Ryszard Bugaj o festiwalu obietnic PiS: uczciwość nakazuje, by tej licytacji nie podejmować

Źródło:
TVN24
Prof. Ryszard Bugaj "tej licytacji nie powinno się podejmować"
Prof. Ryszard Bugaj "tej licytacji nie powinno się podejmować"TVN24
wideo 2/7
Prof. Ryszard Bugaj "tej licytacji nie powinno się podejmować"TVN24

Uczciwość nakazuje, by licytacji na obietnice wyborcze nie podejmować - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ekonomista Ryszard Bugaj. Jak dodał były doradca Lecha Kaczyńskiego, lekceważenie walki z inflacją poszło tak daleko, że "ta polityka jest bardzo niebezpieczna".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w niedzielę podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 złotych oraz kilka innych obietnic, w tym zniesienie opłat za korzystanie z autostrad oraz darmowe leki dla osób do 18. i od 65. roku życia.

"Polityka bardzo niebezpieczna"

Prof. Ryszard Bugaj pytany o to, czy da się wygrać z PiS-em nie licytując się na obietnice wyborcze i nie rozdając dużych pieniędzy przyznał, że "nie wie, ale uczciwość nakazuje, by tej licytacji nie podejmować".

- Ona jest podejmowana. Tę rundę wyścigu obietnic, tak jak i poprzednią, rozpoczął Jarosław Kaczyński, ale można powiedzieć, że i Donald Tusk pola nie ustępuje - stwierdził Bugaj.

Stwierdził, że nie należy do tych ekonomistów, którzy uważają, że w obronie równowagi budżetowej i przeciw inflacji należy zrobić absolutnie wszystko.

- Jest cena, której nie należy zapłacić. Ale nie ulega dla mnie w tej chwili żadnej wątpliwości, że lekceważenie tej walki z inflacją poszło tak daleko, że to jest polityka bardzo niebezpieczna. Jak się ocenia pojedynczo każdy z tych pomysłów, które padają, to można znaleźć argumenty za ich wprowadzeniem. Jednak jak się weźmie całość do kupy, to rośnie przerażenie - zauważył.

Gość Marcina Zaborskiego skomentował propozycję PSL, które chce, by świadczenie podniesione do 800 zł trafiało do osób pracujących. - Z tym to ja bym się nie zgodził. Trzeba pomagać rodzinom z trojgiem małych dzieci, w której matka nie pracuje. To ona ma zajęć po same uszy - mówił.

Pytany, kto nie powinien otrzymywać świadczenia odparł: "To jest kwestia oceny społecznej i także politycznej, wyboru na mapie wartości. Jakby to ode mnie zależało, to by nie mogli otrzymywać ci, którzy mają dwukrotność przeciętnej pensji".

Polityka mieszkaniowa państwa

Ryszard Bugaj pytamy był o efekty programu Mieszkanie plus oraz o to, czy jest przekonany, że struktury państwa są w stanie budować skutecznie w Polsce mieszkania.

- Powinien być w Polsce rynek deweloperski i powinno być zaangażowane bezpośrednie w to państwa. Mnie się wydaje, że najbliższe dobrego pomysłu było to rozwiązanie, które przewidywało, że mieszkanie ktoś otrzymuje i w perspektywie je wykupuje, jeśli chce. Ja bym tej ogólnej zasady się trzymał - stwierdził.

Zapytany o postulaty Lewicy, która apeluje o to, aby państwo budowało tylko mieszkania komunalne przyznał, że to powinien być główny nurt. - Mieszkanie to jest i towar, musi być w pewnych warunkach towarem, i to jest także prawo i musi być to prawo w pewnych warunkach realizowane. W jakich proporcjach? Rozsądnych. To znaczy nie w szczątkowych częściach każdego z tych składników - stwierdził Bugaj.

Były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego pytany, czy jest możliwe wybudowanie miliona mieszkań w ciągu 10 lat, stwierdził, że "tak". - Klucz tkwi w pieniądzach - podkreślił. - Wolałbym, żeby były budowane mieszkania, niż żeby były bezpłatne autostrady. Chociaż ja bym chciał, by autostrady były bezpłatne. Ale koszt, by ten program naprawdę zrealizować, a nie symbolicznie i udawać, że się zrealizowało coś, będzie ogromny - dodał.

O pozycji prezesa NBP i jego "wyprowadzaniu"

Profesor Bugaj został zapytany także o to, czy wyobraża sobie, by po wygranych przez obecną opozycję wyborach "wyprowadziła ona" z Narodowego Banku Polskiego jej prezesa Adama Glapińskiego, co zapowiadał Donald Tusk.

- Donald Tusk nie powinien takich rzeczy opowiadać. Dlatego, że to może przestraszyć niektórych jego sympatyków. Chociaż jak widać te spotkania (z Tuskiem - red.), to tam widać sympatyków bardzo zradykalizowanych, którzy chcą przywalić PiS-owi za wszelką cenę. Nic nie jest tak ważne, jak przywalić PiS-owi - stwierdził.

Profesor Bugaj przypomniał, że podczas prac nad Konstytucją wiele czasu spędzono nad zastanawianiem się, jak zagwarantować prezesowi NBP pełną kadencyjności, jaki by on nie był.

- Tak na marginesie powiedzmy sobie, że on robił błędy w polityce pieniężnej, mówię o Glapińskim. Cały rozwinięty świat robił podobne błędy, bardzo powściągliwie sięgał po stopy procentowe - zauważył prof. Bugaj.

Gdy Marcin Zaborski zauważył, że za tymi postulatami nie stoi tylko kwestia błędów, ale także zbliżenie prezesa NBP do rządu, to prof. Bugaj stwierdził, że zgadza się z tym, że "jest to naganne".

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cena za nowe auto wcale nie musi być tak wysoka jak ta katalogowa. W wyniku dobrych negocjacji można zejść z ceny, a średni upust to obecnie już około 17 procent. O kupowaniu nowych samochodów w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Ceny nowych aut. Można zaoszczędzić nawet 25 tysięcy zlotych

Ceny nowych aut. Można zaoszczędzić nawet 25 tysięcy zlotych

Źródło:
TVN Turbo

Polski producent pociągów Newag pozwał hakerów z grupy Dragon Sector, którzy wykryli zmiany w kodzie programu zatrzymujący maszyny i opublikowali te informacje - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Nowosądecka spółka zarzuca im między innymi "dopuszczenie się (...) wielokrotnych i rażących naruszeń majątkowych praw autorskich" oraz "czynów nieuczciwej konkurencji".

Newag kontra hakerzy. Zarzucili spółce celowe wyłączanie pociągów, teraz dostali pozew

Newag kontra hakerzy. Zarzucili spółce celowe wyłączanie pociągów, teraz dostali pozew

Źródło:
tvn24.pl, "Dziennik Gazeta Prawna"

Ruszamy z budową komunikacji przyszłości i żadne trollowanie tego nie zmieni. Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października - napisał w niedzielę na portalu X, dawniej Twitter, premier Donald Tusk.

Tusk o CPK: Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października

Tusk o CPK: Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października

Źródło:
PAP

Podczas tegorocznych wakacji paliwa z rabatem będzie można zatankować na stacjach Orlenu, bp, Circle K, Shell, MOL oraz MOYA - wynika z informacji przekazanych przez operatorów. Według zapowiedzi, paliwo można będzie kupić taniej nawet o 45 gr na litrze.

Wakacyjne promocje na stacjach paliw. Obniżki nawet o 45 groszy za litr

Wakacyjne promocje na stacjach paliw. Obniżki nawet o 45 groszy za litr

Źródło:
PAP

30 czerwca sklepy są otwarte. Na kolejną niedzielę bez zakazu handlu trzeba będzie poczekać do 25 sierpnia, kolejne dwie będą w grudniu. W piątek w Sejmie posłowie zagłosowali przeciw wnioskowi o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

To jedna z siedmiu takich niedziel

To jedna z siedmiu takich niedziel

Źródło:
PAP

Mówi się o lotnisku. To prosta instytucja do zbudowania, trochę betonu na metr grubego, hala, gdzie jest ruch, sklepy restauracje, ale skąd wziąć ludzi? W Pyrzowicach (katowickie lotnisko - przyp. red.), które obsłużyły 5,5 miliona pasażerów w ubiegłym roku pracuje łącznie 4 tysiące osób. Czyli na taki wielki port trzeba jeszcze więcej. Trzeba stworzyć miasto (dla pracowników - przyp. red.) - powiedział Cezary Orzech, publicysta lotniczy w poranku TVN24 o projekcie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

"Lotnisko łatwo zbudować, ale skąd wziąć ludzi?". "Trzeba stworzyć miasto"

"Lotnisko łatwo zbudować, ale skąd wziąć ludzi?". "Trzeba stworzyć miasto"

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy Andaluzji mają dość masowej turystyce i wychodzą na ulice. Tysiące osób przeszły ulicami Malagi sprzeciwiając się nadmiernej obecności turystów, a także błędnej, ich zdaniem, polityce miejscowego ratusza. Skutkiem tego ma być zawyżanie cen nieruchomości oraz wzrost kosztów życia dla miejscowych. Podobna demonstracja odbyła się w Kadyksie, a wcześniej na Balearach oraz na Wyspach Kanaryjskich. 

W Andaluzji mówią "nie" masowej turystyce. Tysiące osób na ulicach

W Andaluzji mówią "nie" masowej turystyce. Tysiące osób na ulicach

Źródło:
PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Podczas sobotniego losowania Lotto nie padła główna wygrana. Zakończyła się seria, bowiem w ostatnich dwóch losowaniach tej gry każdorazowo padała "szóstka". To oznacza, że w kolejnym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki losowań Lotto i Lotto Plus z 29 czerwca 2024 roku.

Wyniki losowania Lotto z soboty. Koniec serii

Wyniki losowania Lotto z soboty. Koniec serii

Źródło:
tvn24.pl

Słynny inwestor Warren Buffet ujawnił, co stanie się z jego majątkiem. W rozmowie z "Wall Street Journal" 93-latek powiedział, że ponownie przepisał swój testament. Do tej pory założenie było takie, że po śmierci Buffeta jego majątek trafi do fundacji Billa i Melindy Gatesów. Zapis uległ jednak zmianie.

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Źródło:
CNN

Przerwy w dostawie prądu na Ukrainie w najbliższą zimę mogą trwać 12 godzin na dobę - poinformował dyrektor generalny największej firmy energetycznej Yasno Serhij Kowalenko w wywiadzie dla portalu Delo.ua. Jego zdaniem deficyt energii może wynieść 35 procent.

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Źródło:
PAP

Od poniedziałku do końca września w Chorwacji obowiązywać będą sezonowe opłaty drogowe a ceny za wjazd na autostradę podniesione zostaną o 10 procent - poinformowała w piątek spółka państwowa Chorwackie Autostrady (HAC). Podniesienie stawek nie dotyczy autobusów i ciężarówek.

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Źródło:
PAP

Partnerstwo pomiędzy Microsfotem a OpenAI może zostać objęte dochodzeniem z zakresu prawa antymonopolowego Unii Europejskiej. Jak podaje Reuters organy regulacyjne uważają ich klauzule o wyłączności jako problematyczne. Podobna umowa pomiędzy Google a firmą Samsung w zakresie sztucznej inteligencji również została poddana kontroli.

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Źródło:
Reuters

Co zrobić, gdy w trasie złapie nas burza? Co w sytuacji, gdy auto zostanie zalane? Jakie ubezpieczenia mogą się przydać? O problemach, które mogą spotkać kierowców w wakacje w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Źródło:
TVN Turbo

Analitycy banku Goldman Sachs spodziewają się w lipcu "znacznego wzrostu" inflacji w Polsce w związku z częściowym uwolnieniem cen energii. Zwrócili uwagę, że powodem czerwcowego wzrostu inflacji w Polsce była podwyżka cen żywności.

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Źródło:
PAP

Podwyżka płacy minimalnej, nowe stawki za prąd i gaz oraz zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki - to tylko część regulacji, która zacznie obowiązywać 1 lipca. Z kolei na platformy internetowe zostanie nałożony obowiązek przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za ich pośrednictwem.

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska (UE) nałożyła sankcje na dwie osoby i cztery podmioty odpowiedzialne za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy, a także im zagrażające. Chodzi o obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję.

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Źródło:
PAP

Od 1 lipca cena energii elektrycznej w taryfach pięciu największych sprzedawców wyniesie 622,80 złotego za megawatogodzinę (MWh) - poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE). Nie jest to jednak stawka obowiązująca gospodarstwa domowe. Te mają być od lipca do grudnia zamrożone na poziomie 500 złotych za MWh netto.

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Źródło:
PAP

W czerwcu z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zniknęło ponad siedem milionów pojazdów. Były to auta stare bez ważnych badań technicznych czy ubezpieczenia OC.

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Źródło:
tvn24.pl, Ministerstwo Cyfryzacji

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie wypracowania podejścia do ugód frankowych. Urzędnicy państwowi spotkali się między innymi z przedstawicielami frankowiczów oraz banków - podano w komunikacie. Wcześniej zapowiadano, że przygotowany zostanie projekt mający usprawnić rozpatrywanie spraw frankowych w sądach.

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

1 lipca wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek - poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła też, że pozostawienie nakrętek przy butelkach jest "najbardziej ekologicznym rozwiązaniem".

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Źródło:
PAP