Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej gazu nie ma celów redukcji zużycia surowca dla Polski. - My nie potrzebujemy żadnych ograniczeń, 11 państw ma na dzisiaj ograniczenia, jeżeli chodzi o gaz. Polska nie ma i nie ma potrzeby żadnych ograniczeń, magazyny są pełne - powiedziała szefowa MKiŚ w rozmowie z dziennikarzami.
We wtorek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów energii państw Unii Europejskiej. Tematem jest m.in. propozycja Komisji Europejskiej zakładająca obowiązkową redukcję zużycia gazu w przypadku sytuacji kryzysowej w UE związanej z dostawami błękitnego paliwa.
Jak powiedziała Anna Moskwa, w tej propozycji "Polska nie ma żadnych celów redukcyjnych", jeśli chodzi o obowiązkowe zużycie gazu.
- W tej propozycji Polska nie ma żadnych celów redukcyjnych i to był dla nas cel negocjacyjny, cel tych rozmów, żeby zostały docenione nasze wysiłki na rzecz napełnienia magazynów, nasze dobrowolne działania na rzecz redukcji, które podjęły poszczególne przedsiębiorstwa i sektory. Polskie społeczeństwo też wierzymy, że ma gotowość do oszczędzania, ale na zasadzie indywidualnych decyzji, a nie na zasadzie wymuszeń - tłumaczyła minister klimatu.
- My nie potrzebujemy żadnych ograniczeń, jedenaście państw ma na dzisiaj ograniczenia, jeżeli chodzi o gaz. Polska nie ma i nie ma potrzeby żadnych ograniczeń, magazyny są pełne, dostawy gazu są realizowane do Polski - podkreśliła.
Propozycja Komisji Europejskiej
Komisja Europejska zaproponowała w środę, by wszystkie kraje UE ograniczyły zużycie gazu od 1 sierpnia do 31 marca o 15 proc. Cel ten byłby początkowo dobrowolny, ale stałby się obowiązkowy, gdyby Komisja ogłosiła stan nadzwyczajny. Jednak od samego początku propozycja spotkała się z krytyką wielu krajów.
- Propozycja jest neutralna dla Polski - powiedziała Anna Moskwa. Jak dodała, chce, by żadne państwo UE nie było zmuszane do ograniczania zużycia gazu. - Nie możemy rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym na zasadzie wymuszonych rozwiązań - wskazała minister klimatu.
Dodała, że największym wyzwaniem dla Polski jest system handlu uprawnieniami do emisji. - Naszym wyzwaniem na dzisiaj, największym, jest ciągle ETS. Wyzwaniem nie tylko transformacji, ale wyzwaniem bezpieczeństwa energetycznego, na przykład dla polskiego sektora ciepłownictwa przed kolejnym sezonem jesienno-zimowym, jedną z głównych trosk poza surowcem, jest opłacenie wysokich opłat ETS-u, tu też oczekujemy solidarności, bo to jest nasz problem, nasze wyzwanie i takiej dyskusji oczekujemy dzisiaj - powiedziała Moskwa.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock