Rząd chce zamrozić fundusz na pensje dla pół miliona pracowników

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP, Dziennik Gazeta Prawna
Premier Morawiecki o dochodach budżetu w czerwcu
Premier Morawiecki o dochodach budżetu w czerwcuTVN24
wideo 2/4
Premier Morawiecki o dochodach budżetu w czerwcuTVN24

We wtorek rząd przyjął założenia budżetowe na rok 2021. Wśród nich jest plan zamrożenia płac w budżetówce, w której zatrudnionych jest ponad pół miliona osób. - Jest to propozycja, która jest nie do zaakceptowania dla nas - mówi dla TVN24 Biznes wiceprzewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski. - Rząd pokazuje, że oszczędza na budżetówce, ale nie wycofał się z "ekstra" wydatków, takich jak trzynasta czy czternasta emerytura - podkreśla z kolei główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej ma wynieść 100 proc. - oznacza to, że fundusz na wynagrodzenia w 2021 r. ma pozostać na niezmienionym poziomie. Taka propozycja ma trafić do konsultacji w ramach Rady Dialogu Społecznego.

"Administracja to dla gospodarki koszt"

- Chcemy, żeby gospodarka znów się szybko rozwijała. To jest nasz cel numer jeden. (...) Administracja to dla gospodarki koszt, zwiększanie wydatków na nią nie przysłuży się gospodarczemu odbiciu - przekonywał kilka dni temu w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister finansów Tadeusz Kościński.

- Proponujemy w 2021 roku zamrożenie funduszu płac w sferze budżetowej. Tylko część pracowników administracji jest w korpusie służby cywilnej, a ich wynagrodzenia to 9-10 miliardów złotych w stosunku do ponad 40 miliardów złotych całego funduszu płac w administracji - tłumaczył dalej dla "DGP" wiceminister finansów Sebastian Skuza, pytany, czy zamrożenie będzie dotyczyło wyłącznie służby cywilnej.

W budżetówce jest o ok. 557 tys. etatów - chodzi tu m.in. o urzędników państwowych, prokuratorów, sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości, żołnierzy, celników czy nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez organy administracji rządowej.

"Nie do zaakceptowania"

- Jest to propozycja rządu, która jest nie do zaakceptowania dla nas. W najbliższym czasie będziemy domagali się rewizji tego stanowiska przez stronę rządową. Przez wiele lat, od 2011 roku, te płace były zamrożone. Dopiero w 2019 i 2020 roku wskaźnik wzrostu wynagrodzeń został odmrożony, choć w 2019 roku było to 2,3 procent, czyli tyle, co prognozowana inflacja. Dopiero w 2020 roku był wyższy, 6-procentowy wskaźnik - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

To nie pierwszy raz, gdy rząd wstrzymuje wzrost funduszu płac. Wcześniej tak było w efekcie kryzysu finansowego z lat 2008 i 2009, za czasów koalicji PO-PSL.

Choć wskaźnik wynagrodzeń w budżetówce był zamrożony, to z każdym rokiem całkowity fundusz płac przynajmniej symbolicznie ostatecznie rósł. Wynikało to min. z podwyżek w różnych, pojedynczych grupach budżetówki - np. służb mundurowych.

Z przeanalizowanych przez nas ustaw budżetowych z ostatnich 15 lat wynika, że wzrost wskaźnika wynagrodzeń, oprócz roku 2019 i 2020, miał miejsce w 2006 roku - o 1,5 proc. oraz w 2008 roku - o 2,3 proc. (przy czym w projektach na lata 2009 i 2010 nie ma tej informacji).

Wynagrodzenia w budżetówcemf.gov.pl

Piotr Ostrowski z OPZZ podkreśla, że w sferze budżetowej "są pracownicy mało zarabiający". - W porównaniu do lokalnych rynków pracy są to słabo opłacane stanowiska. Państwo powinno dbać o pracowników sfery budżetowej, bo wykonują ważne zadania publiczne. A są niedoceniani i przez wiele lat traktowani byli jako pracownicy gorszej kategorii. Jeżeli państwo chce ich utrzymać oraz dalej zapewniać wysokie standardy świadczonych usług, za które te osoby odpowiadają, to powinno o tych pracowników dbać. A widzimy niestety, że tak nie jest - zaznacza.

"Ryzyko jest, że ucierpi na tym jakość usług"

- To tylko jedno z założeń budżetu na przyszły rok i nie znamy szczegółów, jak to będzie zrobione. Ryzyko jest, że ucierpi na tym jakość usług publicznych. To nie powinno być robione na oślep. Jeśli operujemy w ramach zamrożonego funduszu, to powinno być to tak zrobione, by zachować jakość w służbie cywilnej i by nie nastąpił odpływ ekspertów, bo na tym by ucierpiały społeczeństwo i firmy - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Wyjaśnia też, że "w sytuacji kryzysowej, gdy stan finansów publicznych się pogarsza, to często również następuje mrożenie wynagrodzeń i spadek jakości usług publicznych", bo "to najłatwiej zrobić".

- Rząd pokazuje, że oszczędza na budżetówce, ale nie wycofał się z "ekstra" wydatków, takich jak trzynasta czy czternasta emerytura. Gdy one powstawały, to zakładano, że w związku z dobrą sytuacją finansów publicznych, dobrą sytuacją makroekonomiczną można zaproponować te świadczenia. Wszyscy wiemy, że realia się zmieniły i sytuacja finansów publicznych, tak jak i gospodarcza, jest bardzo słaba. Dlatego wolelibyśmy, by wszędzie szukano tych oszczędności - podkreśla ekonomista.

Jego zdaniem "potrzebny jest całościowy i rzetelny przegląd wydatków oraz oszczędzanie w tych obszarach, w których to działanie w jak najmniejszym stopniu uderzy w jakość funkcji publicznych". - Racjonalizacja wydatków powinna dotyczyć wszystkich obszarów. Tu na razie skupiono się na jednym, a przecież wydatki socjalne mogłyby być przesunięte w czasie - uważa.

Minister finansów o deficycie budżetowym w 2020 roku
Minister finansów o deficycie budżetowym w 2020 roku23.07 | Deficyt budżetowy w 2020 roku może wynieść około 100 miliardów złotych.TVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Wprowadzono możliwość redukcji zatrudnienia w administracji"

Założenia budżetu w tym wypadku odnoszą się do całego funduszu płac, więc możliwe jest, iż w przypadku spadku zatrudnienia urzędnicy będą otrzymywać wyższe pensje. Ponadto każdej grupie płace przydzielane są na odmiennych zasadach - więc może tak być, że niektórzy zyskają, a inni stracą.

- Na razie mówimy o zamrożonym całym funduszu, ale nie wiemy, czy to będzie dotyczyć wszystkich dysponentów. Pamiętajmy, że wielkość funduszu zależy od liczby pracowników oraz od średniego wynagrodzenia. Więc utrzymanie funduszu może się odbywać kosztem redukcji zatrudnienia. Zresztą w tarczy antykryzysowej wprowadzono możliwość redukcji zatrudnienia w administracji. Możliwe, że przy redukcji zatrudnienia w niektórych obszarach, będzie można podwyższyć wynagrodzenia - wyjaśnia Dudek.

Do sfery budżetowej, której fundusz płac ma być zamrożony, nie są wliczane stanowiska, które podlegają pod samorządy, czyli na przykład większość zatrudnionych w edukacji. Dodajmy, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego w sektorze publicznym zatrudnionych było w I kwartale 2020 roku 2,95 mln osób.

Pozostałe rządowe założenia budżetowe na 2021 rok:

PKB, INFLACJA, BEZROBOCIE >>>

PŁACA MINIMALNA >>>

WALORYZACJA RENT I EMERYTUR >>>

Minister finansów Tadeusz Kościński o inflacji w Polsce
Minister finansów Tadeusz Kościński o inflacji w Polsce23.07 | Wzrost cen w Polsce w czerwcu był najwyższy w całej Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat.TVN24

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes, PAP, Dziennik Gazeta Prawna

Pozostałe wiadomości

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne, które ma częściowo zrekompensować gospodarstwom domowym rosnące rachunki za prąd. Wnioski o przyznanie środków będzie można składać od 1 sierpnia. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon energetyczny.

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. We wtorek wyjazdowe posiedzenie rządu odbyło się w Katowicach.

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sędzia Tomasz Szmydt na co dzień pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i związku z tym co roku do wiadomości publicznej trafiało jego oświadczenie majątkowe. Poniżej podajemy szczegóły ostatniego oświadczenia sędziego, który poprosił o azyl na Białorusi.

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek wyjaśnił, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego musiał zostać ponownie przeanalizowany. Jak podkreślił, koniecznością okazało się "urealnienie harmonogramu". Pełnomocnik rządu do spraw CPK mówił, że z informacji, które dotychczas uzyskał, wynika, że oddanie lotniska możliwe byłoby w 2032 roku.

"Okej, to się spina". Padła możliwa data otwarcia CPK

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

- Dwa główne narzędzia do napędzania wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych latach to transformacje energetyczna i cyfrowa – ocenił we wtorek minister finansów Andrzej Domański podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Jak stwierdził, mamy niski poziom umaszynowienia gospodarki, co przekłada się na niższą produktywność pracowników, a w konsekwencji na niższe pensje.

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Źródło:
PAP

Pakiet rozwiązań dotyczących mieszkalnictwa jest wciąż konsultowany, do Sejmu może trafić pod koniec czerwca - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP

Na koniec 2023 roku liczba osób zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych wyniosła 3,89 miliona i była o prawie 900 tysięcy wyższa w porównaniu do 2022 roku - wyliczył GUS. Wartość środków zgromadzona w ramach programu szacowana jest na 21,8 miliarda złotych.

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekty ustaw dotyczących komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują między innymi ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Sprzęt elektroniczny typu smartfon, tablet, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będzie miał jednolite, uniwersalne gniazdo - USB C.

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, X, tvn24

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

Kilogram kawy typu robusta kosztuje już około 4,2 dolara, co oznacza, że zdrożał o 17 procent w ciągu miesiąca i ponad 60 procent na przestrzeni ostatniego roku - pisze we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Eksperci zwracają uwagę, że ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy.

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Minister przemysłu w telewizyjnym wywiadzie podała 2039 rok, jako "rok przełomowy" dla energetyki i atomu. - To moment, w którym między innymi powinna powstać i funkcjonować pierwsza elektrownia atomowa w Choczewie - powiedziała Marzena Czarnecka. To "6-letnie opóźnienie względem oryginalnego harmonogramu, który przewidywał, że pierwszy blok naszej jednostki jądrowej ruszy w 2033 r." - zauważa na swoim profilu Jakub Wiech, dziennikarz Energetyka24.com.

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na dopłaty do używanych aut elektrycznych rząd chce wydać niemal dwa razy więcej niż na te do nowych - pisze wtorkowy "Puls Biznesu". Eksperci zauważają, że już teraz znaczna część polskich samochodów jest z drugiej ręki. - Systemowe wsparcie dla tej grupy jest kluczowe - zwracają uwagę.

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Źródło:
PAP

Kurs indeksu WIG-Energia we wtorek przed południem rośnie o ponad 7 procent. Najwięcej zyskują akcje Taurona, Enei oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Eksperci wskazują, że to efekt słów minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która poinformowała, że Skarb Państwa jest zainteresowany nabyciem aktywów węglowych od spółek energetycznych.

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak podaje serwis Money.pl rząd przygotowuje "rewolucyjną" reformę podatkową, która zmieni system finansowania samorządów. Będą one dostawały określony udział w dochodzie, jaki wypracowują mieszkańcy, a nie w pobieranych od niego podatkach. Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że po zmianach w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby o 27 miliardów złotych więcej niż w obecnym roku.

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Źródło:
money.pl

Bank Millennium udostępnia usługę Blik Płacę Później. "Do końca maja nowe rozwiązanie udostępnione będzie wszystkim klientom" - zapowiedział bank. Taka usługa jest już dostępna w VeloBanku. Blik Płacę Później pozwala odłożyć zapłatę za kupiony towar na 30 dni. Takie płatności zyskują na popularności, jednak warto pamiętać, by korzystać z nich rozważnie.

Nowa metoda płatności w dużym banku. "Pierwsi klienci mogą już korzystać"

Nowa metoda płatności w dużym banku. "Pierwsi klienci mogą już korzystać"

Źródło:
tvn24.pl

Warren Buffett, 93-letni miliarder i szef holdingu Berkshire Hathaway, poważnie zastanawia się nad swoją przyszłością. Powiedział akcjonariuszom, że jeśli będzie miał szczęście, to może pozostać na stanowisku kolejne sześć lub siedem lat. Ale jednocześnie zaznaczył, że "to może się skończyć jutro".

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Źródło:
Reuters

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości została odwołana z rady nadzorczej Energi Operator. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Arciszewska-Mielewczyk zniknęła ze stron spółki energetycznej.

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu zacznie obowiązywać wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców.  "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W kwietniu 2024 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało blisko 32,4 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to wzrost o 55 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz w BIK zauważył, że od początku tego roku "z każdym kolejnym miesiącem liczba wnioskujących jest coraz wyższa". Niewiele zabrakło do ustanowienia nowego rekordu średniej kwoty wnioskowanego kredytu hipotecznego.

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. - Próbowałem już wszystkiego - wyjaśnił. Ten przykład obrazuje na progu letniego sezonu turystycznego sytuację branży gastronomicznej i hotelowej, w której co roku brakuje pracowników.

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl