Oszuści mogą wykraść dane podatników. Ministerstwo ostrzega

Z kraju

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa o usłudze Twój e-PITtvn24
wideo 2/4

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywą stroną do składania e-PIT-ów. Jak poinformowano w komunikacie, była ona wizualnie podobna do usługi Twój e-PIT i została już zgłoszona odpowiednim służbom.

"#TwójePIT jest dostępny tylko na podatki.gov.pl Strona, która wizualnie była podobna do usługi #MF została zgłoszona odpowiednim służbom. Ostrzegamy, że korzystanie z takich stron może skutkować na przykład przekazaniem danych podatnika nieuprawnionym osobom" - czytamy we wpisie ministerstwa na Twitterze.

Dodatkowo przedstawiciele resortu finansów opublikowali komunikat w tej sprawie. Jak przypomniano, jedynym sposobem składania elektronicznych formularzy PIT za 2018 rok udostępnianym przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową jest usługa Twój e-PIT na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl lub e-Deklaracje.

"Korzystanie z innych stron www lub aplikacji do przesyłania e-PIT-ów nie jest autoryzowane przez resort finansów i może być niebezpieczne" - dodano. Może na przykład spowodować przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom lub zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem.

Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT została uruchomiona na Portalu Podatkowym w połowie lutego br. W ramach tej usługi urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38.

Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na Portalu Podatkowym do 30 kwietnia br.

Zachętą dla elektronicznego rozliczenia z fiskusem jest krótszy niż w przypadku złożenia papierowego PIT czas zwrotu podatku - zamiast 90 jest to 45 dni.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock