Z kraju

Szydło: będzie pakt o podniesieniu płac i program budowy tanich mieszkań

Z kraju


Rząd będzie wspierał polskie rodziny - zadeklarowała premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że w tym celu zawarty zostanie pakt o podniesieniu płac pod patronatem państwa między organizacjami pracowniczymi a przedsiębiorcami; realizowany będzie też program budowy tanich mieszkań.

Szydło mówiła w środowym expose, że priorytetem jej rządu będzie wspieranie rodzin. Podkreśliła, że informuje o tym już sama zmiana nazwy resortu pracy na Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Nasz rząd będzie bardzo wspierał polskie rodziny. To jest dzisiaj jeden z tych priorytetów, który wszyscy politycy, wszyscy siedzący na tej sali powinni wziąć sobie do serca - powiedziała do posłów.

Praca i mieszkanie

Jak mówiła, rodzinom - nie tylko młodym - potrzebna jest praca i godna płaca, mieszkania i dobra opieka zdrowotna.

- Mamy plan tworzenia wielkiej ilości nowych miejsc pracy. Ale jego częścią musi być też zwiększenie popytu, nie tylko poprzez zwiększenie ilości pracujących, ale też poprzez podniesienie płac. Pakt o podniesieniu płac, zawarty pod patronatem państwa miedzy organizacjami pracowniczymi a przedsiębiorcami, podnoszenie płacy minimalnej - w tym 12 zł jako minimalna stawka godzinowa - likwidacja umów śmieciowych i przede wszystkim zwiększenie popytu na pracę, to wszystko powinno się przyczynić do zmiany sytuacji, w której udział płac w PKB na tle innych krajów Europy a także Stanów Zjednoczonych jest wyjątkowo niski - powiedziała Szydło.

Dodała, że ważnym elementem przedsięwzięć prorodzinnych, mających też znaczenie dla zwiększenia liczby miejsc pracy, jest program mieszkaniowy rządu. - Chodzi o budowę tanich mieszkań na działkach, które za symboliczną opłatą odstąpi państwo czy różne przynależne do niego instytucje. Mieszkania budowane w tym trybie z kredytów bankowych - co podkreślam - bo nie chodzi o wykorzystywanie środków budżetowych, będą wynajmowane, a czynsz będzie obejmował także długoletnią spłatę kredytu, równoznaczną z powolnym wykupem mieszkania - wyjaśniła premier.

Zapowiedziała kontynuowanie rozpoczętej przez PO rozbudowy sieci przedszkoli. - Naszym celem jest, by były one bezpłatne, przynajmniej dla rodzin o niższych i średnich, a także nieco większych dochodach - mówiła.

Autor: gry / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości