Wiceminister pracy: rząd przyjmie program 500 plus na początku lutego

Z kraju

ShutterstockProgram "Rodzina 500 plus" zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków

Na początku lutego rząd przyjmie program Rodzina 500 plus i skieruje go do Sejmu – zapowiedział w poniedziałek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas spotkania z dziennikarzami w Bielsku-Białej.

- W tym lub w przyszłym tygodniu projekt trafi na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Na początku lutego Rada Ministrów - mam nadzieję - projekt przyjmie. Pójdzie on do Sejmu. Głęboko wierzę, że uda nam się ten projekt szybko wdrożyć w życie. Chcę zapewnić, że 1 kwiecień to jest ta data, gdy wejdzie on w życie - podkreślił Szwed.

Burzliwe tygodnie

Jak zaznaczył program "Rodzina 500 plus", który obejmie ponad 3,8 mln dzieci, będzie ogromnym wyzwaniem dla służb zajmujących się wypłatami. Dlatego w projekcie znalazł się zapis, że wnioski złożone w pierwszych trzech miesiącach (od 1 kwietnia do końca czerwca – PAP) będą uprawniały do świadczeń naliczonych od dnia wejścia w życie ustawy. - Jeśli ktoś złoży wniosek w czerwcu, to otrzyma świadczenie naliczone od 1 kwietnia. Chcemy w ten sposób rozładować sytuację, bo mamy świadomość, że pierwsze tygodnie mogą być burzliwe ze względu na ilość osób, które będą chciały złożyć wnioski – wyjaśnił wiceminister. Pierwszy wniosek będzie obejmował okres do 30 września 2017 r. Po tym terminie trzeba będzie go złożyć ponownie. Kolejne obowiązywały będą przez rok: od 1 października do 30 września następnego roku. Według wiceministra wnioski będzie można składać w formie papierowej lub elektronicznej. - Pieniądze zostaną przelane na konta, a jeśli zajdzie konieczność, to będzie je można pobrać w kasie. W skrajnych sytuacjach, przy niewłaściwym wykorzystaniu funduszy, instytucja, która wypłaca pieniądze - miejski lub gminny ośrodek pomocy społecznej po wywiadzie środowiskowym może zamienić je na świadczenie rzeczowe, np. żywność, czy wydatki na edukację - powiedział Szwed.

Co w programie?

Program "Rodzina 500 plus" zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko. Potrzebne będzie w tym przypadku oświadczenie o dochodach. Kryterium dochodu na osobę wynosi 800 zł; a przy dziecku niepełnosprawnym - 1200 zł. Program będzie dotyczył dzieci do 18. roku życia.

500 zł również po osiemnastce, ale nie dla zamożnych. Związkowcy mają uwagi:

500 zł również po osiemnastce, ale nie dla zamożnych. Związkowcy mają uwagiTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: