Obowiązek akceptowania gotówki. Prezydent podpisał ustawę

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Adam Glapiński o nowym banknocie o nominale 1000 zł
Adam Glapiński o nowym banknocie o nominale 1000 złNBP
wideo 2/7
NBPAdam Glapiński o nowym banknocie o nominale 1000 zł

Sprzedawca nie będzie mógł odmówić przyjęcia płatności w gotówce - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W przepisach zapisano jednak pewne wyjątki. Obowiązek nie będzie stosowany między innymi w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu lub w trakcie imprezy masowej, o ile zamieszczono taką informację w regulaminie.

"W dniu 28 września 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Celem ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski" – napisano w opublikowanym w czwartek komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

Płatności gotówkowe bez odmowy. Są wyjątki

Z propozycją nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i uregulowanie kwestii akceptacji gotówki wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prezes Narodowego Banku Polskiego.

- Analiza prawna, jaką przeprowadziliśmy, pokazała, że mimo regulacji w ustawie o NBP, że "znaki pieniężne emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej" w obecnym stanie prawnym nie ma bezwarunkowego obowiązku przyjmowania w płatności w tych znakach płatniczych NBP, czyli w banknotach i monetach, emitowanych przez bank centralny – tłumaczył wcześniej Paweł Mucha, społeczny doradca Prezydenta RP i doradca prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Zgodnie z ustawą obowiązek przyjmowania gotówki nie będzie stosowany w sprzedaży przez internet, w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, o ile zamieszczono taką informację w regulaminie, a także powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji. Sprzedawca nie będzie mógł pobierać dodatkowej opłaty za płatność gotówką.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, nowe przepisy wejdą w życie w 30 dni od ich ogłoszenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Krytyka przedsiębiorców

Słów krytyki wobec tej inicjatywy nie szczędziła Federacja Przedsiębiorców Polskich.

"Ustawa ta rozwiązywałaby problem, który nie istnieje, jednocześnie tworząc kilka nowych problemów. Płatności gotówkowe są już obecnie powszechnie dostępne dla konsumentów i akceptowane przez przedsiębiorców – wyjątki od tej reguły mają tylko charakter incydentalny. Dążenie do jeszcze dalej idącego upowszechnienia gotówki wiązałoby się natomiast z powiększeniem i tak znacznych kosztów związanych z obsługą tej formy zapłaty" – oceniła organizacja kilka miesięcy temu.

FPP przytoczyła wyniki badania przeprowadzonego przez NBP. Wynika z niego, że całkowite koszty instrumentów płatniczych ponoszone łącznie przez konsumentów, przedsiębiorców, banki komercyjne oraz bank centralny w 2015 roku sięgały 31,2 mld zł, czyli 1,74 proc. Produktu Krajowego Brutto.

"Ponad 72 proc. z tych kosztów było ponoszonych w związku z obrotem gotówkowym – pomimo tego, że transakcje z udziałem gotówki stanowiły w tym czasie jedynie 7,7 proc. ogółu wartości dokonanych płatności detalicznych" – czytamy w komunikacie organizacji.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości