TVN24 Biznes | Z kraju

Postojowe, zwolnienie ze składek, dodatek solidarnościowy. Wnioski o świadczenia tylko online

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Orłowski: wiadomo, że wpadliśmy w gigantyczny kryzysTVN24
wideo 2/6
TVN24Orłowski: wiadomo, że wpadliśmy w gigantyczny kryzys

Wnioski o tak zwaną tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek i o dodatek solidarnościowy, można składać do wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że od 24 czerwca można przesyłać wnioski wyłącznie za pośrednictwem PUE m.in. o dodatek solidarnościowy, świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek (wnioski do 30 czerwca), udzielenie ulgi bez opłaty prolongacyjnej oraz odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę. Takie zmiany wprowadził pakiet antykryzysowy 4.0.

Coraz więcej profili

- Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja, w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą założyć profil na PUE w placówce ZUS. W zakładaniu profili na PUE będą pomagali pracownicy Zakładu – wskazał rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Zwrócił uwagę, że coraz więcej osób korzysta z PUE.

- Platforma Usług Elektronicznych stale się rozrasta. Od marca do czerwca założono ponad 600 tys. profili. Można tu więc mówić o rekordowych przyrostach, dlatego że dotychczas przybywało przeciętnie 60–70 tys. nowych użytkowników miesięcznie. Łącznie klienci ZUS założyli już ponad 4,2 miliony profili na PUE – podał rzecznik.

Złożenie wniosku drogą elektroniczną, jak zaakcentował, pozwala uniknąć błędów.

- Elektroniczne wnioski są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku – wyjaśnił Żebrowski.

Portal PUE

Portal PUE ZUS jest elektroniczną skrzynką podawczą. Dzięki PUE można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu.

Przez internet można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach. Za pośrednictwem PUE można wysłać też wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock