Stopy procentowe NBP w Polsce od 8 września 2022 roku pozostają na niezmienionym poziomie. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pojawiły się dwa wnioski o podwyżki stóp. Wyniki głosowania opublikowano w czwartek na stronach Narodowego Banku Polskiego.
Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 roku, w związku z rosnącą inflacją, rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. W ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa była podnoszona 11-krotnie i wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc.
Rada w październiku ubiegłego roku zdecydowała się jednak utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, obowiązującym od 8 września 2022 roku. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku, nie licząc sierpnia, kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego.
Rada nie zmieniła wysokości stóp procentowych także podczas kolejnych posiedzeń, mimo że członkowie RPP składali takie propozycje. Na stronach NBP opublikowano właśnie wyniki głosowań podczas posiedzenia 5 kwietnia br.
Rada odrzuciła w minionym miesiącu wnioski o podwyżkę stóp o 100 punktów bazowych oraz o 25 punktów bazowych.
RPP odrzuciła wnioski o podwyżki stóp procentowych
Za wnioskiem o podwyżkę o 100 punktów bazowych głosowała tylko Joanna Tyrowicz. Pozostali członkowie - Adam Glapiński, Ireneusz Dąbrowski, Iwona Duda, Wiesław Janczyk, Cezary Kochalski, Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk, Gabriela Masłowska i Henryk Wnorowski byli przeciw.
Tyrowicz bezskutecznie składała wnioski o podwyżkę stóp o 100 punktów bazowych na każdym posiedzeniu od października, od kiedy dołączyła do Rady. Wnioski nie uzyskiwały poparcia większości członków RPP.
Propozycję podwyżki o 25 punktów bazowych w kwietniu poparli z kolei Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk oraz Joanna Tyrowicz.
Nie wiadomo, czy propozycje podwyżek stóp procentowych NBP pojawiły się również podczas ostatniego, majowego posiedzenia (9-10 maja). "W przypadku, w którym Rada nie podejmie uchwały, informacje o wniosku i stanowiskach zajętych przez członków Rady w głosowaniu są publikowane na stronie internetowej NBP po upływie 6 tygodni od dnia głosowania" - czytamy na stronie NBP.
Adam Glapiński o stopach procentowych
Prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński zaznaczał przed tygodniem podczas konferencji prasowej, że Rada nie zakończyła jeszcze cyklu podwyżek. - Jesteśmy gotowi reagować natychmiast, jeśli coś się dzieje inaczej, niż przewiduje nasza projekcja, więc nie kończymy cyklu podwyżek - deklarował Glapiński.
- Jeżeli inflacja będzie się wyrywać do góry, z tego korytarza, który przewidujemy, to jesteśmy gotowi na reakcję, ale też jesteśmy gotowi zareagować w drugą stronę, jeżeli scenariusz będzie wyjątkowo dobry. Czy to będzie pod koniec tego roku? Zobaczymy, nic z góry nie można powiedzieć - dodał szef banku centralnego.
Glapiński dopytywany o możliwy termin pierwszej obniżki stóp procentowych, wspominał m.in. o ostatnich wypowiedziach niektórych członków RPP w mediach. - Wiem, że niektórzy członkowie Rady wspomnieli, że pod koniec roku taka sytuacja się może pojawić czy w ostatnim kwartale. Mógłbym się zgodzić z nimi, tylko że nie ma co tego podnosić, bo obecnie to jest dalece przedwczesne (...) - powiedział przewodniczący RPP, zastrzegając, że decyzja w sprawie stóp procentowych jest podejmowana przez dziesięcioosobową Radę.
Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 5-6 czerwca.
Źródło: TVN24 Biznes