"Łamanie podstawowych zasad budżetowych" kontra "nie ma mowy o ukrywaniu długu"

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Prezes NIK: ustawa budżetowa przestała pełnić funkcję podstawowego aktu zarządzania finansami państwa
Prezes NIK: ustawa budżetowa przestała pełnić funkcję podstawowego aktu zarządzania finansami państwa TVN24
wideo 2/7
Prezes NIK: ustawa budżetowa przestała pełnić funkcję podstawowego aktu zarządzania finansami państwa TVN24

Rok 2022 był trzecim z rzędu, w którym zastosowano różnorodne rozwiązania, które łamały podstawowe zasady budżetowe, a może nawet Konstytucję RP - mówił w Sejmie prezes Najwyższej Kontroli (NIK) Marian Banaś. Szef NIK zwracał uwagę na "zniekształcenie" wysokości deficytu państwa. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapewniła, że nie ma mowy o ukrywaniu długu. Tymczasem byli ministrowie finansów opowiadają się przeciwko udzieleniu absolutorium dla rządu za wykonanie budżetu państwa w 2022 roku.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś w środę brał udział w rozpatrywaniu sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres 2022 roku wraz z przedstawioną przez NIK analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2022 roku.

Prezes NIK o łamaniu zasad budżetowych

Banaś wskazywał, że rok 2022 był trzecim z rzędu, w którym zastosowano "różnorodne rozwiązania, które łamały podstawowe zasady budżetowe, a może nawet Konstytucję RP". - Najwyższa Izba Kontroli, działając w interesie obywateli i państwa polskiego negatywnie ocenia kierunki zmian, zachodzące w systemie finansów publicznych w wyniku których gospodarka finansowa państwa prowadzona jest w znacznej części poza budżetem państwa i z pominięciem rygorów właściwych dla tego budżetu, a co więcej, także poza sektorem finansów publicznych - powiedział szef NIK.

Marian Banaś podczas wystąpienia w SejmieTVN24

Banaś dodał, że "w konsekwencji parlament i społeczeństwo pozbawieni są kontroli nad istotną częścią gromadzonych i wydatkowanych środków publicznych". - W minionych trzech latach doprowadzono do sytuacji, w której ustawa budżetowa, w tym przede wszystkim budżet państwa, przestała pełnić funkcję podstawowego aktu zarządzania finansami państwa - ocenił.

Tymczasem - jak przypominał Marian Banaś - podstawowość budżetu państwa wynika wprost z artykułu 219 Konstytucji RP. - Konstytucja ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie i żadne inne ustawy nie powinny prowadzić do omijania zawartych w niej przepisów. Niestety, od ponad trzech lat jest inaczej (...) - podkreślił prezes NIK.

"Zniekształcona" wysokość deficytu państwa

Banaś zwracał uwagę na "zniekształcenie" wysokości deficytu państwa. - Deficyt budżetu państwa i środków europejskich wyniósł w 2022 roku 14 miliardów złotych, co stanowi niespełna 35 (procent) wartości planowej. Wysokość tego deficytu jednak jest zniekształcona i nie odzwierciedla w pełni stanu nierównowagi finansowej państwa - mówił.

Szef NIK przytaczał przy tym wartość deficytu podsektora instytucji rządowych, który - jak podawał - sięgnął 101,7 mld zł. - Oznacza to, że poza budżetem państwa znalazły się operacje skutkujące powstaniem tego deficytu w wysokości ponad 6-krotnie większej od deficytu budżetu państwa i budżetu środków europejskich - wskazywał.

Zdaniem Banasia "doszło do sytuacji bez precedensu, w której istotne zadania państwa finansowane są poza budżetem państwa, jak również poza kontrolą parlamentu". - Dotyczy to finansowania części zadań publicznych ze środków utworzonych poza sektorem finansów publicznych i obsługiwanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W 2022 roku utworzono dwa kolejne fundusze, którym powierzono realizację zadań publicznych, a nie podlegają one rygorom ustawy o finansach publicznych - Fundusz Pomocy oraz Wsparcia Sił Zbrojnych. W dalszym ciągu rozszerzano również katalog zadań realizowanych przez Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 - zwracał uwagę.

W jego ocenie tzw. fundusz przeciwcovidowy "stał się de facto narzędziem do finansowania praktycznie dowolnego zakresu zadań". - Niestety, przeprowadzone przez Najwyższą Izbę Kontroli kontrole w obszarze finansowania zadań państwa poza budżetem, wykazały liczne i istotne nieprawidłowości. Najwyższa Izba Kontroli oceniła negatywnie zarządzanie przez Prezesa Rady Ministrów (Mateusza Morawieckiego - red.) Funduszem Przeciwdziałania COVID-19 - podkreślił Banaś.

Czytaj także: Z funduszu covidowego na lochy. "Nie śmiejmy się, to jest naprawdę poważna sprawa"

Przyznał, że budżet państwa, budżet środków europejskich zostały wykonane zgodnie z ustawą budżetową na rok 2022. Jednocześnie zwracał uwagę, że ustawa ta nie obejmowała wielu operacji finansowych związanych z realizacją zadań państwa, a mających wpływ na wzrost długu Skarbu Państwa.

Szef NIK poinformował, że Najwyższa Izba Kontroli ujawniła szereg nieprawidłowości związanych z realizacją ustawy budżetowej na rok 2022, a najczęściej występujące dotyczą obszarów zamówień publicznych, ksiąg rachunkowych, sprawozdawczości, przyznawania i rozliczania dotacji.

Prezes NIK Marian Banaś o przykładach nieprawidłowości związanych z realizacją ustawy budżetowej na rok 2022
Prezes NIK Marian Banaś o przykładach nieprawidłowości związanych z realizacją ustawy budżetowej na rok 2022TVN24

Minister finansów odpowiada

W środę w Sejmie swoje wystąpienie miała również minister finansów Magdalena Rzeczkowska, która odnosiła się do raportu NIK. Jak podkreśliła, pomimo wzrostu zadłużenia w wartościach bezwzględnych państwowy dług publiczny i dług sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 2022 roku obniżyły się w stosunku do produktu krajowego brutto (PKB).

Magdalena RzeczkowskaTVN24

Wskazała, że państwowy dług publiczny obniżył się z 43,7 proc. do 39,3 proc. PKB, natomiast dług sektora instytucji rządowych i samorządowych z 53,6 proc. do 49,1 proc. PKB. - Ta ostatnia wartość obejmuje zadłużenie wszystkich funduszy, w tym funduszy w BGK. Jest regularnie raportowana do KE, informacja jest publicznie dostępna. Nie ma mowy o ukrywaniu długu - zapewniała szefowa MF.

Rzeczkowska wyliczyła kluczowe wydarzenia z 2022 roku wpływające na dochody i wydatki budżetowe, m.in. wprowadzenie reformy podatkowej, z której - jak podała - skorzystało niemal 20 mln Polaków i obniżenie stawki VAT do zera na podstawowe produkty spożywcze. - Dodatkowo w ramach tarczy antyinflacyjnej obniżyliśmy VAT na paliwa czy prąd, również były zwolnienia z akcyzy. Łącznie tarcza antyinflacyjna to jest 40 miliardów złotych mniej pobranego VAT i akcyzy, które zostało w kieszeniach Polaków - powiedziała minister finansów. Dodała, że w 2022 roku znacznie wzrosły inwestycje samorządowe.

Magdalena Rzeczkowska odnosząc się do zarzutów NIK, stwierdziła, że izba nie zakwestionowała rzetelności i legalności sprawozdania rządu z wykonania budżetu za 2022 rok. - Kryterium oceny wykonania ustawy budżetowej jest przede wszystkim zachowanie wymogów prawidłowego wykonywania zadań budżetowych. Najwyższa Izba Kontroli nie postawiła zarzutów odnośnie do legalności celowości i gospodarności wykonania ustawy budżetowej za 2022 rok - mówiła. Rzeczkowska nie zgodziła się z uwagami NIK w zakresie marginalizacji budżetu centralnego. - Pomimo tego, że finansowanie walki z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19, finansowanie pomocy dla Ukrainy odbywało się w poprzednich latach przede wszystkim za pośrednictwem funduszu przeciwdziałania COVID-19, funduszu pomocy, czyli funduszy działających w BGK, to wydatki budżetu państwa w dalszym ciągu stanowiły i stanowią najważniejsze źródło finansowania zadań państwa, a ich wykonywanie podlega rygorom przepisów corocznie uchwalanej ustawy budżetowej i przepisów ustawy o finansach publicznych - wskazywała szefowa MF.

- Nie można też mówić o setkach miliardów złotych poza budżetem, kiedy wydatki funduszu COVID-19 w 2022 roku to około 46 miliardów złotych, a funduszu pomocy Ukrainie 14 miliardów złotych, a wydatki budżetu państwa to aż 517 miliardów złotych - zwracała uwagę.

Minister Rzeczkowska w swojej wypowiedzi zapewniała, że polityka fiskalna jest prowadzona na podstawie ustaw, a środki są wydatkowane zgodnie z realizacją określonego w tych ustawach celu.

Co z absolutorium dla rządu?

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna w środę z sejmowej mównicy zwracała uwagę, że zgodnie z art. 226 ust. 2 Konstytucji RP, Sejm rozpatruje przedłożone sprawozdanie z wykonania ustawy budżetowej i po zapoznaniu się z opinią Najwyższej Izby Kontroli podejmuje uchwałę o udzieleniu lub o odmowie udzielenia Radzie Ministrów absolutorium. - Opinia NIK-u jest jednoznaczna, nie ma pozytywnej rekomendacji w przedmiocie udzielenia absolutorium Radzie Ministrów za rok 2022 - podkreślała była wiceminister finansów.

Leszczyna mówiła, że "po raz pierwszy w historii kolegium NIK nie udzieliło pozytywnej opinii". - Pani minister (finansów Magdalena Rzeczkowska - red.) przejdzie pani do historii, chociaż nie wiem, czy o taką pamięć powinno nam chodzić - dodała posłanka KO.

We wtorek w Senacie odbyło się seminarium: "Czy budżet, który utracił rangę podstawowego planu finansów państwa, może być podstawą absolutorium dla rządu?", zorganizowane przez Radę Gospodarczą - Zespół Doradców ds. Gospodarczych, działającą przy Marszałku Senatu RP.

W seminarium uczestniczyło m.in. sześciu byłych ministrów finansów w różnych rządach, kilku wiceministrów oraz senatorowie. "Mimo zaproszenia nie przybył jednak minister finansów" - czytamy na stronie izby wyższej. Uczestnicy seminarium opowiedzieli się przeciwko udzieleniu absolutorium dla rządu za wykonanie budżetu państwa w 2022 roku oraz za przejrzystością finansów publicznych.

Dr Sławomir Dudek mówił, że na podstawie wyliczeń na etapie planu budżetowego skala deficytu poza budżetem miała wynieść 72 proc., a w wykonaniu było to aż 88 proc. Zdaniem byłego dyrektora Departamentu Polityki Makroekonomicznej Ministerstwa Finansów "nie można dostać absolutorium za 12 procent prawdy". Dudek uważa, że rząd stworzył równoległy budżet poza kontrolą społeczną, a minister finansów został zmarginalizowany.

Z kolei były minister finansów dr Mirosław Gronicki podkreślił, że postępowanie Ministerstwa Finansów i rządu doprowadziło do zapaści w dochodach finansów publicznych. Były minister finansów dr Stanisław Kluza ze Szkoły Głównej Handlowej, ocenił, że absolutorium można udzielić, jeżeli budżet jest znany, a nie do jego części. Zgodził się z Mirosławem Gronickim, że udzielenie absolutorium takiemu ułomnemu budżetowi będzie decyzją polityczną.

Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów i członek Rady Polityki Pieniężnej, zwracał uwagę na to, że polski dług jest drugim najdroższym w Europie po Węgrzech, a jego obsługa wyniesie w tym roku 4,6 proc. Kotecki podkreślał przy tym, że jeżeli polityka budżetowa jest nieprzejrzysta, trudno do niej dopasować politykę pieniężną.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

W czwartek złoty odrabia część strat ze środy. Jednak w najbliższym czasie dolar nadal może się umacniać, a euro osłabiać. Nie będzie to sprzyjać polskiej walucie - uważają ekonomiści. Giełdy w Europie przeważnie rosną. Uwaga inwestorów przenosi się z wygranej Donalda Trumpa na decyzje banków centralnych, w tym amerykańskiej Rezerwy Federalnej. 

"Mocne otwarcie złotego"

"Mocne otwarcie złotego"

Źródło:
PAP

Firmy liczą na interwencję rządu w sprawie napływających na rynek nawozów z Rosji i Białorusi - pisze "Puls Biznesu". Wjeżdżające do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Polski, produkty zatapiają europejskich producentów. Najboleśniejsze jest to dla rodzimych przedsiębiorców - zwraca uwagę "PB".

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Źródło:
PAP

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Sinsay poinformował o wycofaniu ze sprzedaży pięciu produktów. Jak tłumaczy sieć, decyzja ma związek z "niespełnieniem standardów jakości". "Osoby posiadające produkty proszone są o zaprzestanie korzystania" - zaapelowano.

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Źródło:
tvn24.pl

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi wzrostami głównych indeksów, a Dow Jones pobił swój historyczny rekord. Na szczytach wszech czasów są też S&P 500 i Nasdaq. Z pojedynczych spółek wyróżniała się Tesla. Wcześniej jej szef Elon Musk poparł Trumpa w kampanii wyborczej.

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Polska podpisze z Japonią porozumienie dotyczące szeroko rozumianej współpracy w zakresie energetyki jądrowej - poinformowało Ministerstwo Przemysłu. "Nie oznacza ono zawarcia umów związanych z budową drugiej elektrowni jądrowej" - dodano.

Ministerstwo zabiera głos w sprawie umowy z Japonią

Ministerstwo zabiera głos w sprawie umowy z Japonią

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez Jarosława Sadowskiego z serwisu Rankomat, oprocentowanie stałe dla nowych kredytów hipotecznych znacząco wzrosło.

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Źródło:
tvn24.pl/ rankomat

Rada Polityki Pieniężnej jeszcze przez kilka miesięcy nie zmieni stóp procentowych - ocenili na swoim koncie na portalu X analitycy Pekao. "Pierwsze obniżki będą dopiero w drugim kwartale 2025 roku, wraz ze spadkiem inflacji" - dodali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z kolei Mariusz Zielonka z Lewiatana ocenił, że "wybory w USA nie powinny przejść bez echa w Radzie".

Kiedy zmiana stóp procentowych? Komentarze

Kiedy zmiana stóp procentowych? Komentarze

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie kampanii prezydenckiej Donald Trump przedstawiał się jako zwolennik kryptowalut. CNBC przypomina, że były prezydent złożył wiele obietnic wobec inwestorów i firm zarabiających na handlu bitcoinem czy etherem. Nic dziwnego, że ponowne zwycięstwoTrumpa wywołało entuzjazm na rynku.

Trump i rekord bitcoina. Oto powody

Trump i rekord bitcoina. Oto powody

Źródło:
CNBC

W maju mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 6480,52 zł - przekazał Główny Urząd Statystyczny w nowym badaniu. To o 19 procent procent mniej w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Potwierdzamy otrzymanie od firmy Leapmotor informacji o wstrzymaniu ich inwestycji w naszym kraju - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Chiński producent elektryków tłumaczy, że ta informacja wynika z decyzji chińskiego Ministerstwa Gospodarki. Od 30 października obowiązuje unijne rozporządzenie dotyczące ceł na samochody elektryczne z Państwa Środka.

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Źródło:
PAIH, tvn24.pl, PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w najbliższy poniedziałek (11 listopada) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy, które zlecimy w piątek, 8 listopada, o godzinie 16, trafią na konta odbiorców w kolejnym dniu roboczym, czyli we wtorek (12 listopada) - wyjaśniono.

Na przelew trzeba będzie poczekać dłużej

Na przelew trzeba będzie poczekać dłużej

Źródło:
tvn24.pl

W Katowicach odnotowano w październiku 50 procentowy spadek sprzedaży mieszkań w ujęciu rocznym, największy spośród siedmiu głównych ośrodków - wynika z danych Otodom Analytics. Najmniej sprzedaż spadła w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, gdzie nabywców znalazło o 20-25 procent mniej lokali.

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Źródło:
PAP