Z kraju

SKOK pozywa ministra Szczurka i wiceminister Leszczynę. Za słowa o „piramidzie finansowej”

Z kraju

SKOK składa pozew przeciwko politykom
TVN24 Biznes i ŚwiatSKOK składa pozew przeciwko politykom

Kasa Krajowa SKOK idzie za ciosem i zgodnie z zapowiedzią składa pozwy przeciwko politykom. Chodzi o ministra finansów Mateusza Szczurka i wiceminister finansów Izabelę Leszczynę. "W związku z nieprawdziwymi i godzącymi w dobre imię spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wypowiedziami Mateusza Szczurka a także Izabeli Leszczyny, Krajowa SKOK złożyła dzisiaj pozwy sądowe przeciwko ministrowi finansów oraz wiceministrowi finansów o ochronę dóbr osobistych" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez SKOK.

Rzecznik Krajowej SKOK Andrzej Dunajski pisze: "zarówno wcześniej Mateusz Szczurek w trakcie tzw. podkomisji sejmowej ds. SKOK, jak również Izabela Leszczyna w dzisiejszym wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” porównali legalnie działające pod publicznym nadzorem polskie instytucje do „piramidy finansowej”, co jest tym bardziej zdumiewające, że jako osoby piastujące ważne funkcje publiczne powinny posiadać stosowną wiedzę na temat funkcjonowania podmiotów finansowych w Polsce".

Wyrok Trybunału

"Warto nadmienić, że w trakcie zakończonego w miniony piątek posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SKOK, podczas ogłaszania zdań odrębnych do wyroku TK, sędziowie odwoływali się również do wypowiedzi „konstytucyjnego ministra” oraz wysokich urzędników w sprawie SKOK. Zwracano uwagę, że w interesie publicznym nie jest wywoływanie paniki na rynku poprzez nieodpowiedzialne wypowiedzi oraz nieadekwatność zachowań urzędników wobec dwóch różnych podmiotów na tym samym rynku" - czytamy. Rzecznik zaznacza, że "wypowiedzi pani wiceminister Izabeli Leszczyny sugerujące „kreatywną” księgowość w SKOK są niezgodne ze stanem faktycznym i wpisują się w narzucaną przez urzędników narrację z wykorzystaniem opinii biegłych rewidentów działających na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego, opierającej się na krytykowanym i niezweryfikowanym badaniu jednej z takich firm audytorskich".

Spór polityczny

O tym, że zamierza złożyć pozwy przeciwko politykom Krajowa SKOK poinformowała pod koniec lipca. Wówczas mowa była o ministrze Szczurku i posłance PO Joannie Musze. Temat SKOK-ów jest przedmiotem ostrego sporu politycznego między PO a PiS. Od marca br. tematem tym zajmowała się specjalna sejmowa podkomisja, której sprawozdanie zostało w ubiegłym tygodniu zaakceptowane przez komisję finansów publicznych. W sprawozdaniu tym podkomisja domaga się powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów, a także postawiła cały szereg postulatów legislacyjnych, m.in. postulat ułatwień we wprowadzaniu zarządów komisarycznych w kasach. Na posiedzeniu komisji pod koniec lipca, na którym przyjmowane było sprawozdanie podkomisji, obecni byli m.in. minister finansów Mateusz Szczurek i szef KNF Andrzej Jakubiak. Obaj poinformowali, że SKOK-i nadal mają ujemne fundusze własne i wykazują straty na działalności bieżącej. Szczurek relacjonował, że Komitet Stabilności Finansowej podczas ostatniego posiedzenia 20 lipca zapoznał się z wynikami pięciu największych SKOK-ów. Badane były sprawozdania finansowe tych kas za 2013 rok. Szósta z kas odmówiła wpuszczenia audytorów. Jak poinformował, z badania wynikało, że wszystkie pięć kas miało fundusze własne ujemne i były niewypłacalne. Wynik łączny kas to minus 1 mld 230 mln zł - poinformował. - Sytuacja finansowa sektora jest niezwykle poważna - powiedział Szczurek. We wcześniejszym wystąpieniu prezes Kasy Krajowej SKOK Rafał Matusiak podkreślał z kolei m.in., że zła sytuacja bilansowa SKOK-ów w 2012 roku, gdy trafiły pod nadzór KNF, wynikała m.in. ze zbyt szybkiej zmiany przepisów księgowych, do których kasy się nie zdążyły dostosować. Niestety, dodał, wątek ten też nie pojawił się w sprawozdaniu podkomisji. Tego rodzaju uwagi skomentował minister finansów Mateusz Szczurek. Podkreślał, że w tym przypadku nie chodzi o niedopasowanie standardów, bo bilans kas jest po prostu ujemny. - Zgaszenie światła nie czyni męża chudszym, a żony piękniejszą - powiedział. - Piramida pozostaje piramidą - dodał.

O pozwie mówił w TVN24 Biznes i Świat rzecznik SKOK Andrzej Dunajski:

Rzecznik Kasy Krajowej SKOK o pozwie
Rzecznik Kasy Krajowej SKOK o pozwieTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości