Ponad miliard złotych na docieplenie domów. "W marcu nabór do programu"

Z kraju

Emilewicz: program Czyste powietrze to lepsza jakość życia
wideo 2/3

W marcu ogłosimy nabór do programu termomodernizacyjnego, który mamy nadzieję zakończyć do końca kwietnia - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Możliwa będzie wymiana starych pieców, wymiana okien czy docieplenie budynku.

- Partnerem dla nas są gminy. Będziemy podpisywać umowy z gminami i przekazywać im środki. Struktura finansowania jest taka, że z funduszu termomodernizacyjnego pokrywamy 70 procent kosztów, 30 procent będzie musiała wyłożyć gmina. A ostateczny odbiorca nie będzie musiał mieć żadnego wkładu własnego - zaznaczyła szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Poprawa efektywności energetycznej

11 lutego weszły w życie przepisy, które pozwoliły uruchomić pilotażowy program termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany przestarzałych pieców. - To jest ustawa, która pozwoli uruchomić fundusz termomodernizacyjny znajdujący się w Banku Gospodarstwa Krajowego - ponad 1,2 miliarda złotych do 2024 roku - na poprawę efektywności energetycznej, czyli też poprawę kondycji domów jednorodzinnych najuboższych Polaków, którzy mieszkają w niedogrzanych domach - powiedziała minister. Ustawa ta pozwoli wdrożyć program w miastach do 100 tysięcy mieszkańców znajdujących się na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. To realizacja jednego z punktów programu Czyste Powietrze.

Wnioski o dofinansowanie

Według MPiT wnioski o dofinansowanie będą mogły składać wszystkie gminy, które mają problem z ze smogiem spowodowanym używaniem w domach jednorodzinnych przestarzałych pieców. W przypadku miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców szczegóły planów naprawczych mają być ustalone wspólnie z władzami miasta przy współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się kwestią jakości powietrza. "Dofinansowaniem zostaną objęte tak zwane przedsięwzięcia niskoemisyjne, czyli wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na urządzenia spełniające standardy emisji zanieczyszczeń lub podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku. Inwestycje te będą mogły być sfinansowane nawet w 100 procent" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie resortu przedsiębiorczości i technologii. Jak wyjaśniono, gminy, które będą pełnić rolę inwestorów, "zidentyfikują gospodarstwa domowe, których dotyczy problem ubóstwa energetycznego, zaplanują i przygotują działania inwestycyjne w ramach realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych oraz oszacują ich koszt". Według resortu ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów "to nie tylko ważny krok w kierunku walki ze smogiem, ale również przeciwdziałaniu ubóstwu energetycznemu". Problem ten, jak wskazano, dotyczy 4,6 mln osób w Polsce, głównie mieszkańców wsi i małych miast. Zdecydowana większość z nich (75 proc. osób) mieszka w domach jednorodzinnych.

"Niska emisja, czyli zanieczyszczenia wydobywające się w dużej części z kominów nieocieplonych domów jednorodzinnych, ogrzewanych tzw. kopciuchami, to jedna z głównych przyczyn smogu w Polsce" - podkreślono.

Energia Plus

Minister przedsiębiorczości i technologii zapowiedziała, że jeszcze w lutym zostanie zwołany zespół do spraw energii prosumenckiej, który przedstawi wykaz regulacji niezbędnych do realizacji programu Energia Plus.

Program ma upowszechnić rozwiązania takie jak instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wodne.

Energia Plus bazuje na modelu "prosumenckim", czyli takim, w którym korzystający z energii sami ją wytwarzają. Nadmiar mogliby sprzedać lub przekazać do sieci i otrzymać z tego tytułu rekompensaty.

Autor: mb/mmh / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock