące zagrożenie dla miejsc pracy - wyjaśnił.

Zdaniem Zubera chodzi także o jeszcze jedną ważną grupę w kontekście jesiennych wyborów parlamentarnych - rolników. - W przypadku tej grupy duża część obrotu nie jest ewidencjonowana. Nie mówię tu o naruszaniu prawa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnicy mogą swoje produkty sprzedawać na bazarach i do pewnego poziomu nie muszą informować o przychodach. Więc te kwestie gotówkowe to też może być ukłon w kierunku polskiej wsi - powiedział.

Walka z szarą strefą

To jednak walka z szarą strefą, czyli unikaniem opodatkowania całości lub części dochodów, jest głównym argumentem za obrotem bezgotówkowym. Dlatego stopniowo obniżane są progi, powyżej których przedsiębiorcy muszą się rozliczać bezgotówkowo. Rząd PiS od ośmiu lat chwali się przy tym uszczelnianiem systemu podatkowego.

- W interesie państwa, ale również konsumentów, jest ograniczenie szarej strefy, gdyż jej zanik nie tylko powoduje większe wpływy podatkowe, co powinno przełożyć się na lepszą jakość usług publicznych, ale również na lepsze ceny dla końcowych konsumentów i firm. Jest to bowiem wynikiem działania zdrowej i uczciwej konkurencji - mówi Piotr Mieczkowski.

- W związku z powyższym ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu powinno zależeć na promowaniu płatności bezgotówkowych. Takie działanie byłoby spójne z działaniami innych resortów, szczególnie Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Cyfryzacji - zauważa.

Marek Zuber dodaje, że "pieniądz bezgotówkowy to pieniądz, który państwo widzi". - Z punktu widzenia walki z szarą strefą to jest dobrze - zauważa.

Jednocześnie "w tym konkretnym przypadku ważniejsze jest to, by nie zniechęcić tych osób, niż dodatkowo uderzyć w szarą strefę". - Jeżeli retoryką ostatnich lat jest walka z szarą strefą, z niepłaceniem podatków za wszelką cenę, to można powiedzieć, że w tym momencie to schodzi na drugi plan, żeby nie zrazić części wyborców swojej partii - wyjaśnia.

Przy czym - jak podkreśla Zuber - całkowicie z gotówki rezygnować nie powinniśmy. - Kraje, które zapowiedziały taki kierunek, albo przesuwają terminy, albo się z tego wycofują. Myślę, że najlepszym przykładem jest tutaj Szwecja, która już w 2020 roku miała nie mieć gotówki - tłumaczy.

Dodaje, że "gotówka powinna być, choć obiektywnie ogranicza walkę z szarą strefą". - Ja się godzę na to ryzyko. Są inne instrumenty walki z szarą strefą i te instrumenty trzeba stosować - zaznacza.

Kłopoty z płatnościami?

We wpisie Zbigniewa Ziobry pojawia się argument możliwych kłopotów z płatnościami elektronicznymi. - Ewentualne zaniki prądu nie są problemem przy płatnościach bezgotówkowych. Nie mieliśmy bowiem do tej pory znaczącej grupy osób, która wskazywałaby na taką barierę przy popularyzacji płatności bezgotówkowych - tłumaczy Mieczkowski.

Dodaje, że podobnie wygląda sprawa w przypadku kwestii internetu, ponieważ praktycznie cała Polska pokryta jest sygnałem sieci komórkowej. - Warto też zwrócić uwagę, że szereg drobnych płatności płaconych bezstykowo może się odbyć bez dostępu do internetu. Chociażby dlatego możemy płacić na pokładach linii lotniczych za zakupy. Terminal mimo nieposiadania dostępu do sieci pozwala na przyjęcie transakcji bezgotówkowej i zakup na przykład jedzenia i picia - tłumaczy dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland.

W Unii Europejskiej gotówka to wciąż najczęstsza forma płatności, choć jak wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego, jej udział w transakcjach POS (po ang. point of sale) w strefie euro spadł z 79 procent w 2016 roku do 59 procent w 2022. Płatności kartą w zeszłym roku dokonywano w 34 procent transakcji.

Z danych NBP, które podał portal branżowy cashless.pl, dowiadujemy się, że w Polsce udział gotówki w transakcjach płatniczych spadł do 46 proc. 

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Biały Dom potwierdził we wtorek, że prezydent Donald Trump nałoży nowe cła w środę. Nie podał jednak żadnych szczegółów na temat rozmiaru i zakresu barier handlowych, które sprawiają, że firmy, konsumenci i inwestorzy martwią się o zaostrzającą się globalną wojnę handlową.

Biały Dom potwierdza. Nadchodzi "dzień wyzwolenia"

Biały Dom potwierdza. Nadchodzi "dzień wyzwolenia"

Źródło:
PAP, Reuters

- Amerykanie masowo grają na giełdzie, a wielu się zadłuża, by kupować akcje. Polityka administracji USA może jednak doprowadzić do zapaści na Wall Street. Zachowania Trumpa są nieobliczalne, a rynki kapitałowe są bardzo czułe na takie decyzje - powiedział rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia o wartości ponad 6 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 1 kwietnia 2025 roku.

Wielka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Wielka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od 2 kwietnia obywatele Polski objęci ruchem bezwizowym muszą posiadać elektroniczną autoryzację podróży (Electronic Travel Authorisation - ETA) w celu wjazdu do Wielkiej Brytanii. Opłata za ten cyfrowy dokument wynosi 10 funtów, a od 9 kwietnia wzrośnie do 16 funtów.

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W jej efekcie sprzedaż wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem będzie zakazana.

Te produkty będą zakazane. Podpis prezydenta

Te produkty będą zakazane. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku firma KTM, austriacki producent motocykli, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Ale znalazł się inwestor, dzięki któremu będzie możliwe kontynuowanie produkcji. Pomoc nadeszła z Indii w postaci producenta pojazdów Bajaj, który wpłacił 100 milionów euro na dalszą działalność.

Jest ratunek dla legendarnej marki

Jest ratunek dla legendarnej marki

Źródło:
PAP

W marcu średnie ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów pozostawały bez zmian w niemal wszystkich metropoliach - wynika ze wstępnych danych przedstawionych w raporcie portalu RynekPierwotny.pl. Wyjątkiem była Warszawa, w której wzrost wyniósł 1 procent.

Ceny mieszkań od deweloperów. Jedno miasto wyjątkiem

Ceny mieszkań od deweloperów. Jedno miasto wyjątkiem

Źródło:
PAP

- Polska wynegocjowała nową umowę pomostową z wykonawcami elektrowni jądrowej - poinformował na briefingu premier Donald Tusk. Stwierdził, że umowa jest dla Polski "dużo bardziej korzystna".

Tusk: porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami 

Tusk: porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami 

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Nie chcemy odwetu, ale mamy plan dotyczący takich działań, jeśli będzie to konieczne – zadeklarowała we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu szefowa Komisji Europejskiej. Odniosła się w ten sposób do amerykańskich ceł na Unię Europejską.

Wojna na cła. "To będzie koszmar"

Wojna na cła. "To będzie koszmar"

Źródło:
PAP

W pewnym momencie Departament Wydajności Państwa (DOGE) zakończy swoją działalność - powiedział prezydent USA Donald Trump. Zwrócił uwagę, że według obecnych ustaleń Elon Musk ma pełnić funkcję specjalnego pracownika rządowego przez 130 dni.

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych liczonego według metodologii unijnej wyniosła na koniec 2024 roku 55,6 procent PKB - poinformowało Ministerstwo Finansów. W kwotach nominalnych to rekordowe ponad dwa biliony złotych. "Sfera fiskalna pozostaje daleko od równowagi" - napisali we wtorek analitycy banku PKO BP.

Dwa biliony złotych pod kreską

Dwa biliony złotych pod kreską

Źródło:
PAP

Francuska sieć hoteli Accor ostrzegła, że liczba rezerwacji noclegów w USA na lato spadła w przypadku Europejczyków o 25 procent. Według Bloomberga powodem jest kontrowersyjna polityka Donalda Trumpa, przez którą turyści wybierają Kanadę, Egipt lub kraje Ameryki Południowej.

Duży spadek rezerwacji. "Omijają USA"

Duży spadek rezerwacji. "Omijają USA"

Źródło:
Bloomberg

Włoskie media donoszą o ślubie Jeffa Bezosa i Lauren Sanchez, który ma się odbyć w Wenecji i potrwać trzy dni. Pomysł hucznego ślubu miliardera w tym słynnym miejscu spotkał się z głosami niezadowolenia, jednak burmistrz miasta uspokaja i zapewnia, że władze współpracują z organizatorami wydarzenia.

Jeff Bezos ma wziąć ślub w Wenecji, burmistrz miasta uspokaja

Jeff Bezos ma wziąć ślub w Wenecji, burmistrz miasta uspokaja

Źródło:
CNN, The Guardian, USA Today, The Independent

Rozmowa o pracę, wyprawa w tropiki czy wspieranie rozwodzącej się przyjaciółki - to, jak się okazuje, dopuszczalne aktywności na zwolnieniu lekarskim według sądów - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Co wolno choremu na L4

Co wolno choremu na L4

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 80 tysięcy pracowników federalnych instytucji zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych drży o swoje miejsca pracy. Niektóre osoby zatrudnione w Agencji do spraw Żywności i Leków (FDA) otrzymały polecenie spakowania się i przygotowania na możliwość, że już nie wrócą do swoich zadań - podała agencja AP.

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Źródło:
PAP

Od wtorku refundowanych jest dwadzieścia dziewięć nowych leków. Między innymi na nadciśnienie tętnicze czy leki stosowane w chorobach rzadkich czy terapiach onkologicznych. Jednocześnie "Gazeta Wyborcza" we wtorkowym wydaniu napisała, że na kwietniowej liście leków refundowanych zabrakło prawie 90 tańszych zamienników, które uzyskały pozytywną opinię Komisji Ekonomicznej.

Zmiany na liście leków refundowanych

Zmiany na liście leków refundowanych

Źródło:
PAP

Władze stolicy Włoch ruszyły w poniedziałek z kampanią "Szanuj Rzym". Skierowana jest do mieszkańców i turystów, a jej przekaz brzmi: kto kocha Rzym, nie rani go, nie obraża, nie przyczynia się do jego degradacji. Władze chcą w ten sposób zwrócić uwagę na trzy zabronione w Rzymie zachowania, które wciąż regularnie się zdarzają.

Trzy zabronione zachowania, władze Rzymu ostrzegają

Trzy zabronione zachowania, władze Rzymu ostrzegają

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kanadyjskie sklepy rezygnują z zamawiania amerykańskich towarów, na popularności zyskuje jednocześnie akcja "Kupuj kanadyjskie" - informuje Reuters. Ma to związek z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Donalda Trumpa dotyczącymi przyłączenia północnego sąsiada do USA oraz cłami na produkty importowane z Kanady.

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Źródło:
Reuters

Czy Wielkanoc 2025 będzie droższa niż ubiegłoroczna? Eksperci zwracają uwagę, że więcej - i to znacznie - trzeba będzie zapłacić za masło czy jaja. Podrożały także pieczywo i wędliny. Tańsze natomiast mogą być ziemniaki, czy mąka.

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Źródło:
tvn24.pl

Jens Stoltenberg, były szef NATO, ostrzegł, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa i wojna handlowa mogą doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu. - Tego typu historyczne porównania przypominają nam, o co toczy się gra i że zmierzamy w kierunku zupełnie nowego porządku świata - stwierdził w wywiadzie dla norweskiego Aftenposten.

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Źródło:
PAP

Siedemnaście samochodów marki Tesla spłonęło w salonie tej firmy w Rzymie w pożarze, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek - podała agencja Ansa. Śledczy nie wykluczają podpalenia.

Duży pożar w salonie Tesli

Duży pożar w salonie Tesli

Źródło:
PAP

Audyty i kontrole wykazały, że działania zarządcze prowadzone od stycznia 2016 do lutego 2024 roku miały wygenerować miliardowe straty - poinformował w poniedziałek Orlen. Koncern przekazał, że w związku z tym skierowano kolejne zawiadomienia do prokuratury.

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

Źródło:
PAP

Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego wzrosło w 2024 roku o 4,1 procent do poziomu niemal 1,4 miliona złotych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej banku centralnego.

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Źródło:
PAP

Eksperci z Goldman Sachs zredukowali prognozę docelowego poziomu indeksu giełdowego S&P 500 na koniec roku do 5700 punktów z wcześniejszych 6200 punktów, wskazując na pogarszające się perspektywy wzrostu gospodarczego w USA oraz zwiększone ryzyko recesji.

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Źródło:
PAP