TVN24 Biznes | Z kraju

Więcej osób będzie mogło kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19. Minister wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Adam Niedzielski o rozszerzeniu grona osób mogących kwalifikować do szczepień
Adam Niedzielski o rozszerzeniu grona osób mogących kwalifikować do szczepieńTVN24
wideo 2/8
TVN24Adam Niedzielski o rozszerzeniu grona osób mogących kwalifikować do szczepień

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział rozszerzenie kręgu osób mogących kwalifikować do szczepień po ukończeniu kursów. Chodzi między innymi o fizjoterapeutów oraz farmaceutów. Rozporządzenie w tej sprawie ma się ukazać w piątek.

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o to, czy fizjoterapeuci i farmaceuci będą mogli wykonywać szczepienia przeciw COVID-19.

Szef MZ przypomniał, że do samego wykonywania szczepień - wstrzyknięcia preparatu - dopuszczeni są już od dawna zarówno ratownicy medyczni, jak i farmaceuci.

- Novum, które zostanie przygotowane w formie rozporządzenia, jest właśnie kwestia kwalifikacji do szczepienia - wyjaśnił. Jak dodał, będzie je można wykonywać po ukończeniu kursów upoważniających do kwalifikacji do szczepień.

- W przypadku ukończenia kursów zarówno fizjoterapeuci, zarówno farmaceuci będę dopuszczeni do tej kwalifikacji - podkreślił Niedzielski.

Minister zdrowia zapowiedział, że rozporządzenie w tej sprawie ma zostać opublikowane w piątek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ile szczepień wykonano?

Łącznie w Polsce do środowego poranka podano 6 790 945 dawek szczepionki. Pierwszą dawkę podano 4 708 238 razy, drugą - 2 082 707 razy. W ciągu ostatniej doby wykonano 118 478 szczepień.

W ubiegłym tygodniu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk ogłosił, że w drugim kwartale rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy, w których będzie przynajmniej 500 chętnych pracowników. Jak dodał, całość odpowiedzialności za organizację szczepień będzie spoczywała na pracodawcy.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości