Szałamacha uspokaja Brukselę. "Deficyt nie przekroczy 3 proc. PKB"

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatPaweł Szałamacha napisał list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza ds. gospodarczych i finansowych, podatków i cła Pierra Moscoviciego

Należy oczekiwać, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych nie przekroczy w 2015 r. 3 proc. PKB - zapewnił minister finansów Paweł Szałamacha w liście skierowanym do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza ds. gospodarczych i finansowych, podatków i cła Pierra Moscoviciego.

W liście wysłanym 28 stycznia 2016 roku, Szałamacha przedstawia najnowsze informacje na temat sytuacji gospodarczej i budżetowej Polski.

Prognozy gospodarcze

Minister Paweł Szałamacha poinformował, że według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wzrost PKB wyniósł 3,6 proc. PKB. W IV kwartale ubiegłego roku według szacunków MF wyniósł 3,8 proc.

W połączeniu z najnowszymi danymi o deficycie budżetu państwa w 2015 roku, który nie przekroczy 47 mld zł i o wynikach samorządów za 11 miesięcy, pozwala to oczekiwać, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych nie przekroczy w 2015 r. 3 proc. PKB - czytamy w komunikacie.

Minister Szałamacha podkreślił, że celem rządu jest wspieranie wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu (ang. inclusive growth) przy jednoczesnym utrzymywaniu deficytu sektora na poziomie poniżej 3 proc. PKB. Zgodnie z projektem ustawy budżetowej w 2016 roku deficyt sektora wyniesie 2,8 proc. PKB. W kolejnych latach nowe rozwiązania w zakresie polityki społeczno-gospodarczej będą implementowane w taki sposób, aby nie naruszyć stabilności finansów publicznych.

Priorytety ministerstwa

Jak czytamy w komunikacie, priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje poprawa ściągalności podatków.

W tym celu resort zapowiada przyjęcie przez rząd rozwiązań takich jak choćby wprowadzenie klauzuli przeciwko unikania opodatkowania (General Anti-Avoidance Rule – GAAR), czy obniżenie limitu na transakcje gotówkowe pomiędzy firmami z 15 tys. euro na 15 tys. zł.

Ponadto rząd zajmie się reformą administracji podatkowej i celnej. Jak wskazuje resort, połączenie obu służb umożliwi ich lepszą współpracę. Rząd zamierza również wprowadzić narzędzia informatyczne do wykrywania i zwalczania wyłudzeń podatku VAT.

W liście zapowiedziano, że szczegóły średniookresowego programu działań fiskalnych zostaną przedstawione w kwietniowym "Programie konwergencji. Aktualizacja 2016".

Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Raporty: