Duży bank ostrzega przed oszustami. "Masowa" wysyłka wiadomości SMS

Autor:
dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]Policja w Piasecznie
wideo 2/5
Policja w PiasecznieNagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]

Przestępcy masowo wysyłają wiadomości SMS, w których pod linkiem ukryte jest złośliwe oprogramowanie - ostrzegają przedstawiciele Santander Bank Polska. Brak ostrożności może skończyć się ujawnieniem danych do logowania do bankowości internetowej. "Nie otwieraj linków od nieznanych nadawców" - apeluje bank.

Jak informuje Santander Bank Polska, najczęściej wykorzystywane scenariusze to informacja o rzekomej wiadomości nagranej na poczcie głosowej lub wiadomości tekstowej, którą możesz odczytać po kliknięciu w link.

Możesz otrzymać na przykład takiego SMS-a:

Santander BP

Jak wyjaśniają przedstawiciele Santandera, link w SMS-ie prowadzi do fałszywej strony, na której przestępcy przekonują o konieczności pobrania aplikacji. "W rzeczywistości nie pobierzesz aplikacji, tylko zainfekujesz swoje urządzenie złośliwym oprogramowaniem" - podkreślono.

"Ta sytuacja może doprowadzić do ujawnienia Twoich danych do logowania do bankowości internetowej lub przejęcia smsKodów" - dodano.

Santander BP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

PKO BP, Pekao i mBank ostrzegają

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, które pojawiło się w ostatnich dniach. Niedawno informowaliśmy, że PKO BP ostrzega przed przestępcami podszywającymi się pod bank. Na celowniku oszustów znaleźli się również m.in. klienci Banku Pekao i mBanku. Cyberprzestępcy przygotowali fałszywe strony, które służą do wyłudzania danych do logowania.

Oszuści podszywają się również pod Ministerstwo Finansów i wysyłają e-maile z informacją o zaległości w płatności podatku. Ponadto policja ostrzegała przed cybeprzestępcami podszywającymi się pod numery telefonów małopolskiej policji.

Autor:dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości